Co by było gdyby…

Perry King, Robby Benson i Terri Nunn. Brzmi znajomo? Nie? A mogłoby! Cała trójka ubiegała się o role w Gwiezdnych wojnach i, sądząc po archiwalnych filmach przedstawiających zdjęcia z castingu do Nowej nadziei, mogliby być równie dobrzy jak Harrison Ford, Mark Hamill i Carrie Fisher. Tak, moi drodzy, dzisiaj zapraszamy Was do alternatywnej rzeczywistości, w której obsada naszego ulubionego filmu ulega gwałtownej zmianie co najmniej kilkanaście razy. Jednak uważajcie, oglądając te zdjęcia, naprawdę nie można pozbyć się wrażenia, że jakkolwiek George jest fachowcem w swojej dziedzinie, tak jednak dialogów pisać naprawdę nie umie są sztuczne niczym PCV i naprawdę ciężko wypowiedzieć je przyzwoicie, zwłaszcza w pierwszej wersji. Mamy jednak unikalną możliwość przeanalizowania zmian, które potem nastąpiły Gwiazda Śmierci zniszczyła planetę Organa Major, Alderaan był więzieniem, gdzie przetrzymywano księżniczkę Leię, a członkowie rodziny królewskiej byli szkoleni w kontroli swojego umysłu.

KSIĘŻNICZKA LEIA

Nie mogę pozbyć się wrażenia, że biedne dziewczyny ubiegające się o jedyną mówioną kobiecą rolę (poza ciocią Beru i Camie, wyciętą w postprodukcji; nie liczę sióstr Tonnika wymieniających szeptem uwag w kantynie), zupełnie nie wiedziały, co zrobić z tym scenariuszem. Nawet Carrie (której zdjęcia zamieszczam na samym końcu) nie brzmi specjalnie, choć z drugiej strony stanowi całkiem niezły duet z Harrisonem Fordem. Moją osobistą faworytką jest Terri Nunn, próbująca nadać życie dosyć nudnej wymianie zdań.

Cindy Williams

Zanim ubiegała się o rolę Leii, grała już u Francisa Forda Coppoli i George’a Lucasa (American Graffiti). Zyskała sławę w serialu Laverne & Shirley, potem pojawiła się w sitcomie Normal Life i Gettin By.

Eddie Benton

W latach 70. pojawiła się gościnnie w takich produkcjach jak Buck Rogers in the 25th Century, T.J.Hooker oraz Time Express. Chociaż później wystąpiła w znanej amerykańskiej operze mydlanej Days of our lives, nie zrobiła wielkiej kariery jako aktorka, ale z ciekawostek możemy dodać, iż poślubiła Michaela Crichtona (tak, tego od Parku jurajskiego) i wraz z nim napisała scenariusz do Twistera.

Linda Purl

Pierwszym dużym filmem Lindy była komedia Crazy Mama, potem pojawiły się pomniejsze role nie tylko w filmach, ale i w serialach takich jak The Young Pioneers, Happy Days, Under Cover czy Murder, She Wrote. Ostatnio pojawiła się na naszych ekranach w gościnnych rolach w The Office, Gotowe na wszystko i Homeland.

Amy Irving

Chyba najbardziej znana spośród aktorek ubiegających się o rolę Leii. Pojawiła się na Broadway’u już w wieku lat 12, potem grała pomniejsze rólki w serialach Police Woman i Happy Days. Zanim jeszcze nadszedł czas Gwiezdnych wojen, była jedną z głównych postaci w serialu Once an Eagle, a także Julią w Teatrze Szekspirowskim w Los Angeles. Zagrała w Carrie, The Competition, Anastasia: The Mystery of Anna, Yentl (za tę rolę dostała nominację do Oscara) oraz stosunkowo niedawno w Traffic. Jest aktorką musicalową, ma na swoim koncie wiele przedstawień na Broadway’u.

Lisa Eilbacher

Lisa zaczęła swoją karierę już jako dziecko, pojawiając się w serialach My Three Sons i Gunsmoke, najlepiej jest jednak znana z filmów takich jak An Officer and a Gentleman i Gliniarz z Beverly Hills.

Terri Nunn

Jest najbardziej znana nie z dokonań filmowych, ale wokalnych – kto z nas nie kojarzy kawałka grupy Berlin Take My Breath Away z filmu Top Gun (Terri nadal zresztą pojawia się na ich albumach i koncertach). Nagrała również kilka utworów z Sisters of Mercy. W telewizji pojawiła się gościnnie m.in. w serialach T.J.Hooker i Lou Grant. Obecnie, oprócz kariery muzycznej, prowadzi swój program w radio. Ciekawostka Terri pojawiła się także pod pseudonimem w jednym z numerów Penthouse’a w 1977, jednakowoż do niedawna temu zaprzeczała, w końcu była wówczas jeszcze nieletnia.

