Gdzie kręcono „Star Wars” – część 8: ciepłe kraje bliższego i dalszego wschodu

Pozostajemy w nieco cieplejszych klimatach, tym razem południowo-wschodnich klimatach. Dzisiaj dowiemy się czegoś o miejscówkach, w których kręcono nieco nowsze odsłony naszej ukochanej Sagi.

Wadi Rum – Jedha

Kolejne miejsce wpisane na Listę UNESCO. To przepiękna dolina leżąca wśród skał zbudowanych z granitu i piaskowca, będąca zarazem największą suchą rzeką w Jordanii. Zamieszkiwana już od czasów prehistorycznych, z tamtego okresu pochodzą liczne naskalne malunki i świątynie. To jedno z najbardziej popularnych miejsc odwiedzanych w Jordanii przez turystów. Niesamowite krajobrazy i formacje skalne Wadi Rum przyczyniły się do wykreowania krajobrazu księżyca Jedhy jako zasypywanego piaskiem świadectwa dawnej wielkości i kultury.

Rub’ al. Khali – Jakku

Olbrzymia piaskowa pustynia, na terenie której stykają się granice czterech państw: Arabii Saudyjskiej, Omanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Jemenu. Zamieszkiwana głównie przez lokalne plemiona, stanowi także cel wielu wypraw badawczych. Od lat pozostaje inspiracją dla wielu utworów, w tym dla H. P. Lovecrafta, który odnosi się do niej w Zewie Cthulhu. Fani Sknerusa McKwacza mogą pamiętać, że właśnie tam szkocka kaczka poszukiwała złotych kopalni królowej Saby. Piaski o czerwonawym zabarwieniu idealnie pasowały do wyobrażenia kolejnej piaskowej pustyni we wszechświecie Gwiezdnych wojen – Jakku.

Atol Laamu – Scarif

Piękny, acz niewyróżniający się niczym szczególnym atol na Malediwach. Idealne miejsce na wypoczynek, ale i nurkowanie – ten właśnie aspekt spędzania urlopu bardzo często podkreśla się w reklamowych ulotkach, co (moim skromnym zdaniem) również wpłynęło na pewne ujęcia w Łotrze 1. Niestety, potem koncepcja się nieco zmieniła, nie dostaliśmy szturmowców dzielnie przemierzających błękitne wody atolu, niemniej ten epizod pracy nad filmem został uwidoczniony na plakatach i zdjęciach promocyjnych.