Analiza trailera „Łotra 1”

Cały fandom żyje najnowszym zwiastunem Łotra 1, czas zatem przyjrzeć się, co możemy z niego wyłowić po bliższym przyjrzeniu się.

Jedha1

Zaczynamy sceną z panoramą na znane nam już z poprzedniego trailera miasto na księżycu Jedha. Zwróćmy uwagę, że jest ono jakby otoczone murem, a nad okolicą góruje jeden wysoki budynek. Z pewnością jest to siedziba imperialnych władz. W tle widzimy również startujące i lądujące transportowce Imperium oraz TIE, co świadczy o regularnej eksploatacji planety, bowiem z materiałów pozatrailerowych wiemy, że księżyc jest bogaty w surowce potrzebne do budowy mieczy świetlnych i wysokoenergetycznej broni, czyli kryształy kyber. Być może to na pokładzie jednego z tych transportowców widzieliśmy Jyn w poprzednim zwiastunie, bowiem ma ten sam strój, w który jest ubrana podczas swojego pobytu na tym księżycu.

Jyn1

Następnie widzimy Jyn znajdującą się jakby w namiocie (?) i słyszymy mówiącego Gerrerę. W jego tle jest podobne otoczenie, zatem możemy przypuszczać, ze bohaterowie znajdują sie w kryjówce kierowanej przez niego komórki Rebelii.

Szybki rzut oka na znajdujący się nad tym samym miastem niszczyciel gwiezdny, do którego lecą transportowce. Zanim kamera powędruje wyżej, widać jeszcze dwójkę przyglądających się temu widokowi ludzi. Ich sylwetki zdradzają, ze mamy do czynienia z Jyn i Sawem.

Jyn prowadzona do przywódców Rebelii na Yavinie IV. Zadane jej pytanie, czy można jej zaufać po zdjęciu kajdanek potwierdza, że Erso dopiero co została schwytana przez Rebeliantów i nie cieszy się powszechnym zaufaniem. Potwierdza to również teorię, że do tej pory była wolnym strzelcem. Kajdanki zdejmuje Cassian, sama jego obecność przy tej rozmowie oznacza, że nie jest on pierwszym lepszym żołnierzem Rebelii. Zainteresowanie na twarzy Jyn, gdy Mon Mothma mówi, że maja dla niej zadanie sugeruje nam, że bohaterka się tego nie spodziewała. Może myślała, że czeka ją jakaś kara? Czyżby podpadła również Sojuszowi?

Znana nam scena z montowaniem talerza superlasera została poszerzona o wynurzający się z jego cienia niszczyciel gwiezdny.

Jyn2

Krótka scenka, w której słyszymy jak Cassian zapewnia Jyn, że jej pomoże, jeśli naprawdę zamierza wykonać misję. Czyżby to była odpowiedź na jej pytanie, czy może na niego naprawdę liczyć, czy tylko ma jej pilnować? Start U-winga, któremu przygląda się ten sam rebeliancki oficer, który obawia się, czy Jyn można zaufać. W tle krzątanina Rebeliantów przy X-wingach oraz świątynie Massassch. Jyn i Cassian w U-wingu prawdopodobnie już na Jedhrze (patrząc za oknami).

Ponownie znana nam scena z pojmanymi pilotami Sojuszu, teraz wzbogacona o przyglądającą sią Jyn.

Roguetrailer

Lot U-winga między skalnymi formacjami, ale ciężko potwierdzić na 100%, że to nadal Jedha. Na pewno jest to to samo miejsce, w którym Baze Malbus mówi o zniszczonym domu i rozpoczyna ostrzał. Co istotne, na pewno nie są to te same strzały, które trafiają szturmowców później, ponieważ znajdują się oni ewidentnie w bazie Imperium z poprzedniego zwiastuna. Potem następuje migawka z Malbusem na Scarif, zapewne tuż po walce, ponieważ widać tylko płonące szczątki i jego wyczerpana twarz.

