Wartość przewodnika

Niedawno odbyła się premiera przewodnika The Essential Guide to Warfare, zawierającego dane na temat galaktycznego uzbrojenia i wojen. Kilka przykładowych obrazków, zdobiących tę pozycję, mogliście zobaczyć w jednym z naszych newsów. W niedalekiej przyszłości planowane jest także wydanie The Essential Reader’s Companion, mającego podsumować wszystkie źródła tekstowe, a ja sam niedawno miałem okazję wygrać w jednym z konkursów The New Essential Guide to Vehicles and Vessels, który opublikowano przeszło dziewięć lat temu. Po krótkiej, aczkolwiek przyjemnej podróży po świecie pojazdów i okrętów, zacząłem zadawać sobie pytanie: czy takie pozycje są w dzisiejszym świecie jeszcze potrzebne?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystko zależy od nastawienia czytelnika.

 

Ponad dekadę temu, gdy zaczęto je wydawać, dostęp do internetu nie był aż tak powszechny. Wtedy jedynym źródłem, z jakiego można było skorzystać, były właśnie przewodniki po świecie Gwiezdnych wojen. Dziś jednak każdy z nas może dosłownie w ciągu kilku sekund i całkowicie za darmo sprawdzić interesujące nas zagadnienie na Wookieepedii czy w Bibliotece Ossus. Wielkim problemem pozycji o charakterze encyklopedycznym jest to, że wraz z upływającym czasem ulegają dezaktualizacji. Gwiezdne uniwersum rozwija się w bardzo szybkim tempie, a w dodatku coraz częściej dochodzi do retconów. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnej możliwości, aby w wydanych już książkach zaktualizować dane.

Istnieją jednak powody, dla których warto sięgać po nowe przewodniki. Tuż po premierze pozycje te zawierają informacje na tematy do tej pory nieporuszane, przez co nie tylko poszerzają wiedzę na temat uniwersum, ale także ją gruntownie pogłębiają. Wiele rzeczy znaleźć możemy jedynie w przewodnikach, a te dotychczas zaledwie wspominane, są mocno rozwijane. Kolejnym wielkim plusem są wprowadzane dodatki. Nie mam tu oczywiście na myśli fizycznych bonusów, które można znaleźć w The Jedi Path czy Book of Sith, ale te bardziej merytoryczne, w stylu porównania wielkich galaktycznych bitew z tymi rzeczywistymi, które znalazło się w The Essential Guide to Warfare. Nie oszukujmy się jednak, gdyby nie te „bonusy”, realna wartość dzisiejszych przewodników zdecydowanieby spadła.

Czy warto zatem wydawać pieniądze, by stać się szczęśliwym posiadaczem przewodnika? Wszystko zależy od tego, czego się po danej publikacji spodziewamy. Przed zakupem warto sobie wszystko dobrze przemyśleć, aby po podjęciu ostatecznej decyzji każdy z nas był zadowolony, niezależnie od tego, czy następne kilka dni poświęci lekturze czy jednak zrezygnuje z zakupu.