Kompendium Legend X – Imperium u władzy (19 do 3 BBY)

Witajcie w kolejnej odsłonie naszego kompendium – chronologicznego niespoilerowego podsumowania najważniejszych wydarzeń w odległej galaktyce oraz historii wszystkich gwiezdnowojennych publikacji (wraz z ich krótkimi opisami i linkami do recenzji), które wydarzenia te opisały.

poprzednich dwóch częściach Kompendium Legend zajmowaliśmy się Wojnami Klonów, które doprowadziły do upadku Republiki i stworzenia Imperium.

Początek panowania Imperium to przede wszystkim okres zaprowadzania porządku na terenach kontrolowanych poprzednio przez Separatystów oraz tych znajdujących się pod władzą handlarzy niewolnikami i półświatka. Uczynienie Odległych Rubieży względnie bezpiecznymi uznano za wielki sukces, nie tylko propagandowy. Rozwój sił militarnych Imperium został w pełni usprawiedliwiony, a były one potrzebne z bardzo wielu względów. Poza wzmożoną rekrutacją w szeregi armii i floty, skonstruowano wiele nowych maszyn wojennych, m.in. niszczyciele gwiezdne typu Imperial, TIE Fightery oraz mobilną stację bojową.

Po zabezpieczeniu najbardziej palących kwestii, koniecznym stało się uspokojenie nastrojów obywateli, nie zawsze zadowolonych ze zmiany ustroju. Równocześnie starano się robić to tak, by przeciętny obywatel nie zdawał sobie sprawy z krwawych pacyfikacji, a raczej uważał erę Imperium za obiecany złoty okres spokoju i dobrobytu dla galaktyki – i dla wielu było tak naprawdę. Dla innych jednak, m.in. dla Wookiech czy Mon Calamari, oznaczało to niewolnictwo całego gatunku, a buntowników przykładnie karano. W tych działaniach wspierały Imperium zarówno siły propagandowe, jak i powołane do życie służby specjalne, dbające o odpowiednie nastroje wśród społeczeństwa.

To równocześnie okres, w którym Darth Vader dokonuje Czystki, wyszukując i likwidując pozostałych przy życiu Jedi, ukrywających się w najdziwniejszych miejscach, czasem pragnących wbrew regułom Zakonu odwetu, czasem chcących już tylko przetrwać. U boku Mrocznego Lorda nierzadko pojawia się jego legendarna Pięść – 501 Legion. Jednak Imperator nie polegał zaledwie na swoim zakutym w czarną zbroję słudze, powołał również do życia Inkwizytorów, mających pomóc wyłapać mu wrażliwych na Moc pozostałych w galaktyce.

Jednym z najwcześniejszym źródeł dotyczących tej epoki była oldschoolowa seria Przygody Lando Calrissiana autorstwa L. Neila Smitha opublikowana w 1983 roku. Typowe przygodówki w stylu space-operowych seriali utrafiły w gust czytelników, podobnie jak stało się to wcześniej z Przygodami Hana Solo Briana Daleya. Do tych źródeł w 1985 roku dołączył serial Droids, na tyle popularny, by kontynuować temat w formie komiksów wydawanych przez Marvela (później wrócił do tego Dark Horse). Oczywiście, jak łatwo się domyślić, przygody Artoo i Threepio były dosyć naiwne, ale z zasady przeznaczono je dla dzieci. Następnej jednak pozycji, której akcja rozgrywała się w tym okresie, nie można już nazwać ani naiwną, ani przeznaczoną dla młodszego czytelnika – Trylogia Hana Solo A. C. Crispin nadała przemytnikowi głębie i przeszłość, jakiej spodziewalibyśmy się po takiej postaci.

