Gdzie kręcono „Star Wars” – część 4: północna Europa

Coś tak nam ostatnio jakby za ciepło, prawda? Dzisiaj ruszamy zatem w podróż na północ Europy, sprawdzić, gdzież to w Norwegii i Islandii należałoby się zatrzymać, by poczuć się jak w odległej galaktyce…

Finse – Hoth

To mała miejscowość, a jej zabudowania otaczają ulokowaną centralnie stację kolejową. Znajduje się na wysokości 1222 m n.p.m., co może brzmieć imponująco, ale to mniej więcej wysokość Gubałówki, czyli w gruncie rzeczy Zakopanego. Zdecydowanie gorzej tam jednak się dostać (choć jak pomyślimy o korkach na zakopiance…), jako że nie prowadzi tam żadna droga, zatrzymuje się tylko kolej (jest to jednocześnie najwyżej położona stacja kolejowa w Norwegii). Według BBC to odcięte od świata miejsce było wykorzystywane przez Amundsena i Scotta przed ich podróżą na Biegun Południowy.

W 1979 r. powstały tam ujęcia z planety Hoth. Choć był to marzec, temperatura znacznie spadła, utrudniając pracę nad filmem. Scena, w której Luke ucieka z jaskini wampy i widzi ducha Obi-Wana, była kręcona w dość ciekawy sposób – Mark Hamill znajdował się na zewnątrz, a operator kamery i Irvin Kershner w otwartych drzwiach hotelu. Ludzie jak ludzie, ale sprzęt nie mógł się zepsuć! W filmie zagrali również ratownicy górscy i żołnierze armii norweskiej – wcielili się w rebeliantów broniących Bazy Echo.

Reynisfara – Lah’mu

Jeśli ktoś wybiera się do Islandii, zapewne dotrze także do Reynisfary, słynnej czarnej plaży na południowym wybrzeżu wyspy. Magazyn National Geographic zaliczył ją do 10 najpiękniejszych plaż poza tropikami, które należy odwiedzić. Oczywiście, można raczej zapomnieć o kąpielach w szalejących wodach Atlantyku, ale widoki są niesamowite.

Plaża pojawiła się w Łotrze 1, na samym początku filmu. To otoczona pierścieniami planeta Lah’mu, na której Galen Erso ukrywa się przed Orsonem Krennicem.

Eyjafjallajökull – Baza Starkiller

Nie wykluczam, że słyszeliście już tę nazwę i mogliście ją próbować wymówić (znam kogoś, kto zrobił to bez zająknięcia!). W 2010 roku znalazła się na ustach wszystkich, a zwłaszcza podróżnych. Eyjafjallajökull to aktywny wulkan, którego wybuch zakłócił komunikację lotniczą na 6 dni. Znajduje się w masywie Ejafjöll w południowej Islandii, pod lodowcem o tej samej nazwie. Przepiękne widoki zachęciły twórców Epizodu VII do umiejscowienia tam Bazy Starkiller, czyli po prostu Ilum. Szkoda, że niewiele plenerów widać w samym filmie.