Star Wars Day w Częstochowie

Już za niespełna trzy tygodnie w Częstochowie będziemy obchodzić Star Wars Day. Jak wszyscy wiecie święto Gwiezdnych wojen przypada tradycyjnie na 4 maja. Jako, że wypada wtedy czwartek i większość osób pracuje, postanowiono wydarzenie przenieść na sobotę. 6 maja od godziny 10.00 do ok. 20.00 w Miejskim Domu Kultury będziemy świętować razem z fanami z całego kraju. Wstęp jest całkowicie bezpłatny. W programie znajduje się multum atrakcji.  Poniżej ich lista. Jeśli chcecie znaleźć więcej informacji o samym wydarzeniu to zapraszam na starwarsday.pl.

10:00 – KONKURS: KTO TO POWIEDZIAŁ?
Konkurs indywidualny lub drużynowy polegający na odgadnięciu który z bohaterów kinowych filmów Star Wars wypowiedział daną kwestię.
prowadzący: Aleksander Gajewicz

11:00 – PRELEKCJA: FIZYKA W GWIEZDNYCH WOJNACH
Świat przedstawiony w „Gwiezdnych Wojnach” jest pełen niezwykłych technologii i urządzeń, o których dzisiaj można tylko pomarzyć: unoszące się w powietrzu pojazdy, podróże w hiperprzestrzeni, miecze świetlne, supermocne lasery. Wiele z tych koncepcji uznaje się obecnie za sprzeczne z prawami fizyki. Niektóre natomiast, choć dzisiaj niewykonalne, wydają się możliwe do realizacji.
prowadząca:
 Ania Ciechanowska

12:00 – PARADA + TANECZNE SHOW
W samo południe swoją obecnością zaszczyci nas Częstochowa Pipes & Drums, która poprowadzi mini-paradę grup kostiumowych przy dźwiękach wielkich dud szkockich grających motyw przewodni z filmów Star Wars wprost na scenę, gdzie w klimatach gwiezdnej sagi odbędzie się występ grupy tańców orientalnych Amarain.

13:00 – KONKURS: OBRAZKOWA WIEDZÓWKA
Konkurs polegający na tym, że uczestnikom pokazywane są kadry z filmów z zasłoniętymi fragmentami. Ich zadaniem jest odgadnięcie jaki fragment został zakryty.
prowadzący: Kamil Domagalski i Michał Ogrodowicz

14:00 – KONKURS: RODZINNY QUIZ WIEDZY
Konkurs drużynowy-rodzinny polegający na odpowiadaniu na pytania zadane przez prowadzącego. Pytania o różnym poziomie trudności stanowiące wyzwanie dla dzieci, jak i starszych.
prowadzący: Joanna Kołcun i Antonii Sauren

15:00 – GOŚĆ: ANNA HIKIERT-BEREZA
Anna Hikiert-Bereza to autorka wielu przekładów książek i komiksów ze świata Gwiezdnych Wojen, a zarazem fanka uniwersum i członkini Polish Garisson 501st Legion oraz Rebel Legion Eagle Base. Podczas rozmowy opowie o swoich projektach, pracy i zamiłowaniu do gwiezdnej sagi.
prowadzący: Adam Florczyk i Izabela Kieliś

16:00 – INSCENIZACJA: WYBRAŃCY MOCY – OPOWIEŚĆ LUKE’A SKYWALKERA
Luke Skywalker przekazuje Rey najważniejsze fakty z historii Galaktyki. Ze swojego punktu widzenia opowiada o losach dwóch wielkich rycerzy Jedi z którymi Zakon wiązał wielkie nadzieje. Mowa o Kylo Renie i jego dziadku – Anakinie Skywalkerze. Rycerze ci, skuszeni przez ciemną stronę Mocy, odmienili losy galaktyki w nieprzewidywalny sposób…
prowadzący: Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen i przyjaciele

17:00 – PRELEKCJA: QUO VADIS STAR WARS
Rozważania próbujące odpowiedzieć na pytanie odkąd zmierza Star Wars we wszelakich możliwych aspektach takich jak filmy, gry, książki, komiksy i seriale.
prowadzący: Michał Ogrodowicz

18:00 – PRELEKCJA: ARCHITEKT, GUBERNATOR, ADMIRAŁ, CZYLI KTO TWORZY IMPERIUM?
Choć na samym szczycie imperialnej władzy stoją dwaj Sithowie, to jednak nie tylko na nich spoczywa obowiązek utrzymania porządku na rozległym terenie zajmowanym przez Imperium. Jest także kilka postaci, które niewątpliwie wpłynęły na jego obraz oraz historię. Jakimi cechami charakteru musieli odznaczać się piastujący najwyższe stanowiska imperialni oficerowie? Jakie miejsce w strukturach władzy zajmowali Krennic, Tarkin i Thrawn? Czy bez nich Imperium istniałoby w znanym nam kształcie?
prowadząca: Magdalena Stawniak