Największy jednak boom na komiksy i powieści rozgrywające się w omawianym okresie wybuchł w 2005 roku, wraz z premierą Zemsty Sithów. Fani otrzymali wtedy jedną z ciekawszych powieści Expanded Universe, Czarny Lord. Narodziny Dartha Vadera, autorstwa Jamesa Luceno, rozpoczęto również publikację serii dla młodszego czytelnika Last of the Jedi, napisanej przez Jude Watson. Również Dark Horse Comics postanowiło zmienić swoją strategię wydawania komiksów spod znaku Star Wars i zamykając poprzednie serie, rozpoczęło nowe: Czystkę (2005-2013) oraz Mroczne czasy (2006-2013). Wkrótce także powstały kolejne powieści opowiadające o przygodach Jedi ukrywającego się przed siepaczami Imperatora. Do trzech książek cyklu Noce Coruscant (Pogrom Jedi – 2008, Aleja cieni – 2008 oraz Ścieżki Mocy – 2009) dopisano później czwartą, Ostatniego Jedi (2013), kontynuującą temat bohatera. W latach 2011-2014 opublikowano kolejne cztery komiksy poświęcone Darthowi Vaderowi w ciągu pierwszych dwóch lat istnienia Imperium: Zaginiony oddział, Widmowe więzienie, Dziewiąty zabójca oraz Cry of Shadows, kontynuując tym samym wątek Mrocznego Lorda usiłującego się odnaleźć w mrocznej zbroi i nowej rzeczywistości. W tym okresie rozgrywają się także ostatnie powieści cyklu Komandosi Republiki Karen Traviss. Wydano również Kenobiego Johna Jacksona Millera (2013).

Oczywiście, jak zwykle w przypadku świata starwarsowego, dużą ilość nowego materiału wniosły rozmaite przewodniki i atlasy. Chociaż te najwcześniejsze, Essential Guide to the Characters czy Essential Chronology ze względu na datę wydania zawierały tylko drobne odniesienia do najwcześniejszych publikacji, tak już w New Essential Chronology z 2005 roku można było przeczytać doskonale opracowane, wykorzystujące książki i komiksy, kilkunastostronicowe streszczenie dziejów galaktyki w interesującym nas okresie, uzupełnione o spore biografie Hana Solo i Lando Calrissiana, napisane na bazie książek A. C. Crispin i L. Neila Smitha. Nieco informacji o Inkwizytorach czy Rękach Imperatora znaleźć można w Jedi vs. Sith (2007). The Essential Atlas wzbogacił wiedzę fana o doskonałe obrazowanie kilku zagadnień związanych z okresem szczytu Imperium – można było zapoznać się z mapą imperialnych zbrodni (zagłada, obozy pracy przymusowej) oraz, dosyć kontrastowo, np. przygód Hana Solo (zaznaczone są nawet miejsca, w których nasz ulubiony szmugler miał kłopoty z płcią piękną).

Wiele wniósł The Essential Guide to the Warfare (2012), szczegółowo opisujący wszelkie konflikty zbrojne tego okresu, uzupełniając je mapami przedstawiającymi chociażby najważniejsze stocznie czy ponowny podbój Rubieży, a także opisujący jednostki militarne Imperium oraz wybranych dowódców i wyróżniających się żołnierzy. Doskonałym dopełnieniem tematu stał się również Imperial Handbook: Commander’s Guide (2014), skupiający się szczegółowo na strukturze wojskowej Imperium oraz umożliwiający zapoznanie się z ideologią przyświecającą dowódcom i jednostkom.

Nie można tutaj nie wspomnieć również o sourcebookach do starwarsowego RPG wydawanego przez West End Games, będących nieocenionym źródłem informacji, na czele z The Imperial Sourcebook.

SERIALE, KSIĄŻKI I KOMIKSY Z TEGO OKRESU

Seria składająca się z czterech historii, koncentrująca się na postaci lorda Vadera polującego na niedobitki Jedi rozproszone po całej galaktyce. Ukazała się w Polsce za sprawą wydawnictwa Egmont. Link do naszej recenzji.

Swoista kontynuacja serii Republic, koncentrująca się na historii ex-Jedi, Dassa Jennira, jego walki o przetrwanie i zmagań z największym nemezis użytkowników Mocy – Darthem Vaderem.

Czarny Lord. Narodziny Dartha Vadera Jamesa Luceno dopina ostatnie wątki Zemsty Sithów, przedstawiając nam Dartha Vadera jeszcze nie do końca potrafiącego odnaleźć się w swoim nowym ciele, jeszcze przeżywającego to, co się wydarzyło na Mustafar.