Jyn3

Ponownie przelot U-winga na Jedha. Widok na patrol Imperium w mieście – warto zwrócić uwagę na to, że szturmowcy w pojeździe maja inne zbroje i hełmy, które kojarzą mi się z tymi z czasów Wojen Klonów. Wprowadzenie postaci Chirruta Îmwe – jego słowa wskazują, że mieszkańcy księżyca są dosyć religijni i wierzą w Moc. Zwróćmy uwagę, że nie wszyscy szturmowcy są zaangażowani w walkę z nim, część pilnuje tłumu i choć przez sekundę widzimy scenę, w której Jyn i Cassian są uwalniani z rąk szturmowców, to nie sądzę, żeby to było to samo wydarzenie.

Jynidroid

Ciągle jesteśmy na księżycu. Uśmiechnięty Cassian przygląda się jak do Jyn podchodzi K-2SO. Na ramieniu ma emblemat Imperium, czyżby był rebelianckim szpiegiem, skoro liczy się ze zdaniem Cassiana?

KrennicJedha

Szybka scena, w której Gwiazda Śmierci jest odwrócona i orbituje nad Jedhą i wywołuje zaćmienie słońca. Możemy rozpoznać miasto ze swoim charakterystycznym „wieżowcem” w tle. Widać też Krennica, który przechodzi przez tłum oficerów Imperium do iluminatora na Gwieździe Śmierci, przez które widać księżyc. Eskortowany jest przez szturmowców, których widzieliśmy w poprzednim zwiastunie. Co ciekawe, tylko dwóch oficerów zdaje sie zauważać Krennica i tylko jeden stanął na baczność. Reszta jest zbyt pochłonięta rozmową. Celowo go ignorują, czy też zaraz ma odbyć sie coś doniosłego, jak na przykład pierwsza próba superbroni? W następnym ujęciu Krennic ma lekko pochyloną głowę, jakby z szacunkiem. Może rozmawia z Darthem Vaderem?

U-wing desantuje żołnierzy na Scarif w samym środku bitwy. Widzimy Jyn już w zbroi bojowej Sojuszu, a nad nią X-wingi. Chyba szykuje się zaangażowanie większych sił Rebelii, a nie tylko oddziału specjalnego bohaterów. Migawki z bitwy na Scariff przy płonącym U-wingu oraz na Chirrutę i powrót z walkami na Jedhę. Sporo szturmowców jest martwych, a żywi rozpoczynają ostrzał z pojazdu; nie mamy tu do czynienia z buntem planety, ponieważ cywile albo się przyglądają, albo uciekają.

Rook

Bohaterowie z droidem prawdopodobnie są w bazie Imperium. Jeśli połączymy to z ujęciem, w którym widzimy Rooka w kombinezonie z emblematem Imperium możemy śmiało założyć, że weszli do bazy przebrani za personel techniczny, co tłumaczy również ubiór Jyn z ostatniej sceny poprzedniego zwiastuna. Biegnący na Scarif Baze, strzelający nowi szturmowcy, przelot i atak X-wingów w lokacji, w której pierwszy raz widzieliśmy Malbusa. Możliwe, że to wsparcie Rebeliantów dla buntowników. Ponownie niezwiązany z tym wybuch w bazie Imperium. Uszkodzenie protoplasty AT-AT na Scarif, może po tej bitwie zdecydowano o wzmocnieniu ich pancerzy?

Jyn rozmawia z Gerrerą z poprzedniej lokacji, zdaje się, że próbuje w ten sposób namówić go do dołączenia do ich zespołu.

Jedhaburza

Ogromne zniszczenia na księżycu i uciekający U-wing z Jyn na pokładzie. Czyżby był to próbny strzał Gwiazdy Śmierci?

Skok w nadświetlną, TIE rozbijający się o bazę i Jyn, która kulejąc idzie po trapie na Scarif z blasterem w dłoni. Może chce zestrzelić pilota TIE? Widok na pełen zespół Erso na statku, który szykuje sie do odlotu – prawdopodobnie moment przed decydującą bitwą.

VaderRogue

Na sam koniec Darth Vader przyglądający się monitorom, które przypominają te z Nowej nadziei, gdy Gwiazda Śmierci miała Yavin IV w zasiegu.

A czy Wy wyłapaliście coś jeszcze?

jediprzemo