Złomiarze odległej galaktyki

Poniższy artykuł został wysłany na konkurs Star Wars Extreme na najlepszy artykuł z marca 2017 roku.

Galaktyka z uniwersum Gwiezdnych wojen to nie tylko postacie, obcy, droidy, Jedi czy wielkie konflikty zbrojne. Tu można obejrzeć i zapoznać się z różnymi zawodami czy profesjami, np. handlarza złomem. Być może niektórzy z Was oglądali serial Złomowisko pl, w którym śledzimy losy załogi firmy Piotro-Stal czy też zwykłych złomiarzy, jak chociażby „krzykacza” Marka i siwego Edka. Identycznie jest też w Gwiezdnych wojnach. Mamy zwykłe osoby zbierające kawał żelastwa oraz właścicieli prowadzących duży biznes w tym fachu. Chciałbym przybliżyć sylwetki paru osób wyspecjalizowanych w tej dziedzinie.

Gha Nachkt

Ten Trandoshanin wolał zajmować się zbieraniem złomu, niż polowaniem np. na Wookieech, z czego była znana ta rasa. Widząc gotówkę, nie mógł przepuścić okazji i wcisnąć klientom złom. Nawet sprzedał droida z oprogramowaniem szpiegowskim dla Passela Argente. Pazerność doprowadziła Gha do śmierci, gdy chciał wyłudzić od Grievousa większą kasę za R2-D2, który przechowywał w swojej pamięci wszystkie dane o planach Republiki.

Freemakerowie

Freemakerowie z serialu LEGO Star Wars: Przygody Freemakerów to trójka rodzeństwa potrafiąca wyjść z opresji i z każdej sytuacji bez wyjścia. Prowadzą swój warsztat, w którym starają się zawsze stworzyć coś nowego ze zgromadzonego złomu. Każda ich przygoda związana ze zdobyciem żelastwa i sprzedażą złomu kończy się fiaskiem. Nawet droid Roger jest efektem ich prac jako odtworzenie i przeprogramowanie droida B1.

Watto

Ten Toydarianin żyjący na planecie Tatooine od dawna prowadzi swój sklep, w którym sprzedaje złom, części do statków i pojazdów, a także droidy. Swoje umiejętności prowadzenia biznesu zawdzięcza przede wszystkim Jawom, od których nauczył się wszystkich sztuczek dotyczących handlu. Dzięki temu stał się przebiegły i zachłanny, wie jak każdemu wcisnąć nawet bezużyteczny towar. Zarobione pieniądze zawsze wykorzystuje na hazard, jego ulubioną rozrywkę.

Unkar Plutt

Rok po bitwie o Endor na Jakku odbyła się ostatnia wielka bitwa pomiędzy Imperium a Nowej Republiki. Na powierzchni tej pustynnej planety rozbiło się wiele okrętów stanowiących źródło cennych części. Niniejszy handlarz wywietrzył interes i został jego monopolistą. Każdemu szabrownikowi wydaje głodowe racje żywnościowe, nawet jeśli ktoś zdobył wartościowe części. By nie dać się wyrolować innym zawsze wysyłał swoich oprychów, by wyeliminować konkurencję lub ukraść złom opornym poszukiwaczom. Lubił stawiać na swoim i nikt nie mógł mu podskoczyć.

Rey

Ta samotna dziewczyna musiała sama sobie radzić na planecie Jakku bez rodziny. Ciężkie doświadczenie i warunki życia nauczyły ją samodzielności i zaradności. Pozostawiona w dzieciństwie musiała pracować dla Unkara Plutta w pozyskiwaniu dla niego złomu. Przez te wszystkie lata dobrze poznała wszystkie części i elektronikę, a nawet zbudował swój własny śmigacz do zbierania cennego żelastwa. Takie życie i doświadczenie pozwoliły jej na zdobycie cennych umiejętności, które wykorzystała po poznaniu BB-8 oraz Finna.