Pozycja opowiadająca o epizodzie z życia Obi-Wana na Tatooine. Czytelnik nie znajdzie w niej klasycznego konfliktu Jedi vs. Sith tudzież typowego dla opowieści tego okresu historii o uciekającym przed Vaderem Jedi – jest za to znój, piasek i szara rzeczywistość zapomnianej przez większość cywilizowanych światów planety. Link do naszej recenzji.

Miniseria komiksowa poświęcona kolejnej misji Lorda Vadera, tym razem jednak nie dotycząca Jedi, a tytułowego zaginionego oddziału imperialnych żołnierzy pod dowództwem syna jednego z największych popleczników Palpatine’a. Link do naszej recenzji.

Kolejna komiksowa opowieść dotycząca Dartha Vadera, tym razem starającego się posprzątać bałagan, jaki pozostawili po sobie Jedi i upadająca Republika. Link do naszej recenzji.

Galaktyka to takie miejsce, w którym śmierć grozi również tym najpotężniejszym – tym razem zamachowiec poluje na Lorda Vadera, choć niebezpieczeństwo zawisło również nad Imperatorem. Link do naszej recenzji.

Ostatnia część, ale nie finał (z powodu przedwczesnego odejścia autorki od projektu na wskutek różnic artystycznych) serii o elitarnych oddziałach komandosów Republiki i ich rozszerzonych rodzinach, wrogach i sojusznikach.

Trylogia ta opowiada o losach Jaxa Pavana, rycerza Jedi oraz jego towarzyszy, próbujących przetrwać na Coruscant wkrótce po powstaniu Imperium. Tutaj również tropem głównego bohatera podąża Darth Vader. Nasze recenzje znajdziecie tu, tu i tu.

Dziesięciotomowa seria przeznaczona dla młodszego czytelnika. Jej głównym bohaterem jest były padawan Jedi, Ferus Olin, który, wspierany przez Obi-Wana, stara się umknąć siepaczom Palpatine’a i znaleźć innych podobnych sobie.

Książka pierwotnie miała być czwartą częścią trylogii Noce Coruscant, jednak powstała jako pozycja osobna, niezwiązana fabułą z poprzedniczkami. Bohater pozostaje jednak ten sam – Jax Pavan tym razem opuści przeludnione, mroczne Coruscant i ruszy w drogę, by pomóc innym i w jakiś sposób sobie. Link do naszej recenzji.

Ta miniseria koncentruje się nie tylko na lordzie Vaderze, ale także na jednym z dawnym klonów, Hocku, którego rannego na polu bitwy porzucili generałowie Jedi. Hock pragnie znaleźć nowego dowódcę, wzbudzającego w nim lojalność i zaufanie. Zgadnijcie, kto nim będzie?

Klasyczne serial i komiks poświęcone ulubionym droidom odległej galaktyki – jeśli myślicie, że szczyty swoich możliwości osiągnęły z rebeliantami, grubo się mylicie. Tego, co wyprawiają w tych dziełach, nie da się opisać słowami.

Rajska pułapka, Gambit Huttów i Świt Rebelii to doskonała próba pokazania przygód Hana Solo przed Nową nadzieją, wytłumaczenia jego cynizmu i materializmu. A. C. Crispin doskonale skompilowała wiele wątków i postaci związanych z naszym przemytnikiem przedstawionych w pozostałych źródłach.

Myśloharfa Sharów, Ogniowicher Oseona i Gwiazdogrota ThonBoka stanowią jedne z pierwszych pozycji EU dotyczących tego okresu. Książki L. Neila Smitha to klasyczna space-opera, z niesamowitymi nazwami, dziwnym rasami i artefaktami. Link do naszej recenzji.

W tym komiksie Boba Fett otrzymuje zlecenie od lorda Vadera, choć tym razem łowy odbędą się ze sporymi przeszkodami. Bo jak inaczej nazwać fakt, iż Vader pragnie pozbyć się łowcy, jak tylko ten dotrze do celu? Link do naszej recenzji.

Powieść young adult napisana przez Rydera Windhama opowiada o młodym Skywalkerze na przestrzeni wielu lat i przepełniona odniesieniami do wielu innych źródeł, również tych raczej zapomnianych, jak radiowa adaptacja Nowej nadziei.