Dużo nowości o Epizodzie VIII i inne newsy z zeszłego tygodnia

Ostatni Jedi: W tym tygodniu dominują newsy o nadchodzącym epizodzie. Najpierw zacznijmy od mniej ważnych informacji, by od razu przejść do konkretów. Dzięki opakowaniu zabawki Canto Bight Police Speeder,dowiedzieliśmy się, że planeta, na której miasto Canto Bight się znajduje, zwie się Cantonica. Za tę planetę służyło w sporej części Dubrownik w Chorwacji.

A teraz przejdźmy do Entertainment Weekly, który, można by rzec, napędza w tym tygodniu nasz przegląd. Magazyn dostarczył kilka ciekawych tekstów i zdjęć. Po zdjęcia zapraszamy do źródła.

W pierwszym tekście zajęto się relacją Luke’a Skywalkera i Rey. EW porozmawiało z dwojgiem aktorów. Mark Hamill poruszył temat przemiany jego bohatera: Kiedy Luke mówi „Znam tylko jedną prawdę. Dla Jedi to czas końca”, jest to naprawdę niesamowity komunikat jak na kogoś, kto był symbolem nadziei i optymizmu w Oryginalnej Trylogii. Kiedy po raz pierwszy przeczytałem tę kwestię, opadła mi szczęka. Co takiego sprawiło, że ktoś może odejść od swoich pierwotnych przekonań? To nie jest coś, z czym można się pogodzić w ciągu jednego popołudnia, bardzo z tym walczyłem.

Daisy Ridley skomentowała zawód, jaki spotkał jej postać, kiedy odnalazła Skywalkera: Rey ma w sobie nadzieję. I oczywiście pojawia się wtedy myśl „Co jest grane?”. Postać grana przez Ridley dobrze wspomina Hana Solo: Tamten facet, którego straciłam kilka dni temu był kimś w rodzaju ojca. Teraz go nie ma, a ja muszę być na tej wyspie z zrzędą, który nawet mnie tu nie chce. Nie sądzę, że jedna dziewczyna z mieczem świetlnym, której nawet nie zna, zachęciła go do akcji.

Ciekawa sprawa. To, że Luke jest zrzędzącym starcem i niezbyt pozytywnie podchodzi do życia, nie jest niczym nowym. Teraz dowiedzieliśmy się, że Luke nie zna dziewczyny i niezbyt podoba się wizja wspólnego przebywania na wyspie. Chyba rozwiewa to wszelkie rozważania, że Skywalker jest ojcem młodej bohaterki?

Hamill wspomniał również, dlaczego jego postać znajduje się w obecnej sytuacji: Luke inwestował wszystko w Kylo, ale popełnił ogromny błąd sądząc, że jego siostrzeniec jest wybrańcem. Tak samo uczynił to Obi-Wan w stosunku do mojej postaci. Luke został zdradzony, z tragicznymi tego konsekwencjami. Czuje się on za odpowiedzialny, to najważniejsza przeszkoda, która stoi na przeszkodzie powrotu do świata i hierarchii Jedi. To poczucie winy, uczucie, że to jego sprawka, że nie spostrzegł ciemności, zanim było za późno.

W kolejnym artykule skupiono się na Finnie i nowej bohaterce Ruchu Oporu – Rose. Uchylono rąbka tajemnicy, czym będzie zajmowała się ta para w filmie. Ale zacznijmy od tego, że Finn, nawrócony szturmowiec, nie garnie się do kolejnego konfliktu: Chciałby odejść i się nie angażować. Od początku chciał wyruszyć do Zewnętrznych Rubieży. W Przebudzeniu Mocy został ściągnięty z powrotem, ale teraz to dla niego szansa, by odnaleźć Rey i odejść razem. Na początku będzie chciał to osiągnąć.

Rose Tico, grana przez Kelly Marie Tran, w konflikt została wciągnięta przypadkowo, kiedy Najwyższy Porządek zniszczył jej rodzinną planetę. Jej siostra, Paige (Veronica Ngo), jest pilotem latającym z Poe Dameronem. Tran tak opisuje postacie towarzyszące jej w filmie, jak i graną przez samą siebie: Poe Dameron i Finn są super fajni. Nawet jeśli Rose jest dobra w tym co robi, nie jest znana, ani fajna. Jest nikim, graczem dalszego planu, co czyni ją interesującą. Nie jest najlepsza, nie należy do rodziny królewskiej, jest taka, jak wszyscy.

