Szaty Jedi

STARY ZAKON JEDI

Tradycyjne szaty

Przyrzekający żyć skromnie i pokornie, Jedi wychowywali się by nie przywiązywać się do rzeczy. Mieli to, czego potrzebowali, i kontrolowali swoje pragnienia, więc większość Jedi nosiła tradycyjne, aczkolwiek proste szaty i nie odczuwała potrzeby noszenia ładnych i wyróżniających się okryć. Prostota szaty Jedi była wielce symboliczna, wyrażając bezinteresowne współczucie, tak charakterystyczne dla zakonu.

Stroje Jedi były proste i wygodne – długie, powiewne szaty wraz z tunikami, spodniami i płaszczami, wszystko to utrzymane w różnych odcieniach kolorów ziemi. Niektórzy Jedi nosili szaty w innych kolorach. Vandar Tokare i Zhar Lestin na przykład nosili niebieskie szaty w czasie Wojny Domowej, podczas gdy współczesny im Vrook Lamar nosił szaty czerwone. Cztery tysiące lat później, w czasie upadku Starej Republiki, Anakin Skywalker nosił szaty w kolorach od ciemnego brązu do czerni. Jedi nosili także praktyczne pasy, a przy nich ekwipunek niezbędny przy wykonywanych misjach, oraz skórzane buty.

Jedi ubierali się w kolorach ziemi by pokazać, że żyją w harmonii z Mocą. Kolory te mogą pokazywać także harmonię między Jedi. Na przykład – Rada Jedi ubierała ciemno-brązowe szaty, jasne tuniki, spodnie i ciemniejsze tuniki wierzchnie. Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi nosili tuniki w podobnych odcieniach, pokazując, iż działają w harmonii ze sobą w podobny sposób. Anakin Skywalker, nosząc ciemne kolory i skórę, pokazał, że nie żyje w harmonii ze swoim mistrzem, Obi-Wanem, a także Zakonem Jedi.

Jest to także wyznacznik zróżnicowania tradycji w Zakonie – czarny płaszcz może wskazywać na Mistrza Jedi, jak pokazał Ho’Din, Jedi Plett, a później także Luke Skywalker. Jest to także symbol ciężko nabytej wiedzy, dyscypliny i doświadczenia Jedi, który przebył drogę na Ciemną Stronę i z powrotem.

Podczas gdy dokładny wygląd szaty Jedi zmieniał się – od indywidualności do indywidualności, od ery do ery – podstawowy pomysł prostoty i funkcjonalności przetrwał aż do czasu Wielkiej Czystki Jedi.

Dace Diath w tradycyjnej szacie Jedi z okresu 4 000 lat przed bitwą o Yavin.


Qui Gon-Jinn w tradycyjnej szacie Jedi.


Luminara Unduli w tradycyjnej mirialańskiej szacie.

Wpływy kulturowe

Postępując w swojej karierze, ucząc się więcej o swoim dziedzictwie, pozostawieni w świątyni jako dzieci, niektórzy Jedi dopasowywali swoje stroje tak, by stawały się odbiciem dumy i wdzięczności dla ich rodzinnej planety, układu czy systemu, podczas gdy inni nosili tradycyjne stroje pochodzące z ich światów, utrzymane tylko w tradycyjnych kolorach szat Jedi. Aayla Secura, jak wielu innych twi’lekańskich Jedi, nosiła odzienie odpowiadające tradycyjnym twi’lekańskim kostiumom, utrzymane w charakterystycznych brązach Jedi. Mirialańscy Jedi, Luminara Unduli i Barriss Offee, nosili tradycyjne mirialańskie stroje i tatuaże na twarzach. W innych przypadkach, Jedi z konkretnych planet mieli swoje własne tradycje i style ubierania. Iridoniańscy Jedi, tacy jak Eeth Koth i Agen Kolar, nosili iridoniańskie buty polowe. Wielu koreliańskich Jedi nosiło zielone szaty z ottegańskiego jedwabiu – tradycja później kontynuowana przez Corrana Horna w Nowym Zakonie Jedi. Adi Gallia i Stass Allie nosili tolothańskie nakrycia głowy, pochodzące z ich rodzinnego świata Toloth.
Zbroja

