„Star Wars” na Pyrkonie 2017

Już za trzy tygodnie w Poznaniu odbędzie się coroczne święto fanów fantastyki – Pyrkon. Od 28 do 30 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie można spotkać cosplayerów, zaopatrzyć się w fandomowe gadżety i posłuchać ciekawych prelekcji. Jak co roku w programie nie brakuje atrakcji dla fanów Gwiezdnych wojen. Oto one! Na czerwono zaznaczyliśmy te, które prowadzą lub współprowadzą redaktorzy Star Wars Extreme.

Komiksy Star Wars lepsze niż filmy
Kiedy: Sobota, 29.04.2017, 20:00
Gdzie: Komiks
Prelegenci: Bastion Polskich Fanów Star Wars (Michał „Komisarz Sev” Ogrodowicz, Marcin „Przewięźl” Przewięźlikowski, Piotr „Master” Rutkowski, Bartek „Burzol” Burzyński)
Opis: Kinowa Saga „Star Wars” ma już 40 lat. Od samego początku filmom z Gwiezdnych Wojen towarzyszyły niesamowite historie obrazkowe. Które komiksy Star Wars są nawet lepsze niż produkcje z wielkiego ekranu? Spróbujemy przedstawić Wam najważniejsze historie komiksowe, które wstrząsnęły naszą i odległą galaktyką. Bohaterowie naszej prelekcji będą dosłownie barwni: od zielonego kosmicznego królika, przez białą zbroję Dartha Vadera, aż po pomarańczowy skafander Poe Damerona.

Przebudzenie „Star Wars” – wiwisekcja Epizodu VII
Kiedy: Piątek, 28.04.2017, 17:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa
Prelegenci: Izabela „Taraissu” Rutkowska-Dobosz, Karol „Wedge” Dobosz
Opis: „Disney zniszczył Star Wars!” „Luca$ się sprzedał!” „Kylo Ren jest gorszy od Jar Jara!” „Gardzę nowymi Gwiezdnymi wojnami!” „Nawet prequele były lepsze od Przebudzenia Mocy!” „Ten film to plagiat Nowej Nadziei!” „Nie będę oglądał tego badziewia!” Brzmi znajomo? Z całą pewnością nieraz spotkaliście się z podobnymi opiniami. Sukces finansowy sugeruje, że widzowie na całym świecie zakochali się w filmie J.J. Abramsa. Ale chyba nie wszyscy. Na pół roku przed premierą kolejnej części Sagi, rozłożymy Epizod VII na podstawowe elementy i sprawdzimy, z czego tak naprawdę jest zrobiony. Zapraszamy na roast „Przebudzenia Mocy”!

Jak utrzymać władzę nad Galaktyką? TEGO nie rób!
Kiedy: Sobota, 29.04.2017, 12:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa
Prelegenci: Magdalena „Ithilnar” Stawniak, Magdalena „Cathia” Kozłowska
Opis: Imperium niepodzielnie panuje nad Galaktyką. Dysponuje wspaniale wyszkoloną kadrą oficerską, najlepszym sprzętem i flotą. Jednak nawet w tak wielkiej machinie znajdzie się jakiś wadliwy element, który może zepsuć wszystko. Jeśli chcesz utrzymać władzę nad Galaktyką, powiemy ci, czego NIE robić. Ithilnar i Cathia zapraszają na wstępne szkolenie dla tych, którzy chcieliby podążyć śladami Imperatora Palpatine’a. Wszystkich sympatyków Imperium gorąco zapraszamy! Rebeliantów – w ostateczności – będziemy tolerować. Albo przedstawiać na nich co ciekawsze pomysły scenarzystów i autorów zarówno starego, jak i nowego kanonu.

Przepis na dobrą produkcję „Star Wars”
Kiedy: Sobota, 29.04.2017, 14:00
Gdzie: Sala Ziemi
Prelegenci: Izabela „Taraissu” Rutkowska-Dobosz, Karol „Wedge” Dobosz
Opis: Skład: drużyna bohaterów, 1 superbroń, garść piasku, minimum 1 droid, flota rozklekotanych statków, kilku starszych panów w mundurach, szczypta czarnego humoru i miecze świetlne. Czas przygotowania: 40 lat. Koszt: miliardy dolarów. Podawać na gorąco. Zapraszamy na opowieść o „Łotrze 1”, o Starej Trylogii, o książkach, o komiksach, o grach, o tym co smaczne i MOCne w „Star Wars”. Jak wysmażyć historię, która będzie smakować kilku pokoleniom? Jak przez żołądek trafić do serca fanów? Będziecie trawić tę Sagę przez 1000 lat i poprosicie o dokładkę!

„This is Tatooine” – fanowski teledysk SW od kulis
Kiedy: So, 29 kwietnia, 15:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa
Goście: Stanisław Mąderek
Opis: „This is Tatooine” to fanowski teledysk z uniwersum Gwiezdnych Wojen oparty na piosence „This is Halloween” z filmu Tima Burtona „Nightmare before Christmas”. Staszek „szybki jest” Mąderek opowie o kulisach powstawania tego klipu, który na Facebooku obejrzało ponad 2 miliony osób.

