Wieści ze Star Wars Celebration Chicago w pigułce

Epizod IX The Rise of Skywalker: W końcu poznaliśmy tytuł filmu podczas piątkowego panelu dyskusyjnego. Oprócz tego dostaliśmy teaser trailer. Pewnie widzieliście go już ze sto razy, ale łapcie tak czy siak:

Polecamy obejrzeć cały panel, podczas którego goszczono Kathleen Kennedy, reżysera J.J. Abramsa i niemal całą obsadę filmu:

W okolicach Celebration zawsze robi się intensywnie, aktorzy i reżyserzy udzielają mnóstwa wywiadów. Nie inaczej było w przypadku J.J. Abramsa, który porozmawiał z magazynem Fast Company. Oto kilka ciekawszych wypowiedzi. O tym, jak było wejść w buty Colina Trevorrowa, który miał nakręcić Epizod IX: Pracowałem nad innymi rzeczami, miałem zaplanowane kolejne projekty. Ale Kathy Kennedy zadzwoniła i spytała „Chciałbyś wrócić na pokład?”. Był taki moment, że mało co powiedziałem „Nie, nie zrobię tego”. Byłem zaniepokojony zaczynaniem projektu od początku, bo bardzo kocham Gwiezdne wojny i to była trochę… trochę niebezpieczna rzecz, na poziomie osobistym, zbliżenia się do czegoś, o co bardzo dbasz. O tym, kogo zaangażował do projektu: Wiedziałem, że potrzebuję współscenarzysty, tylko nie wiedziałem, kogo. Od razu skontaktowałem się z Chrisem Terrio, pisarzem, którego uwielbiam od lat. Nie znałem go wcześniej, ale spytałem: „Czy nie chciałbyś napisać ze mną Gwiezdnych wojen”? Usłyszałem krzyk w słuchawce. Być może strachu, może podniecenia, ale wydaje mi się, że raczej to drugie. J.J. porównał pracę na planie Epizodu IX do tempa pracy nad pilotem serialu Zagubieni: Mieliśmy 12 tygodni, by napisać scenariusz, zrobić casting, nagrać i zmontować dwugodzinny pilotażowy odcinek. To było niesamowicie mało czasu, co okazało się korzyścią, bo nie analizowaliśmy wszystkiego w kółko. Nie było czasu na notatki, które spychają niektóre rzeczy na dalszy plan, kiedy zmieniasz wszystko, do momentu, że nie wiesz, dlaczego i jak się tam znalazłeś.

Mroczne Widmo: Wspominkowo zrobiło się podczas panelu rocznicowego. Gośćmi Warwicka Davisa był między innymi Ian McDiarmid (Palpatine), Ray Park (Darth Maul) czy Ahmed Best (Jar Jar!):

The Mandalorian: Oj, co to był za weekend! Tegoroczne Celebration było niezwykle emocjonujące i bogate w newsy, także te serialowe. Po pierwsze – Mandalorianin. Mamy nowy plakat, kilka oficjalnych zdjęć i – tak jakby – zwiastun. Dlaczego “tak jakby”? Trailer/sizzle reel pokazano na panelu, ale oficjalnie do sieci jeszcze nie wpłynął; są tylko filmiki z pokazu. Jakość jest jaka jest, ale to zawsze coś. W podobnej jakości wypłynął do internetu fragment pierwszego odcinka. Całość zobaczymy już 12 listopada, wraz ze startem Disney+.

Cały panel o nadchodzącym Mandalorianinie tutaj (na czas zwiastuna transmisja została zaciemniona):

Na deser fotki, które pokazano podczas spotkania. Wejdźcie tutaj. Jest Moc!

Wojny Klonów: Nowy materiał pokazano na panelu poświęconemu Wojnom Klonów. Mamy zwiastun, za to brak daty premiery. [Lisa]

Powróci Maul, a akcja nowych odcinków ma kręcić się wokół oblężenia Mandalory. Zobaczymy Ahsokę po odejściu z Zakonu, żyjącą na poziomie 1313 na Coruscant – na panelu pokazano nowy klip z nią w roli głównej.

