Trailery „Nowej nadziei”

Był taki czas, kiedy słowa Star Wars nic nikomu nie mówiły, poza garstką zapaleńców pracujących dla George’a Lucasa. Nawet jednak i ta garstka nie miała pojęcia, że pracuje nad rewolucyjnym filmem, który zmieni amerykańską popkulturę. Oczekiwania w stosunku do Star Wars bo trzeba pamiętać, że tytuł „Nowa nadzieja” i numer epizodu zostały nadane filmowi dopiero w 1981 roku były niskie, z wyjątkiem kilku szaleńców nikt nie wierzył, że osiągnie jakikolwiek wymierny sukces finansowy, o sukcesie artystycznym nie wspominając.

Jak sprzedać taki film publiczności? Oczywiście trailerami. Sęk w tym, że zasięg zwiastunów Star Wars był dość mizerny. Niewiele kin je wyświetlało, telewizje także nie były skore do ich emisji, tym bardziej, że brakowało na nie pieniędzy. Przed 25 maja 1977, o istnieniu Star Wars wiedzieli prawdopodobnie jedynie fani science fiction, i to tylko niektórzy z nich. Szkoda, bo trailery były naprawdę interesujące, a pierwszy z nich, nawet po tylu latach, robi oszałamiające wrażenie.

Za ciekawostkę można uznać, że w zwiastunach kinowych narrator buńczucznie zapowiadał Nową nadzieję jako „przygodę, jakiej jeszcze nie było na naszej planecie” i „spektakl, który o lata świetlne wyprzedza swoje czasy”. Przed premierą filmu niejedna widownia pewnie kwitowała te słowa śmiechem. Dziś już nikt się nie śmieje.

Zaczynamy zestawienie od pierwszego trailera Star Wars w historii, nadanego jeszcze w 1976 roku, z klasyczną muzyką Antonio Vivaldiego.

Drugi trailer kinowy, z 1977 roku.

Trzecia „kinówka”, ponownie z 1977 roku.

Kolekcja wszystkich spotów telewizyjnych, reklamujących Nową nadzieję w latach 1977-1982 (i resztę Klasycznej Trylogii).

Zwiastun kolejnego powrotu Nowej nadziei do kin, tym razem w 1981 roku.

Trailer na 5-lecie premiery Nowej nadziei i zarazem ostatniej „wizyty” filmu w amerykańskich kinach przed Edycją Specjalną.

Trailer wydania VHS Klasycznej Trylogii z 1995 roku.

Zwiastun Edycji Specjalnej z 1997 roku.

Trailer pierwszego w historii wydania DVD Klasycznej Trylogii z 2004 roku.

Zapowiedź wydania DVD poszczególnych epizodów Klasycznej Trylogii z 2006 roku.

Trailer najsłynniejszej fanowskiej edycji filmu, A New Hope Revisited, z 2007 roku.

Zwiastun Gwiezdnej Sagi na Blu-ray z 2011 roku.

Trailery fanowskie.