Osobny tekst poświęcono zwierzętom, które żyją na Ahch-To. Porgi już znany, to małe, słodkie zwierzęta wyglądem podobne do pingwinów. Nas interesują inne stworzenia, nazwane „caretakers”, czyli „opiekunami”. Oddajmy głos samemu Rianowi Johnsonowi: To stworzenia o wyglądzie ryby i ptaków, które żyją na wyspie. Są tam od tysięcy lat, podtrzymują strukturę wyspy. Opiekunowie są poruszani przez aktorów znajdujących się w środku stroju. Są wyłącznie rodzaju żeńskiego, coś jak zakonnice. Umieją się komunikować ze Skywalkerem i tolerują jego obecność.

Wiele dni temu Reddit dostarczył zdjęcia strażników Snoke’a. Z początku trudno było orzec prawdziwość tych materiałów, ale pojawiające się zewsząd zdjęcia gadżetów z Epizodu VIII to potwierdziły, a Entertainment Weekly stawia kropkę nad „i”. Snoke poszedł w stylistykę godną Imperatora i jego podopieczni noszą karmazynowe stroje. Do zobaczenia tutaj. Oprócz tego, wiemy na pewno, że Snoke będzie w Epizodzie VIII w całości wygenerowany komputerowo za pomocą CGI. Johnson jest pod wrażeniem pracy Andy’ego Serkisa: Siedziałem w fotelu z oczami wielkimi jak talerze. Po każdej linii tekstu patrzyłem na ludzi z wyrazem twarzy, który mówił „O mój Boże, mamy to!”. Andy Serkis zdziała znacznie więcej w tym filmie niż w poprzednim.

Kolejny tekst w Entertainment Weekly poświęcono Carrie Fisher i jej postaci. Leia musi być silna i pokierować Ruchem Oporu najlepiej, jak potrafi. Rian Johnson zauważa, że księżniczka jest osobą pokrzywdzoną przez los, ale nie poddającą się: Jej postać została określona poprzez utratę, począwszy od jej planety. Dostaje raz za razem po głowie, ale podnosi ją i koncentruje się na parciu do przodu.

W nowym filmie Leia będzie miała sporo scen z Poe Dameronem. Łotrzykowaty pilot przejdzie przemianę z uroczego gościa, który wychodzi cało z wszelkiej opresji, w prawdziwego lidera. Poe, według Oscara Isaaca, jest przyszywanym synem dla Lei, która widzi w nim potencjał na lidera Ruchu Oporu. Chyba tak to się będzie musiało potoczyć, biorąc pod uwagę, że Carrie nie ma już z nami i nie wystąpi w Epizodzie IX. Jak dla mnie – rozwiązanie co najmniej dobre, bo Poe ma zadatki na prawdziwego lidera.

Oscar Isaac naprawdę zżył się z Carrie. Niech te słowa posłużą za zobrazowanie tego, jak barwną postacią była Fisher: Jednymi  z moich ulubionych momentów były te, kiedy Carrie śpiewała na planie stare piosenki. Wtedy zawsze oferowałem jej swą dłoń i tańczyliśmy walca. Na statku, w bazie Rebelii, na obcej planecie, ona śpiewała i razem tańczyliśmy. Było to bardzo surrealistyczne i piękne zarazem. Oprócz swojego pokręconego humoru i ognistej energii miała w sobie słodką łaskę. Tęsknię za nią.

Odkąd ogłoszono, że nową postać zagra Benicio del Toro, nie wiemy o niej zbyt wiele. Entertainment Weekly, niestety, nie napisało o tej postaci nic konkretnego. Wiemy tylko tyle, że jest ona enigmatyczna, a w jakiś sposób jest związana z misją Finna i Rose.

Następnie w EW poruszono przeszłość Rey i Finna. Johnson o Rey: Dla niej jest ważna w kontekście tego, jakie jest jej miejsce. Co zdefiniuje ją w tej historii? W ostatnim filmie powiedziano jej, że odpowiedź nie leży w przeszłości, ale przyszłości. Ale ona pojawia się na wyspie, by porozmawiać z bohaterem z przeszłości. Można przyjąć, że odpowiedź nie leży w przeszłości, ale myślę, że Rey wciąż ma nieprzerwaną nadzieję, że znajdzie coś, co powie „Należysz do tego miejsca”. Myślę, że trzyma się myśli, że to, skąd pochodzi, pomoże określić, dokąd zmierza. Cóż, enigmatyczne – ale to cały Rian Johnson.

Boyega o historii swojej postaci powiedział: Dowiemy się o niej, ale nie jest ona bardzo rozwinięta w Epizodzie VIII. Na pewno Finn ma przeszłość, która jest problematyczna. Dowiemy się więcej o jego przeszłości, skąd przybył, a także być może dlaczego podjął decyzję ucieczki. Jestem ciekawy. Pytanie, które zasługuje na odpowiedź, dotyczy tego, dlaczego Finn zdecydował się opuścić szeregi szturmowców.

