6 najciekawszych Twi’leków

Poniższy artykuł został wysłany na konkurs Star Wars Extreme na najlepszy artykuł z marca 2017 roku.

Jak to mówią, nie samymi ludźmi człowiek żyje… dobra, tylko ja tak mówię. W sumie to powiedziałem to pierwszy raz w życiu. Ale przejdźmy do rzeczy. Jak wiadomo, w świecie Star Wars obok ludzi, znanych jest wiele innych ras inteligentnych. Jedną z najpopularniejszych są Twi’lekowie. Ich przedstawiciele, oprócz tego, że kształtem przypominają ludzi, mają na głowach imponujące głowoogony zwane lekku oraz charakteryzują się różnymi kolorami skóry. W całym uniwersum Star Wars (tym legendarnym i tym kanonicznym) przewinęło się mnóstwo bardzo ciekawych przedstawicieli tej rasy i postaram się krótko przedstawić kilka, moim zdaniem, najciekawszych.

Kas’im

Kas’im był twi’lekańskim lordem Sithów, żyjącym na ponad tysiąc lat przed wydarzeniami bitwą o Yavin. Słynął głównie z tego, że swego czasu był prawdopodobnie najlepszym szermierzem w galaktyce. Opanował do perfekcji wszystkie siedem form walki mieczem świetlnym. Pomógł mu w tym jego mistrz, którego na końcu zabił. Na Korribanie potajemnie szkolił Bane’a, który później – tak, zgadliście – zabił go. Cóż, historia lubi się powtarzać.

Darth Talon

Talon była Sithanką pochodzącą z Korriban i należącą do Zakonu Sithów Dartha Krayta. Prawdopodobnie tym, którzy po raz pierwszy na nią spojrzeli, od razu do głowy przyszedł Darth Maul. Twi’lekanka miała identyczne jak wspomniany Zabrak czarne tatuaże na całym, czerwonym ciele. Jej głównymi atutami były: świetna umiejętność walki mieczem świetlnym oraz bardzo wysportowane, akrobatyczne wręcz ciało, którym, jak nie trudno zauważyć, lubiła się chwalić.

Ayla Secura

Tą postać mogliśmy zobaczyć w Ataku klonów oraz Zemście Sithów, ale najpierw oczywiście zadebiutowała w komiksach z serii Republic ze starego kanonu. Charakteryzowała się niebieskim odcieniem skóry. Secura była osobą bardzo inteligentną, uczennicą równie słynnego mistrza Jedi Quinlana Vosa. Na swoim koncie miała wiele zasług dla Republiki, a zginęła w wyniku Rozkazu 66 na Felucji.

Hera Syndulla (nowy kanon)

Utalentowana pilotka i świetna przywódczyni. Autorka wielu buntowniczych misji przeciwko Imperium. Była bardzo opanowana i spokojna, ale w razie potrzeby i stanowcza. Wraz z przyjaciółmi napsuła dużo krwi Vaderowi, Kallusowi i Thrawnowi. Jej cechą charakterystyczną był strój pilota, który zakładała nawet, gdy nie wymagała tego sytuacja.

Cham Syndulla (nowy kanon)

Prawdziwy wojownik i świetny przywódca. Wiele razy przysłużył się innym Twi’lekom w wojnie o wyzwolenie Ryloth. Ma za sobą atak na Palpatine’a i Vadera, a także walkę u boku Mace’a Windu. Był niemal fanatycznie zmobilizowany do pomocy Twi’lekom z Ryloth. Dla dobra własnej sprawy był gotów zdradzić grupę rebeliantów, na czele której stała jego córka Hera.

Tre Sana

Tre Sana żył bardzo, bardzo, bardzo dawno temu w odległej galaktyce, bo aż 25 tysięcy lat przed wydarzeniami z Nowej nadziei. Był on jednym z rycerzy Zakonu Je’daii, poprzedników Jedi. Jego lekku było “wyposażone” w dodatkowy, trzeci “ogon” przez co w dzieciństwie uznawany był za dziwaka. Wychowywał się na Kahlimarze, gdzie był wsiąknięty w tamtejszy półświatek. Pomógł Lanoree Brock uratować galaktykę przed fanatyczną sektą Patrzących w Gwiazdy.