Carrie Fisher

Jak zapewne wiecie, życie Carrie po Star Warsach nie ułożyło się cukierkowo. Zagrała w kilku filmach, takich jak The Blues Brothers, Hannah i jej siostry, jednak przez długi czas zmagała się z uzależnieniem od narkotyków. Walkę z nałogiem opisała w powieści Pocztówki znad krawędzi, później znakomicie zekranizowanych. Pomimo pojawienia się na ekranie m.in. w Kiedy Harry poznał Sally, postanowiła poświęcić się pisaniu, pomagała m.in. przy scenariuszach do Kronik młodego Indiany Jonesa. Napisała i brawurowo zagrała w sztuce Wishful Drinking, która cieszyła się długim uznaniem. Bierze udział w wielu projektach związanych z Gwiezdnymi wojnami, pojawiła się w Fanboys i Jay i Cichy Bob kontratakują.

LUKE SKYWALKER

Oj, panowie zmagali się ze scenariuszem nie gorzej niż panie. I jakkolwiek miałam pewne wątpliwości co do wyboru odtwórczyni roli Leii, tak w tym przypadku nie mam najmniejszych Mark Hamill był chyba jedynym sensownym kandydatem. Wyobraźcie sobie Williama Katta z jego fryzurą jako rycerza Jedi!

Charles Martin Smith

Aktor, pisarz i reżyser. Zagrał w American Graffiti, Never Cry Wolf, Starmanie i The Untouchables. Wyreżyserował m.in. pilot serialu Buffy, postrach wampirów oraz wiele odcinków Space: Above and Beyond, przez wielu fanów uważany za jedyny porządny serial space opera.

William Katt

Znany przede wszystkim ze swoich ról w Carrie, Butch and Sundance oraz The Greatest American Hero. Gościnnie pojawił się w Dr House, Andromedzie oraz Heroes.

Robby Benson

Młodzieżowa gwiazda lat 70., sławę zawdzięczał takim filmom jak Jory, Jeremy i Ode to Billy Joe. Obecnie jest najbardziej znany jako aktor dubbingowy, jego głosem mówi m.in. disneyowska Bestia.

Mark Hamill

Poza rolą w Gwiezdnych wojnach, znany raczej z mało zapadających w pamięć występów w filmach takich jak Autostopowicz 2 czy Mutronics, choć pojawił się również w znakomitym The Big Red One. Najbardziej obecnie rozpoznawalny jako animowany Joker, choć podkłada również głosy innym czarnym charakterom uniwersum DC, fani gier zauważyli go również na pewno w Wing Commanderze. Autor komiksu The Black Pearl.

HAN SOLO

No cóż, ta rola była zdecydowanie najciekawsza, jednak nie widać tego po aktorach o nią się starających. Harrison Ford wydaje się jedynym sensownym rozwiązaniem, chociaż jestem ciekawa, jak wyszłaby próba Frederica Forresta, gdyby aktor nie był taki zmarnowany. Podoba mi się również Perry King – warto wspomnieć, że to właśnie on zagrał Hana Solo w radiowych adaptacjach Starej Trylogii.

Kurt Russell

Kiedy ubiegał się o rolę Hana Solo, miał już za sobą ponad dziesięć lat pracy na planie, zarówno telewizyjnym, jak i filmowym. Ulubiony aktor Johna Carpentera, pojawił się w Ucieczce z Nowego Jorku czy Coś. Niezapomniany bohater Tequila Sunrise, Tango & Cash, Tombstone, Stargate i Death Proof.

Perry King

Najbardziej znany z ról w serialach Riptide i Melrose Place.

Frederic Forrest

Zagrał m.in. Lee Harvey’a Oswalda w filmie telewizyjnym Ruby and Oswald oraz Dzikiego Billa Hickoka w Calamity Jane. Jako Petroniusz pojawił się w amerykańskim mini serialu Quo vadis?.

Christopher Allport

Pojawił się w takich serialach jak Z archiwum X, Ostry dyżur i Mad Men.

Harrison Ford

Hmmm, czy ja naprawdę muszę cokolwiek pisać? Indiana Jones, Rick Deckard, Jack Ryan to jedne z wielu, aczkolwiek najbardziej rozpoznawalne, role Harrisona Forda. Grał we wszystkim, komediach romantycznych, thrillerach, filmach sensacyjnych etc. i w każdej ze swych ról był znakomity. Obecnie pracuje nad Grą Endera, zapowiedziano również jego powrót w Indianie nr 5.