W czasach wielkich konfliktów Jedi używali czasem zbroi bojowych. Jakkolwiek zbroje były użyteczne, często stanowiły przeszkodzę dla Jedi, gdyż mogły umniejszać efektywność niektórych ich zdolności, albo całkowicie uniemożliwić ich stosowanie. Dotyczy to m.in. force speed’a. Ubrani w zbroje Jedi byli powszechnie widywani na polach walk w czasach Nowych Wojen Sithów, podczas gdy starożytni Jedi w erze Starych Wojen Sithów często nosili tylko wybrane części zbroi tak, by chronić tylko niektóre partie ciała. Tak też robili niektórzy uczestnicy Nowych Wojen Sithów. Naramienniki były nadzwyczaj popularne wśród starożytnych Jedi.

Zbroja Jedi była zaprojektowana tak, by być lekką i wygodną, dającą użytkownikowi jak najwięcej swobody ruchu i użycia Mocy. Jednakże swoboda zapewniana przez zbroję Jedi była ograniczona w porównaniu z zapewnianą przez tradycyjne szaty. W starożytnych wojnach pomiędzy Jedi i Sith pola bitew były tak przepełnione walczącymi, że używanie Mocy blokowanej przez zbroję i swobodne poruszanie się po polu byłoby trudne nawet bez pancerza. Efektem tego byli uziemieni i słabo chronieni walczący – być może dlatego Jedi tych epok preferowali uzbrojenie nad pełną mobilność.

W trakcie Nowych Wojen Sithów Jedi będą dopasowywać i modyfikować swoje zbroje, podczas gdy niektórzy preferują w ogóle nie nosić zbroi. Im bliżej było końca Nowych Wojen Sithów, a szeregi Sithów malały w liczbie, tym Jedi zredukowali swoje zbroje do hełmu i naramienników, co zapewniało ochronę przed ciosami wymierzonymi w te okolice. Po Reformacji Ruusańskiej Jedi w ogóle zrezygnowali z noszenia zbroi.


Typowa zbroja Jedi.

Około tysiąca lat później wybuchły Wojny Klonów. W niektórych przypadkach Jedi, walczący ramię w ramię z oddziałami klonów, ubierają ich zmodyfikowane pancerze. Generał Obi-Wan Kenobi nosił zbroję w Bitwie pod Muunilinst, by ochronić się przed lancami Durge’a (co prawdopodobnie uratowało mu życie, gdy łowca nagród trafił go lancą tak mocno, że jego hełm spadł i odleciał w powietrze) i jego armii droidów-zabójców.

Po Wojnach Klonów tych kilku Jedi, którzy przetrwali Rozkaz 66, ukryło się, by nie paść ofiarami Wielkiej Czystki Jedi. Niektórzy z nich przestali nosić tradycyjny ubiór i zaczęli nosić zbroję bojową, aby nie odkrywać się ze swoją tożsamością. Na przykład Bultar Swan zaczęła nosić zbroję bojową, ale koniec końców i tak padła ofiarą Wielkiej Czystki. Inni Jedi, jak Drake Lo’gaan, łączyli natomiast swoje szaty z kawałkami zbroi szturmowców.

NOWY ZAKON JEDI

Członkowie nowej Akademii Jedi Luka Skywalkera nie ubierali się w specjalne stroje Jedi, preferowali raczej codzienne ubranie, niekiedy stylizowane na stroje wojskowych lub pilotów.

Zdjęcie pokazuje jak różne stroje nosili członkowie akademii Luke’a Skywalkera (screenshot z gry Jedi Academy).