W ostatnim artykule skupiono się na Kylo Renie, Maz Kanacie i Kapitan Phasmie. W telegraficznym skrócie: Kylo Ren musi poradzić sobie z tym, co wydarzyło się w Przebudzeniu Mocy, a napędza go prawdziwa nienawiść do Ruchu Oporu. Rian Johnson twierdzi, że Kylo i Rey są dwoma połówkami Ciemnej i Jasnej Strony Mocy.

Kapitan Phasma wreszcie będzie miała swój czas na ekranie. Reżyser obiecuje, że wrzuci ją w sam środek akcji, bo to jedna z jego ulubionych postaci. Maz Kanata ma odgrywać mniejszą rolę, niż miało to miejsce w Epizodzie VII.

I tyle. Uff.

Han Solo: Ron Howard na pełnych obrotach kontynuuje pracę poprzednich reżyserów, a Donald Glover w dość nietypowy sposób opisuje zwolnienie Millera i Lorda: Będąc szczerym, nie wiem dokładnie, co się stało. Czuje się jak najmłodsze dziecko w trakcie rozwodu. Starsze wie, co się stało, ale nic na ten temat nie powie.

Cóż, widać, że atmosfera po zmianie reżysera nie jest taka wesoła. Dla kontrastu, Ron Howard wrzuca kolejne materiały do sieci. Mamy rozbity speeder…


… a także panoramę planu…


… I jeszcze fotkę przy monitorach:

Filmy: Disney rozważa usunąć swoje produkcje z Netflixa, aby w przyszłości wystartować ze swoją platformą streamingową. To jest jak na razie melodia przyszłości, bo mówi się, że taki projekt ma ruszyć nie wcześniej niż w 2019 roku.

Seriale: The Star Wars Show zapowiedziało nam projekt Secrets of the Empire, polegający na odbyciu przygody w wirtualnej rzeczywistości, która pozwoli nam nie tylko na oglądanie, ale również dotknięcie i poczucie zapachu! Brzmi niewiarygodnie? Zobaczymy w święta, ponieważ wtedy ma być premiera. Oprócz tego dobra wiadomość dla wszystkich fanów TSSW: program został nominowany do nagrody Emmy! W sporym wywiadzie Jason Fry opowiada o różnicy w pisaniu albumów i książek fabularnych, odpowiadając niejako na moje wątpliwości, gdy ujawniono go jako autora nowelizacji Ostatniego Jedi. Na koniec zaprezentowano archiwa Lucasfilmu, które skrywają wiele artefaktów związanych z sześcioma epizodami, w tym grobowiec Jar Jara. To trzeba zobaczyć! [Jedi Przemo]

Komiksy: W Polsce ukazał się najnowszy numer Star Wars Komiks. W nim znajdziemy zakończenie serii Darth Vader – 6 zeszytów mini-serii Koniec gry oraz dodatkowo krótki komiks Koda.

W Stanach swoją premierę miał jedno-zeszytowy Star Wars: Rogue One — Cassian & K-2SO, w którym możemy zobaczyć okoliczności poznania się tych dwóch tytułowych postaci. Drugą premierą był 11 zeszyt serii Aphra, będący jednocześnie 3 zeszytem mini-serii The Enormous Profit. [Dark Dragon]

Gry towarzyskie – Rebelia: Tydzień po tygodniu oficjalna strona FFG raczyła nas zapowiedziami Rise of the Empire, by wreszcie zakończyć cykl ujawnieniem zasad do najnowszego dodatku, jak też i jego amerykańskiej premiery – nastąpi ona pod koniec sierpnia. A tymczasem czekamy na zapowiedź tego dodatku w języku polskim… [Nadiru]

Gadżety: Ujawniono jakie gadżety promocyjne będzie można znaleźć w kinach z okazji premiery Ostatniego Jedi, z czego na szczególną uwagę zasługuje już tradycyjny kubełek na popcorn oraz figurki dołączane do plastikowych kubków, które zdradzają nam trochę szczegółów dotyczącego wyglądu postaci z najnowszego epizodu.

Pozostając w klimacie zbliżającej się premiery ujawniono związane z tym filmem zabawki, które trafią do sprzedaży na najbliższy Force Friday, a wśród nich coś co wygląda na gwiezdnowojenną wersję Furby, nowe Popsy i nowości z serii Black Series.

 

Nowa Zelandia wypuściła nowe monety kolekcjonerskie, także numizmatycy, jeśli macie wolne 85$ to zapraszam do składania zamówień! [Jedi Przemo]