Analiza trailera „Przebudzenia Mocy”

W końcu świat otrzymał upragniony, oficjalny, pełny zwiastun najnowszego Epizodu. Wstrzymując się z oceną, kolejny raz przyjrzyjmy się, co dokładnie możemy w nim dostrzec.

Pierwsza scena to Rey w masce, która otwiera drzwi. Wokół unosi się kurz. Kolejne ujęcie stanowi kontynuację, bowiem w tym samym stroju bohaterka grzebie w częściach opuszczonego statku. Prawdopodobnie znajduje się w rozbitym na Jakku Gwiezdnym Niszczycielu, który widzieliśmy poprzednio, zwłaszcza, że widzimy jego hangar, gdy spuszcza się po linie. Następnie ściemnienie i słyszymy mały dialog, w którym księżniczka Leia pyta „Kim jesteś?”, a Rey odpowiada, że nikim. Wszystko to dzieje się na Jakku. Najpierw widzimy, jak Rey z BB-8 wędrują przez pustynię, potem jak na horyzoncie leci statek, a na końcu widać ją w znanym już obozie, gdzie zajmuje się (prawdopodobnie dopiero co zdobytym) elementem niszczyciela.

rey

Po logo Lucasfilmu przewijają się dwie, znane nam już sceny. Pierwsza to rzut okiem na szturmowców na placu, a druga to Finn ściągający hełm. Dalej widzimy, że nowy TIE (prawdopodobnie ten, który w teaserze robił w hangarze okrętu taki kipisz) doznaje uszkodzeń i na ich skutek koziołkuje w stronę Jakku. Myślę, że możemy już śmiało powiedzieć, że to Finn go pilotował, zwłaszcza, że pojawia się w następnej scenie, w której przemierza pustynię. Towarzyszą temu słowa, że wyszkolono go wyłącznie do walki, a teraz nie ma o co walczyć. Z tych scen możemy też potwierdzić obecność Najwyższego Porządku na Jakku oraz fakt,że Finn jest szturmowcem nowej wersji Imperium.

tie

Kolejna scena. Znajdujemy się w oświetlonym na czerwono mostku Niszczyciela Gwiezdnego (charakterystyczne, trapezoidalne okna, oświetlenie, mundury załogi, które nawiązują do Starej Trylogii). Nie bardzo wiem, czym jest to źródło światła. Kometa? Słońce widoczne zza planety? Pędzący, płonący statek? Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak to, że jest to ogromny pocisk energetyczny (charakterystyczny czerwony kolor, smuga energii, kształt jego „początku”). Czyżbyśmy mieli do czynienia z odpaleniem nowej superbroni widocznej na plakacie? Ta i kolejne sceny koncentrują się jednak na Kylo Renie, którego widzimy na mostku, następnie zbliżenie na jego maskę już w innym pomieszczeniu, w którym przygląda się hełmowi Vadera, by na koniec ujrzeć, że wyciąga dłoń w kierunku twarzy (najprawdopodobniej pojmanego) zrozpaczonego Poe Damerona, który zaczyna krzyczeć. Czyżby jakieś tortury Mocą? Możemy też posłuchać głosu antagonisty, jak mówi, że nic im nie stanie na drodze i skończy to, co zaczął (domyślnie pewnie chodzi o Vadera, gdyż słyszymy to, gdy widać hełm Mrocznego Lorda). O co może tu chodzić? Eksterminacja Jedi? Porządek w Galaktyce? Na razie możemy się chyba tylko domyślać.

broń

Następnie widzimy króciutką scenę, w której czerwony wybuch tworzy falę uderzeniową niszczącą las. Czyżby to był ten pocisk, który trafił w cel?

broń2

Dalej mamy rozwinięcie pościgu „Sokoła Millenium” przez TIE. Słyszymy też rozmowę Hana i Rey na jego pokładzie (widzimy też Finna), w znanym nam pomieszczeniu głównym tego statku, gdzie jest włączonych dużo holoprojektorów (prawdopodobnie mapy gwiezdne). Scena kończy się wejściem „Sokoła” w nadprzestrzeń. Rey stwierdza, że są opowieści o tym co się wydarzyło, a Han odpowiada, że to wszystko prawda, co do słowa.

