Gdzie kręcono „Star Wars” – część 1: Włochy

Od samego początku Gwiezdne wojny imponowały rozmachem technologicznym i efektami specjalnymi, całe mnóstwo ujęć zostało jednak nakręconych w sposób tradycyjny, a później najwyżej uzupełnionych przez magików z Industrial Light & Magic. Jak widać na mapce poniżej, najwięcej lokalizacji znajduje się w naszej starej dobrej Europie, co umożliwia odwiedzenie odległej galaktyki chociażby podczas wakacji. Dzisiaj zajmiemy się Włochami.

Pałac królewski w Casercie – pałac królowej Naboo

Największa z czterech włoskich byłych rezydencji królewskich została wybudowana na życzenie władców z dynastii Burbonów, rządzących w XVIII i XIX w. w Królestwie Neapolu i Królestwie Sycylii. Stanowiła prawdopodobnie największy obiekt wybudowany w XVIII w. Miała stać się wizytówką dynastii, ale również schronieniem dla rodziny królewskiej. Projektant, Luigi Vanvitelli, inspirował się pałacem w Wersalu, co doprowadziło do stworzenia ponad 1200 sal, wielkich klatek schodowych i pięknych apartamentów, budynek w kształcie ogromnego kwadratu posiada także cztery dziedzińce. Wszystko to stanowiło olbrzymi kontrast z okolicą: spalonym słońcem miasteczkiem (dzisiaj, jak widać na poniższym zdjęciu, mieszkańców jakby przybyło). W 1996 r. cały kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Urok zabytkowych wnętrz możemy podziwiać w Mrocznym widmie oraz Ataku klonów. Ze względu na wartość historyczną pałacu nie można było dokonywać żadnych ingerencji w wystrój budynku, a co najwyżej postawić rekwizyty, tak małe i niemal ginące wobec majestatu królewskich murów.

Jezioro Como oraz Villa del Balbianello –Varykino

Jezioro Como to trzecie największe jezioro Włoch, a zarazem największe w Alpach. Panuje tam jednak klimat łagodny, zatem roślinność porastająca brzegi jest bujna i zróżnicowana. Stanowi cel wielu wycieczek, znajduje się tam mnóstwo ośrodków wypoczynkowych i ekskluzywnych willi (również należących do gwiazd kina).

Villa del Balbianello znajduje się na małym półwyspie. Początkowo, w wieku XIII, mieścił się tam klasztor franciszkanów, jednak w 1785 r. teren został zakupiony przez kardynała Duriniego, a budynki zakonne przebudowano na wyjątkowy obiekt mieszkalny, z którego rozpościera się przepiękny widok na jezioro Como. Villa del Bialbianello to jedna z ulubionych lokalizacji filmowców, że wspomnimy tu tylko o Casino Royale.

W naszym ulubionym uniwersum Villa i jezioro to wyspa w Krainie Jezior, zwana Varykino. To dom letni rodziny Naberrie. Randy Stradley, scenarzysta komiksów Dark Horse, utrzymywał, że właśnie tam poczęto Luke’a i Leię.

Tre Cime di Lavaredo – Vandor

Z prequeli skaczemy do spin-offów, konkretnie do Solo. Wszyscy pamiętamy śnieżną planetę, na której Han, Chewie, Beckett i Val próbowali okraść pociąg. Wiele tych scen nakręcono właśnie w pobliżu masywu górskiego w Dolomitach, składającego się z trzech szczytów (nazwę masywu możemy zresztą przetłumaczyć jako „Trzy Szczyty Lavaredo”).  Zresztą, to nie pierwszy i zapewne nie ostatni film kręcony w tych okolicach.

Ujęcie „rzeczywistych” szczytów.

Wersja filmowa.