Wpadki w „Star Wars” – „Zemsta Sithów”

Kontynuujemy wytykanie błędów prequelowym Gwiezdnym wojnom. Tym razem zajmiemy się ostatnim epizodem Nowej Trylogii – przed Wami Zemsta Sithów!

Podczas bitwy o Coruscant wielokrotnie zmieniają się pozycje mikrofonów przyczepionych do głów Obi-Wana i Anakina.

Na statku Grievousa, po tym jak Anakin uwalnia Kanclerza, Palpatine mówi: „Now we must leave before more security droids arrive”. Młody Jedi wciąż trzyma w ręku miecz świetlny. W następnym, bezpośrednim ujęciu jego broń jest już przypięta do pasa.

Kiedy Palpatine i Anakin niosący Obi-Wana wchodzą do szybu windy, widzimy, że Palpatine przytrzymuje się lewą ręką tak, aby podciągnąć się do środka. Po cięciu Palpatine powtarza tę czynność.

Po swoim nocnym koszmarze Anakin wstaje, a Padmé śpi obok. Koc przykrywający Padmé w następnym ujęciu jest inaczej ułożony.

W Ataku klonów hrabia Dooku ucina Anakinowi rękę powyżej łokcia. W Zemście Sithów w pierwszej scenie pokazującej protezę, widzimy, że sięga ona poniżej łokcia.

Kiedy Yoda i Anakin rozmawiają o wizjach sennych Skywalkera, cienie zmieniają się. Jest to szczególnie wyraźne na siedzeniu Yody, gdzie duża ilość światła w następnym ujęciu maleje i robi się bardziej stonowana.

Przed walką z Macem Windu, Palpatine wysuwa z rękawa ukryty miecz świetlny, jednak w następnym ujęciu trzyma go w inny sposób.

W scenie, gdy Anakin przybywa na Mustafar, mówi Artoo, by został przy statku i zakłada kaptur na głowę, nie widać rękawicy na prawym przedramieniu, które jest mechaniczne.

Yoda przy użyciu Mocy rzuca Dartha Sidiousa na drugi koniec pokoju, a Sith ląduje na krześle i przewraca się wraz z nim do tyłu. Jednak gdy w następnym ujęciu znów widoczne jest biurko, krzesło stoi pionowo.

Gdy Imperator zostaje odepchnięty przez błyskawicę Mocy zebraną przez Yodę, ledwo trzyma się gładkiej powierzchni kapsuły senackiej. W następnym ujęciu, po tym gdy Yoda spada, Imperator trzyma się metalowego uchwytu, którego wcześniej nie było.

Padmé duszona przez Anakina upada na ziemię i traci przytomność. Jednak w zbliżeniu, Padmé leży wyraźnie inaczej.

Obi-Wan, schodząc ze statku Padmé, zrzuca swój płaszcz u podnóża rampy. W kolejnych ujęciach płaszcz zmienia swoje ułożenie. Dodatkowo, gdy Obi-Wan wraca z pojedynku, płaszcza przed rampą w ogóle nie ma… ale może zajął się nim Threepio.

W czasie walki Anakina z Obi-Wanem w pewnym momencie wymieniają się oni mieczami świetlnymi. Gdy Anakin dusi Obi-Wana, wyraźnie widzimy po rękojeści, że Obi-Wan trzyma miecz Anakina, w następnym ujęciu ma on jednak w ręku własną broń.

Gdy okaleczony Anakin przekształca się w Vadera, w jednym z ujęć maska zbliża się do jego twarzy, ale nie widać wówczas części szyjnej kostiumu, z którą maska bezpośrednio się łączy. W następnym ujęciu część szyjna już jest na swoim miejscu.

Kiedy Obi-Wan pojawia się na Tatooine, dziecko, które trzyma, przykryte jest jego płaszczem. W następnym ujęciu, gdy idzie w stronę Beru, zdejmuje płaszcz, po czym w scenie wręczenia Luke’a nowej matce, dziecko jest znów zakryte, a Obi-Wan powtarza czynność.

Tym samym kończymy z wytykaniem błędów prequelom. Trzeba przyznać, że nie było tego mało, zawinili głównie montażyści i spece od efektów specjalnych. A jeśli ktoś wyłapał coś jeszcze, to zapraszam do podzielenia się w komentarzu.