han

Następnie akcja zaczyna przyspieszać, a wszystkiemu towarzyszą dalsze słowa Hana. Widzimy w nocy, w czasie deszczu Kylo Rena bez kaptura z zapalonym mieczem w otoczeniu sześciu innych postaci. Czyżby inni Rycerze Ren? Zdaje się, że tylko Kylo ma miecz, wśród broni pozostałych można dostrzec pikę i karabin blasterowy. Warto też zwrócić uwagę na otoczenie, co prawda bardzo niewiele widać, ale wydaje mi się, że za nimi widać leżące zwłoki. Kolejna scena to przybliżenie w blasku błyskawicy poprzedniej. Można dostrzec, że jeden z Rycerzy z Kylem trzyma coś w rodzaju wielkiego tasaka, a jego przywódca dzierży w drugiej dłoni jakiś przedmiot. Miecz świetlny?

kylo

Kolejna scena jest rozwinięciem lotu X-wingów nad wodą, ale teraz widzimy, że pędzą do szturmu na zajmujących bojowe pozycje szturmowców w jakichś ruinach. W tym momencie słyszymy jak Han rozpoczyna swoje wyliczanie (dotyczące tego, że to wszystko prawda) od wymienienia Ciemnej Strony. Dalej widać, że do tej bitwy dołączają TIE (lokacja jest na 100% ta sama), a następnie szybki rzut oka na to, co widzieliśmy już w zwiastunie zwiastuna, czyli Finn z karabinem klepnięty w ramię przez Poe (Han wylicza Jedi). Wszystko w otoczeniu szykującego się do walki Oporu. Jeśli przyjrzymy się lokacji to rozpoznamy miejsce sfotografowane przez drona parę miesięcy temu, co oznacza, że wiemy jak mniej więcej wygląda baza „tych dobrych”.

atak

Dalej powrót do poprzedniej bitwy i pościg X-winga za TIE. Warto zwrócić uwagę, że ta lokacja jest zalesiona, być może to ona jest celem superbroni oraz być może to tu widzieliśmy pierwszy raz Kylo Rena.

atak2

Znowu rozwinięcie ostrzału obozu na Jakku, następnie widzimy, że Han prowadzi Rey, Finna i BB-8 do budynku, nad którego wejściem jest mnóstwo kolorowych proporców (kwatera główna Ruchu Oporu?). Dodatkowo mijają dziwnego, czerwonego droida, który dziwnie przypomina roboty znane z gry Portal 2.

rob

Lądowanie promu Najwyższego Porządku w lokacji znanej nam z poprzedniego zwiastuna. Szturmowcy już zaczęli wzniecać pożary i wyciągać mieszkańców z namiotów. Wiemy też, że znajdzie się tam kapitan Phasma. Dalej znana nam scena, gdy Ren zamachuje się mieczem oraz płacząca Rey. Zwróćmy uwagę na pierwszy plan, któremu brakuje ostrości. Jednakże, czy nie przypomina to czegoś futrzanego? Z prawej części widać srebrny prostokąt. Czyżby coś się stało Chewiemu?

rey 2

Finn, Chewie i Han mają ręce za głową, ale na widok czegoś powoli je opuszczają, za nimi widać szturmowca, a w tle drzewa. Ta sama lokacja, na której będzie bitwa? I czy bohaterowie trafili tymczasowo do niewoli?

niew

Szybki rzut okiem na BB-8 w X-wingu, który dostrzega zmierzające ku nim TIE, na lodowej planecie, a za chwilę widzimy, że mowa o całym starciu. Być może Opór będzie szturmował bazę Najwyższego Porządku. Zwróćmy też uwagę na ten rów, który na pewno nie powstał siłami natury. Zdaje się, że to rzeczywiście broń widoczna na plakacie. Wszystko przy słowach w tle jakiejś kobiety (obstawiam, że to Leia), która mówi, że Moc Cię wzywa.

atak3

Szturmowcy zbiegają po rampie w nocy, prawdopodobnie by zacząć robić wspomniany kipisz, gdyż widać, że ziemia jest piaszczysta. Wkurzona Rey w lesie strzela, X-wingi ostrzeliwują szturmowców w skalistej lokacji, znana scena z Kylo wyciągającym rękę w stronę ekranu, uciekający przed TIE „Sokół”, eksplodujacy mostek Niszczyciela Gwiezdnego (widać mundur oficera i mouse droida), zatroskana Leia przytulona przez Hana w bazie Oporu, Finn dosłownie chwilę przed starciem z Kylo Renem (czemu ten miecz wygląda jak niebieska jarzeniówka?) i na koniec słowa, żeby dopuścić Moc do siebie.

leia

A jakie są Wasze spostrzeżenia?

jediprzemo