Specjalizacje Jedi: Strażnicy

Strażnicy Jedi

Strażnicy Jedi stanowili grupę będącą brakującym ogniwem pomiędzy Obrońcami i Negocjatorami. Byli świetnie wyszkoleni w walce, posiadali również niemałą wiedzę o Mocy. Zazwyczaj dołączali do tego umiejętności „cywilne”, takie jak mechanika, wiedza o zabezpieczeniach czy szpiegostwo. Dzięki swym unikatowym zdolnościom Strażnicy potrafili wykonywać zadania, z którymi inni Jedi mogli sobie nie poradzić.

W związku z charakterem swoich działań Strażnicy nie przemieszczali się pomiędzy kolejnymi źródłami kłopotów tak często jak Obrońcy czy Negocjatorzy. Zazwyczaj pozostawali związani z jednym systemem lub sektorem przez wiele miesięcy, a nawet i lat.

Strażnicy dostrzegali pewne ograniczenia Mocy, zwłaszcza w aspektach z nią niezwiązanych (a dotyczyło wielu Jedi). Dlatego też bardzo często pracowali ze zwykłymi obywatelami. Charakter ich misji często wymagał pracy pod przykrywką, więc miecz nieczęsto był wykorzystywany. W związku z tym, wiele istot nie wiedziało, że ma do czynienia z Jedi.

Szeroki wachlarz umiejętności oraz zdolność wtapiania się w otoczenie poskutkowało tym, że prawdopodobnie część Strażników przetrwała Wielką Czystkę.

Bastila Shan, najprawdopodobniej najsłynniejsza Strażniczka Jedi w historii.

Hakerzy

Specjaliści od komputerów, którzy potrafili zinfiltrować całe sieci nie pozostawiając żadnych śladów swojej ingerencji. Grupa ta jest o tyle warta wspomnienia, gdyż jako jedna z bardzo nielicznych nie oferuje pomocy ze strony Mocy.

O ile strażników można oszukać, to sztuczki Jedi na terminal już nie działają.

Eksperci Techniczni

Jedi zazwyczaj unikali najnowszych technologii, starając się trzymać tradycji. Większość problemów rozwiązała obsługa lub droidy naprawcze. Powstała więc pewna luka, którą niełatwo było wypełnić. Tylko niektórzy z Zakonu potrafili rozebrać i złożyć każdą rzecz, począwszy od prostych kart do sabacca, na napędach hiperprzestrzennych kończąc. To właśnie ich nazywamy Ekspertami Technicznymi (lub Technikami).

Niektórym z Jedi udało się rozwinąć zdolność mechu-deru, która pozwalała na intuicyjne zrozumienie skomplikowanych struktur mechanicznych.

Bardzo podobną specjalizacją są eksperci od bezpieczeństwa, którzy znani byli ze swych umiejętności rozbrajania pułapek, alarmów i materiałów wybuchowych. Często obecność takiego Jedi miała decydujący wpływ na porażkę lub sukces danej misji.

Jedi wykorzystujący mechu-deru.

Opiekunowie

Elita wśród Jedi, obdarzeni ogromnym zaufaniem ze strony Wysokiej Rady i Senatu. Ich zadaniem był nadzór nad całymi sektorami i podejmowanie odpowiednich kroków w przypadku nowopowstałych zagrożeń. Nierzadko działając potajemnie, wpływali na decyzje polityczne, ale tylko wtedy, gdy było to potrzebne dla dobra obywateli czy Zakonu.

Ponadto do zakresu ich obowiązków należało wykrywanie dzieci wrażliwych na Moc i składanie raportów wprost do Rady.

Mistrz Arca Jeth – Opiekun systemu Onderon

Detektywi

Specjalnie przydzieleni reprezentanci Wysokiej Rady, którzy odpowiadali za odnajdywanie i eliminowanie ukrytych zagrożeń dla Galaktyki. W zakresie ich zainteresowań mieścili się Mroczni Jedi, skorumpowani przedstawiciele Republiki, poważni przestępcy czy nieznani najeźdźcy spoza Zewnętrznych Rubieży. Ich zadaniem było odnalezienie źródła zagrożenia, zdemaskowanie najważniejszych wrogów i przekazanie swoich informacji Radzie.

Detektywi często używali podstępu i zwodzenia, by móc wtopić się we wrogą organizację. W zależności od rodzaju niebezpieczeństwa podejmowano inne kroki.

Nieraz zdarzało się, że aby wykonać swoje zadanie (o którym wiedziała tylko Rada, lub nawet jej część) Jedi opuszczał Zakon. Pozwalało to na utrzymanie pozorów niezbędnych do wypełnienia misji.

Z czasem Detektywi „przechodzili na emeryturę”, obejmując stanowisko Rekrutantów, którzy identyfikowali potencjalnych rekrutów i transportowali do Świątyni. Nie było to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę istnienie setek tysięcy zamieszkałych światów. Nadzwyczajne zdolności dostrzegania pewnych cech powodowało jednak, że byli oni wręcz idealni do tego zadania.

Rekrutant dostrzegający wrażliwe na Moc dziecko

Cienie

Elitarne Cienie są szeroko szanowanymi Strażnikami. Ich celem jest poszukiwanie i eliminowanie śladów Ciemnej Strony Mocy. Wymaga to od nich bycia zarówno szpiegami, jak i sabotażystami. Cienie cenią swoje zadania ponad wszystko inne. Często muszą podejmować moralne kompromisy, które wielu pozostałych członków Jedi uznałoby za niewygodne.

Do grupy Cieni zaliczyć można niesławne Przymierze Jedi, które otrzymało wizję powrotu Sithów. Podejrzewając, że powodem powrotu będą ich uczniowie, postanowili ich zamordować. Wydarzenie to nazwane zostało „Masakrą Padawanów na Taris”.

Quinlan Vos, który zinfiltrował siły Separatystów.