Oczywiście nie zabraknie klonów – kolejny klip, choć niedokończony, przedstawia moment ponownego spotkania Ahsoki z nimi. Wygląda na to, że w hołdzie dla niej przemalowali hełmy na pomarańczowo.

No i w końcu jest też fragment jednego z odcinków, w którym coś się wreszcie dzieje.

Cały panel można oczywiście obejrzeć na starwarsowym kanale Youtube:

Ruch Oporu: Na Celebration odbył się też panel o Ruchu Oporu. Ci, którzy spodziewali się zwiastuna, musieli się srogo zawieść – widowni zgromadzonej na panelu pokazano odcinek otwierający drugi sezon, ale trailera nie było w ogóle. Daty premiery również brak. Wiadomo za to, że akcja drugiego sezonu rozpocznie się od razu po końcu pierwszego i, że ma być sporo odniesień do Przebudzenia Mocy. Cały panel poniżej:

Rebelianci: Wspominkowo było też w temacie serialu Rebelianci, którzy dostali swój panel:

Disney+: Poznaliśmy szczegóły nadchodzącej usługi, w tym jej cenę. Wynosić ona będzie 6,99 dolara za miesiąc, choć dla oszczędnych dostępna będzie również roczna subskrypcja za 69,99 dolarów. Platforma wystartuje 12 listopada w USA, w Europie Wschodniej wkroczy dopiero na początku 2021 roku. Trochę słabo.

Gry: Doczekaliśmy się wreszcie również zwiastuna fabularnego gry Jedi Fallen Order. Naszą reakcję na niego możecie znaleźć tutaj. Gra będzie dostępna na PC, konsole PS4 i XBOX One, a sugerowana cena detaliczna to 240 zł. Premiera 15 listopada tego roku! [Jedi Przemo]

Komiksy: Na świecie zadebiutowały dwa zeszyty z serii Age of Rebellion: O Lei i Wielkim Moffie Tarkinie. Na Celebration zapowiedziano nowe serie: Target Vader i Age of Resistance.

W Polsce do kiosków trafił 34. numer serii DeAgostini, zatytułowany Imperium 3. W środku przeczytamy m.in. komiksy Dzikie serce czy Zdani na siebie.

Książki: Na Celebration nie obyło się również bez kilku zapowiedzi książkowych. Przede wszystkim na 2020 rok zapowiedziano tajemniczy Project Luminous, w którym bierze udział kilku autorów, w tym Claudia Grey. Na razie brak szczegółów, ale może doczekamy się jakiejś wielotomowej serii? Oprócz tego zdradzono kilka szczegółów fabularnych dotyczących zapowiedzianych już tytułów oraz trzy nowe artbooki dotyczące gry Fallen Order, serialu Rebelianci oraz parku rozrywki. Niestety, zapowiedzi nowych tytułów nie było… [Jedi Przemo]

Swoją historię z Gwiezdnymi wojnami ma marka Lego, która od dwudziestu lat tworzy gry osadzone w uniwersum. Nie mogło zabraknąć panelu, który podsumowuje dwie dekady skakania klockowatymi ludzikami:

Gry towarzyskie – Armada: Fantasy Flight Games wreszcie powraca do tego systemu! Po długiej przerwie i odłożeniu premiery Egzekutora o pół roku, dostaliśmy informację, że jeszcze w tym roku czeka nas nowa fala imperialnych i rebelianckich okrętów (po 1) oraz… Wojny Klonów! Tak jest, zgodnie z przewidywaniami i przykładem z X-Winga i Legionu, w Armadzie zobaczymy maszyny Republiki i Konfederacji, a stanie się to w 2020 roku.

Gry towarzyskie – X-Wing: Na SWC, a zaraz potem na stronie zapowiedziano kolejną falę maszyn. Większość z nich to nowe wydania statków z I edycji, są natomiast dwie nowości: republikański Y-wing oraz myśliwiec Geonosian. [Nadiru]