Adaptacje „Zemsty Sithów”

Epicki finał trylogii prequeli to, zdawałoby się, świetny materiał na wiele ciekawych adaptacji i przede wszystkim gier – tymczasem powstało ich odrobinę mniej, niż w przypadku Ataku klonów. Przed Wami artykuł na temat wszystkich książkowych, komiksowych i growych adaptacji Epizodu III.

KSIĄŻKI

Tak jak i poprzednie, główna powieściowa adaptacja została wydana na długo przed filmem – tym razem pobito rekord prequeli, bo różnica wyniosła aż półtora miesiąca. Książkę napisał znakomity Matthew Stover, autor doskonale przyjętych Punktu przełomu i Zdrajcy. W zgodnej opinii większości fanów Star Wars to nie tylko najlepsza ze wszystkich adaptacji, ale też jedna z najlepszych powieści w historii uniwersum – portal TheForce.Net dekadę temu uznał ją za największe dzieło całego Expanded Universe, zaraz po Trylogii Thrawna i… Zdrajcy właśnie. Opinię tę w pełni podzielam.

W kontekście dzieła Stovera, młodzieżowej wersji autorstwa Patricii C. Wrede nawet nie warto dotykać. Epizod III doczekał się kilku storybooków (w tym Movie Storybook, The Prequel Trilogy Stories), paru dziecięcych pozycji do nauki czytania (książka wydawnictwa Golden Books czy 5-Minute Star Wars Stories) oraz ilustrowanego scenariusza w formie e-booka. Ponieważ Mighty Chronicles upadło przed premierą Zemsty Sithów, jest to jedyny film Star Wars, którego nie wydano w unikatowej formie storybooka tej firmy. Na szczęście podobnego losu nie doczekała się adaptacja o nazwie William Shakespeare’s Tragedy of the Sith’s Revenge: Star Wars Part the Third. Stylizowana na szekspirowski dramat pozycja jest absolutnym must-read dla każdego fana, który język angielski ma w jednym palcu.

KOMIKSY

W świecie komiksowych adaptacji powtórzyła się sytuacja, jaka miała miejsce w związku z Atakiem klonów. Powstały tylko trzy pozycje: główny czteroczęściowy komiks, złożony z kadrów filmowych PhotoComic oraz stworzona dla dzieci pozycja, która jest jedną z części The Prequel Trilogy: A Graphic Novel. Jeśli chodzi o podstawową adaptację, to jej scenarzystą był Miles Lane, a rysownikiem Doug Wheatley – artysta odpowiedzialny później m.in. za wymuskane i przepiękne komiksy z serii Mroczne czasy (a przynajmniej większość z nich), który jednak w adaptacji spisał się nieco gorzej. Ponownie w pozycji nie zabrakło pewnych nieścisłości z końcową wersją filmu, w zamian jednak pojawiła się wycięta scena z Yodą przybywającym na Dagobah.

GRY

Im dalej od Mrocznego widma, tym mniej gier powiązanych z Epizodami Gwiezdnej Sagi – w przypadku Zemsty Sithów ich liczba spadła do… jednej (nie licząc gier mobilnych, w które już od lat nie można zagrać i niekanonicznej wersji LEGO). Tą jedną pozycją jest jednak pełnoprawna adaptacja Epizodu III, którą wydano na wszelkich możliwych platformach, poza PC. W rezultacie każda z edycji nieco się od siebie różni, a w podstawowych wydaniach na PS2 i Xbox można nawet rozegrać alternatywną wersję końcówki Zemsty Sithów, w której to Anakin wygrywa pojedynek z Obi-Wanem. W grze wcielamy się właśnie w jednego z tych dwóch bohaterów i podążamy gładko za linią fabularną Epizodu III, po drodze siejąc chaos i destrukcję.

INNE

Zainteresowani Zemstą Sithów mogą się jeszcze zapoznać z innymi pozycjami, które nie są adaptacjami. Najciekawsze pozycje to The Visual Dictionary, Incredible Cross-Sections, The Art of the Revenge of the Sith (z tych trzech książek jest to niestety jedyna wydana w Polsce), a także niezłe The Making of Star Wars: Revenge of the Sith Jonathana Rinzlera oraz dotyczące wszystkich prequeli Star Wars Storyboards i Star Wars Chronicles.