19:00 – PRELEKCJA: ILE Z RYCERZA MA W SOBIE JEDI?
Rycerze Jedi bronią mieszkańców galaktyki przed wieloma niebezpieczeństwami (głównie przed innymi mieszkańcami galaktyki…), powinny cechować ich skromność, honor i podległość zasadom kodeksu oraz Mistrzom. Brzmi znajomo? Dla historyka z pewnością. Kultura popularna buduje w naszych oczach niemal identyczny obraz średniowiecznego rycerstwa (zarówno europejskiego jak i dalekowschodniego), jednak jak jest w rzeczywistości? Pozwólmy sobie rzucić okiem na korzenie ideologii ‚rycerskiej’ w fikcji i historii. No i historycznej fikcji, której jest zawsze wokół nas pełno.
prowadzący: Łukasz Sasuła

To jednak nie wszystko. Przez cały czas trwania imprezy na Miejskiego Domu Kultury będą dostępne także inne atrakcje. Niektóre niestety będą pokrywać się czasowo z wydarzeniami z głównej sceny. Pozostałe nie będą ograniczone ramami czasowymi. W tym także ogromna wystawa, na której swoje modele i kolekcje pokażą ludzie z całego kraju.

12:00 ORAZ 17:00 – AKADEMIA PILOTÓW / IMPERIALNA / JEDI
Czas uruchomić hipernapęd i wskoczyć w nadprzestrzeń do przyległego do MDK parku, gdzie najmłodsi fani znajdą całą masę atrakcji.
W Pasie Asteroid, każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako pilot myśliwca TIE i wstąpić do Imperialnej Akademii Pilotów.
Bardziej w stronę centrum galaktyki, na planecie Carida, będzie działać Imperialny Korpus Naziemny. Chcesz zostać Szturmowcem? Podejmij wyzwanie i przejdź szkolenie do elitarnego Legionu 501.
A może chciałbyś zostać padawanem i uczyć się pod okiem Mistrzów Jedi? Jeśli tak, to Twoja podróż zakończy się u stóp świątyni Jedi na Coruscant. Tam zdobędziesz pierwsze szlify w walce mieczem, posługiwaniem się mocą i może nawet stoczysz pojedynek z Sithem!
prowadzący: Polish Garrison 501st Legion i Rebel Legion Eagle Base

13:00 ORAZ 17:00 – SZKOŁA WALKI MIECZEM ŚWIETLNYM
Nauka podstawowych elementów walki mieczem świetlnym, zarówno dla starszych jak i młodszych adeptów Mocy. Postaram się przekazać Wam jak efektownie wywijać bronią. Miecze świetlne zapewnia organizator, ale możecie też mieć własne.
prowadzący: Rafał Mońka aka Dark Dragon

STARWARSOWE ORIGAMI
Durastal to najlepszy metal w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Lecz nie tylko z niego można tworzyć pojazdy.
Sztuka origami pozwoli Wam stworzyć własna eskadrę myśliwców czy flotę niszczycieli. Nauczyć może się tego każdy, a my pokażemy Wam od czego zacząć.
Składanie origami to zabawa nie tylko dla dorosłych, lecz także i dzieci.
prowadzący: Emil Piekarz

FOTOBUDKA
Z przyjemnością informujemy, że podczas naszego wydarzenia, każdy chętny będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.  Specjalnie dla gości, przez cały czas trwania imprezy będzie czynna fotobudka, gdzie każdy zupełnie za darmo, zrobi, wydrukuje i zabierze do domu pamiątkę w postaci zdjęcia.
Oczywiście, aby utrzymać klimat, będzie kilka rekwizytów, które ubarwią „starwarsowo” każde zdjęcie.

ATRAKCJE DLA NAJMŁODSZYCH PADAWANÓW
6 maja MDK i park przyległy do niego zamieni się w bardzo odległą galaktykę. Blisko jej centrum natrafić będzie można na kosmopolityczną planetę Hosnian Prime, gdzie zaopatrzyć się będzie można w zmyślne przedmioty tworzone rękami artystów a także pokryć swoja twarz kosmicznymi wzorami, które są ostatnim krzykiem mody w tej części galaktyki.
Oczywiście to nie wszystkie miejsca, na które będzie można trafić, podróżując po naszej galaktyce. Ale resztę trzeba odkryć samemu.
prowadzący: Animek