Koniec i początek Star Wars Extreme

Gdy jesienią 2008 roku debiutowała pierwsza odsłona Star Wars Extreme, fanowski świat żył premierami dwóch wielkich projektów, w które w różnym stopniu zaangażował się sam George Lucas – gry The Force Unleashed oraz serialu The Clone Wars. Dziś, dwanaście lat później, świat wygląda diametralnie inaczej. Lucas już od lat nie znajduje się u steru marki, ekscytujemy się nowymi serialami i filmami, rzeczami zupełnie nie do pomyślenia w tamtych czasach, a stare Expanded Universe odeszło do lamusa. Jako Star Wars Extreme doczekaliśmy się w tym czasie aż trzech wersji (na poniższym obrazku widzicie tą, która istniała najdłużej, w latach 2009-2016), zmiany charakteru portalu z newsowego na publicystyczny, jak również wymiany sporej części redakcji.

Tak, świat wygląda inaczej. Ale przecież nie zupełnie inaczej. Jakby nie było, The Clone Wars doczekało się właściwego zakończenia raptem kilka miesięcy temu, a od 11 grudnia dziedzictwo tego projektu – a zwłaszcza Dave’a Filoniego, który od TCW zaczął swą wspaniałą gwiezdnowojenną karierę – jest odczuwalne jak nigdy wcześniej. The Force Unleashed ustąpiło miejsca Jedi: Fallen Order, a dawne Expanded Universe nowym książkom i komiksom. Ja także, choć nie jestem z portalem od samiutkiego początku, bo dołączyłem w marcu 2009 roku, i nie jestem już tym samym fanem, co wtedy, to tak jak wtedy wciąż zajmuję się Star Wars Extreme. A przynajmniej w takiej formie, która istniała do dzisiaj.

Dzisiaj bowiem kończy się działalność Star Wars Extreme w wydaniu, które widzicie przed sobą. Od 1 stycznia strona swex.pl przestanie być aktualizowana, a fanpage na Facebooku zacznie wygaszać swoją działalność. Nie mówimy jednak „żegnajcie”, w żadnym wypadku. Mówimy „do zobaczenia”… do zobaczenia na StarWars.pl, gdyż to tam właśnie od 1 stycznia 2021 roku będziecie mogli znaleźć aktywną część naszej redakcji oraz, choć oczywiście nie od razu, znaczną część naszej publicystyki i recenzji.

Ze swojej strony serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które na przestrzeni lat dołożyły cegiełkę do budowy i rozwoju portalu, a w imieniu całej redakcji dziękuję wszystkim naszym czytelnikom. To było naprawdę ciekawe, pełne wrażeń i zwrotów akcji (i to jakich!) dwanaście lat wspólnej przygody ze Star Wars, Star Wars od fanów dla fanów. Mam nadzieję, że Wy też dobrze spędziliście czas czytając i komentując nasze teksty na przestrzeni tych wszystkich lat, i że wnieśliśmy coś pozytywnego w Wasze życie.

Niech Moc będzie z Wami i do zobaczenia na StarWars.pl!

Redaktor naczelny Star Wars Extreme,
Srdjan „Jedi Nadiru Radena” Jovanovski