W porównaniu ze Starym Zakonem Jedi, gdzie rzadko noszono szaty inne niż tradycjne, w zakonie Jedi Luke’a Skywalkera można było dostrzec dużą różnorodność strojów. Było to prawdopodobnie wynikiem tego, że większość członków nowej generacji Jedi była już dorosła, kiedy wkroczyła na ścieżkę Jedi, stąd miała już wypracowane gusta i preferencje jeśli chodzi o ubiór. Niemniej i ci nosili tradycyjne szaty na formalne uroczystości czy zebrania jak na przykład konklawe na Ossus.

Podczas gdy niektórzy składali przysięgę noszenia tradycyjnych szat Jedi lub ich odmian przystosowanych do przedstawicieli różnych ras czy kultur, inni nosili ubrania, w których czuli się bardziej komfortowo. Ganner Rhysode i Corran Horn, na przykład, nosili tradycyjne korelliańskie elementy garderoby, będące częścią ich rodzimej kultury i zarazem hołdem dla przodków-Jedi, którzy pochodzili z Korelli. Kyle Katarn, będąc Jedi, nosił te same ubrania, co wcześniej, gdy był najemnikiem. Mara Jade preferowała tylko takie ubrania, które dawały jej dużą swobodę ruchu, często nosząc czarne i elastyczne elementy ubioru. Lowbacca z kolei nosił tylko to, co było mu niezbędne i bardzo typowe dla kultury, z której się wywodził, i poniekąd oczywiste, zważywszy na to, że cały był pokryty futrem. Raynar Thul z kolei nosił charakterystyczne kolory będące znakiem jego przynależności do szlacheckiego klanu Thul z Alderaan.

Niektórzy Jedi nowej generacji, jak na przykład Kyp Durron, nosili czasem płaszcze Jedi z emblematem Nowej Republiki. Były one szczególnie popularne u Jedi podczas kryzysu leviathańskiego i oprócz swojej oczywistej funkcji, którą była identyfikacja przedstawicieli Zakonu Jedi, były też po prostu dla nich ochroną przed deszczem czy innymi warunkami pogodowymi.


Corran Horn w swoim tradycyjnym korelliańskiem płaszczu Jedi.


Mara Jade w stroju, który umożliwia jej dużą mobilność w trakcie walki.


Kirana Ti, a po niej Tenel Ka, nosiły tradycyjne zbroje z Dathomiry.


Ganner Rhysode nosił klasyczną szatę Jedi

Popularność kombinezonów lotniczych

Wielu Jedi z nowej generacji było zarazem pilotami lub komandosami, co w niedługim czasie zaowocowało tym, że wśród Jedi można było dostrzec wielu ubranych w stroje charakterystyczne dla ich wcześniejszych profesji lub oddziałów wojskowych. Stroje te łączyły ze sobą funkcjonalność i dobrą mobilność, co było niezbędne w walce na krótki dystans przy użyciu miecza świetlnego.

Jaden Korr, na przykład, podróżujący głównie swoim Z-95 Headhunter, nie nosił kombinezonu pilota w trakcie misji, podczas gdy we wczesnych latach inwazji Yuuzhan Vongów Jedi Kyp Durron okazywał swoją lojalność Zakonowi przez noszenie tradycyjnych szat, ale w ciemnym kolorze.

Około 22 lat po bitwie o Yavin kombinezon lotniczy stawał się powoli standardowym ubiorem młodych studentów Mocy w Akademii Jedi, a w czasach wojny z Yuuzhan Vongami Jedi walczący na linii frontu nosili oliwkowo-zielony kostium pilota, wzmocniony zbroją. Będąc dobrym ubraniem do misji lądowych przynosił on również korzyści Jedi pilotującym statki. Kombinezony pilotów miały też zazwyczaj liczne kieszenie, co ułatwiało Jedi przechowywanie różnych potrzebnych rzeczy bez obciążania się dodatkowymi torbami czy plecakami.


Jaina Solo podczas wojny z Yuuzhan Vongami także nosiła strój pilota myśliwca.


Jacen Solo nosił zielony kombinezon pilota.

Autor: Pepcok; korekta: Maciej Szczepański