Książki „Star Wars”: jak czytać, by nie zgubić sensu – część 2

W poprzedniej części przedstawiłem jak najlepiej czytać książki Star Wars, jeśli chce się poznać dalsze losy Wielkiej Trójki (i nie tylko jej). Dziś chciałbym przedstawić sposób na czytanie części „wyjaśniającej” książkowego Expanded Universe. Nazwałem ją tak, ponieważ głównie wyjaśnia i poszerza historie znane z filmów, niż kontynuuje losy bohaterów. Oczywiście wprowadzane jest całe mnóstwo nowych rzeczy, jednakże jest to nadal element filmowego krajobrazu, nie część czegoś kompletnie nowego. Czytanie tej strony EU jest to o tyle trudne, że wątków otaczających Nową Trylogię jest dużo więcej niż w przypadku Starej Trylogii, a powiązania między nimi są dosyć luźne. Przykładowo, czytając Nową Erę Jedi fajnie byłoby się dowiedzieć, jakim cudem Nowa Republika weszła w posiadanie superniszczyciela gwiezdnego, co wyjaśnia cała seria X-wingów, tutaj ciężej jest dostrzec związek między tym, jak potoczyły się losy Revana, a jaki to miało wpływ na Wojny Klonów.

Jak zatem czytać te książki? Osobiście proponowałbym właśnie czytanie wątkami. Zapoznawanie się z powieściami w kolejności ściśle chronologicznej jest według mnie bezsensowne dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna przygodę z książkami Star Wars, ponieważ taki ktoś zwyczajnie się pogubi bez Osusa/Wookieepedii. A jeśli zdecyduje się na korzystanie z takiej pomocy, to tylko zaspoileruje sobie wiele zdarzeń. Przedstawiam wątki według których najlepiej się czyta część „wyjaśniającą”:

Dwóch Sithów. Czyli dlaczego „Zawsze dwóch ich jest. Nie więcej, nie mniej”. Ten wątek co prawda nie wyjaśnia, skąd Yoda w ogóle to wiedział (tak, wiem, że istnieje wyjaśnienie tego w jednym z przewodników), ale jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć jakim cudem z Sithów, których były całe armie, pozostało tylko dwóch, to polecam trylogię Dartha Bane’a (Droga zagłady, Zasada Dwóch, Dynastia zła).

Wielki Plan. Jak Darth Sidious przejął władze nad galaktyką? Wiemy, że Wielki Plan był realizowany od bardzo dawna, jednak czytając ten wątek będziemy jego niemymi świadkami. Będziemy podziwiać, jak subtelnie manipulując nie tylko senatorami, ale też samym Zakonem Jedi dwóch Sithów dokonało tego, czego nie zdołały wielotysięczne armie – obalić Republikę i niemal doprowadzić do wyginięcia Jedi. Polecam czytać w następującej kolejności: Maska kłamstw, Darth Maul: Łowca z mroku, Darth Plagueis.

Pavanowie i I-5. Wątek Wielkiego Planu stworzył osobną historię, która jest nadal kontynuowana. Seria jest dosyć ciekawa, ponieważ jednocześnie dzieje się w trakcie „wielkich wydarzeń”, a jednocześnie jest lekko od nich oderwana koncentrując się na osobistych przeżyciach. Historia opowiada najpierw jak niewiele brakowało, aby Wielki Plan się wydał, a następnie o przygodach jednego z nielicznych Jedi, którzy przeżyli Rozkaz 66. Darth Maul: Łowca z mroku, dylogia Medstar, trylogia Noce Coruscant, Ostatni Jedi.

Wojny Klonów, czyli wszystko co dzieje się między Atakiem klonów, a Zemstą Sithów. Teraz jest to szczególnie trudne ze względu na chaos jaki wprowadziło The Clone Wars, nie wspominając już o tym, że książki z logo TCW są naprawdę słabe. Na pewno proponuję przeczytać następujące tytuły: Punkt przełomu, Spisek na Cestusie, Medstar, Próbę Jedi, Yodę. Mroczne spotkanie (aczkolwiek osobiście nie podobała mi się ta książka) oraz Labirynt zła.

Komandosi Republiki. Na fali Wojen Klonów Karen Traviss napisała całą serię książek opisującą przygody dwóch specjalnych oddziałów klonów-komandosów, które wyróżniają się na tle innych wysokim poczuciem indywidualności. Nie mamy tu do czynienia z armią identycznych ludzi, ale z garstką „braci”, z których każdy ma inną osobowość. Dodatkowo jest to gratka dla fanów „prawdziwych Mandalorian”, czyli takich sprzed zepsucia ich wizerunku w TCW. Seria ta ma tyle samo zwolenników jak i przeciwników, którzy zarzucają jej wątki niczym z telenoweli. Osobiście polecam, ale muszę ostrzec. Seria jest nieskończona: brakuje ostatniej części, która została anulowana, ponieważ historia zaczęła się różnić w zbyt wielu aspektach z The Clone Wars (kolejny powód by znielubić serial). Na pocieszenie mogę tylko dodać, że parę wątków zostało wyjaśnionych w Dziedzictwie Mocy. Do przeczytania: seria Komandosi Republiki oraz Komandosi Imperium: Legion 501.

Początki Rebelii i Wielkiej Trójki. Okres, o którym Lucas zabraniał mówić dlatego też temat ten jest potraktowany bardzo ogólnikowo. Na pewno o początkach Sojuszu Rebeliantów i przygodach Hana Solo mówią: Noce Coruscant, Ostatni Jedi, Rajska pułapka, Gambit Huttów, Świt Rebelii, Mroczne gry. Czytać, dopóki Rebels nie zacznie mieszać tak jak TCW!

Myślę, że przedstawiłem najciekawsze wątki w części „wyjaśniającej”. Starałem się opisać te, które rzeczywiście coś nowego wnoszą. W trzeciej części opiszę tzw. „suplementy” czyli książki, których akcja dzieje się w trakcie innych wydarzeń, ale albo nie mają na nie większego wpływu, albo przedstawiają kompletnie oderwaną historię.