Zdjęcia z planu „Imperium kontratakuje”

Zdjęcia na planie Imperium kontratakuje rozpoczęły się dokładnie 5 marca 1979 roku. Aktorzy i filmowcy udali się do Norwegii, w okolice lodowca Hardangerjøkelen, by nakręcić część scen z Hoth, w tym fragmenty słynnej bitwy oraz większość sekwencji z udziałem wampy. Tak jak trzy lata wcześniej w Tunezji, tak i tutaj załoga Lucasa i Kershnera trafiła na najgorszą burzę od półwiecza i ekstremalne temperatury w okolicach -25 stopni Celsjusza, niemniej wszystkie ujęcia zostały szczęśliwie ukończone w tydzień.

13 marca wszyscy przenieśli się do słynnego Elstree Studios w Anglii, gdzie pozostali aż do 24 września 1979 roku, by nakręcić sceny z Dagobah, Bespinu, Bazy Echo oraz wnętrz „Executora”, „Sokoła Millenium”, jaskini egzogortha w pasie asteroid i rebelianckiej fregaty medycznej. Do tego celu stworzono przeszło 60 różnych planów zdjęciowych (dwa razy więcej niż w Nowej nadziei), z których część spłonęła w pożarze jednego ze studiów jeszcze w styczniu 1979 roku, zwiększając koszty produkcji filmu z 18,5 do 22 milionów dolarów, co wówczas było niebagatelną sumą.

Poniżej prezentujemy kilkadziesiąt mniej lub bardziej znanych, a w paru przypadkach niezwykle rzadkich zdjęć z okresu, gdy na planie The Empire Strikes Back można było zobaczyć Harrisona Forda, Carrie Fisher, Marka Hamilla i całą rzeszę innych ludzi, bez których nigdy nie byłoby Epizodu V.