Quo vadis Star Wars?
Kiedy: So, 29 kwietnia, 18:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa
Prelegenci: Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen (Michał „Komisarz Sev” Ogrodowicz)
Opis: Po dwóch udanych filmach mało kto już zwiastuje Disneyowi porażkę w procesie przywrócenia Gwiezdnych Wojen na szczyt świata popkultury. Fani nogami i portfelami pokazali, iż kupują niemal w całości „nowe” Gwiezdne Wojny i czekają na więcej. Jednak co nas czeka tak dokładnie w niedalekiej przyszłości Odległej Galaktyki? Czy po dwóch latach znamy już wzór działania promocji i sprzedaży Star Wars, czy może jednak włodarze Disney zaskoczą nas czymś niespodziewanym? Które gałęzie marki będą kwitły, a które odejdą w cień? I chyba najważniejsze: jak długo to wszystko będzie działać? Serdecznie zapraszam na wspólne poszukiwanie odpowiedzi na te i inne pytania, a kto wie, może nawet na skuteczne przewidywanie przyszłości…

Jak dobrze znasz sagę Gwiezdnych Wojen?
Kiedy: Pt, 28 kwietnia, 17:30
Gdzie: Konkursowa 1
Prelegenci: Daria „Luceg”; Justyna „Faniel” (Justyna „Faniel” Grudniewska, Daria „Luceg” Pinuszewska)
Opis: Lubisz Gwiezdne Wojny? Interesujesz się galaktyką? Uważnie oglądałeś każdą z 6 części? Chciałbyś sprawdzić swoją wiedzę i dobrze pobawić się w dyskusji na ten temat? Nie bój się więc zajrzeć na naszą prelekcję, zapraszamy do udziału w wiedzówce, prowadzonej przez przez dwie fanki lubujące się w tej tematyce…~ Gwarantujemy dobrą zabawę oraz mile spędzony czas w towarzystwie fanów Sagi!

Figury Piotra Mintury – Wystawa Star Wars
Kiedy: Non-stop
Gdzie: Świetlica Fantastyczna
Prelegenci: Piotr Mintura
Opis: Piotr Mintura postanowił połączyć swoje dwie pasje – Gwiezdne Wojny i zamiłowanie do rzeźbienia i modelarstwa. Dzięki temu powstały niepowtarzalne figurki i modele, nawiązujące do Sagi z Odległej Galaktyki. Kolekcja stale się powiększa. Od ubiegłego roku przybyły m.in. stanowisko dokujące Sokoła Millenium i jaskinia Rangkora! Przyjdźcie i zobaczcie je na własne oczy!

Nauka gry X-wing
Kiedy: Non-stop
Gdzie: Gry Bitewne
Opis: X-Wing to szybka taktyczna gra osadzona w uniwersum Star Wars. W trakcie rozgrywki gracze kontrolują gwiezdne myśliwce Sojuszu Rebeliantów albo Imperium Galaktycznego, wybierają pilotów, którzy siądą za ich sterami, wyposażają je w specjalne bronie i usprawnienia – wszystko to w celu pokonania swoich rywali.

Statki Star Wars z kartonu
Kiedy: Non-stop
Gdzie: Blok Integracyjny
Opis: Sokół Millenium, Tie Fighter a może X-wing? Zbuduj swój własny statek przy użyciu kartonów, kleju i farb. Dla najlepszego statku przewidziana nagroda 🙂

Meet Point Star Wars
Kiedy: Non-stop
Gdzie: Meet Point
Prelegenci: C-Sector
Opis: Jeżeli chcesz przedyskutować linię melodyczną Marszu Imperialnego albo wiesz lepiej jak zbudować trzecią Gwiazdę Śmierci to miejsce dla Ciebie! Spotkasz tu fanów tego samego uniwersum, może nawet nawiążesz nowe znajomości?

[Larp] Pałac Jabby
Kiedy: So, 29 kwietnia, 11:00
Gdzie: RPG/LARP 1.4
Prelegenci: Sebastian „Savil” Remlein
Opis: Łowcy nagród. Banici, przemytnicy i cała reszta… Nie ma wśród nas takiego, który nie słyszałby o Jabbie Hutt. Nie ważne z którego kartelu czy z której szajki, nie ma takiego, który nie pragnął mieć jego kredytów na własność… Teraz każdego z nas zaproszono tutaj, do jego pałacu na Tatooine. Do jednej z najbardziej wpływowych istot w przestępczym światku galaktyki, do osoby mającej układy nawet z samym Imperium. Teraz tylko pytanie – czego od nas oczekuje?

[Larp] Rozbitkowie
Kiedy: So, 29 kwietnia, 14:00
Gdzie: RPG/LARP 2.1
Prelegenci: Fechmistrz (Robert „Fechmistrz” Wolniewicz)
Opis: Jak mogło do tego dojść? Gdzie popełniłem błąd? -Słyszysz ciche pytania zadawane przez Wielkiego Admirała Thrawna. Sam też się zastanawiasz jak znaleźliście się w tak fatalnej sytuacji. Spoglądasz na mostek gwiezdnego niszczyciela i biegających po nim oficerów. Ludzi który próbują ogarnąć bałagan który powstał. Ciągle słyszanych raporty że kolejne systemy przestały działaś. Wież że to jest twój koniec. Twój i twojego statku. Światło gwiazdy za iluminatorem nie daje ci o tym zapomnieć

[Larp] Wojny Mandaloriańskie
Kiedy: Nd, 30 kwietnia, 13:00
Gdzie: RPG/LARP 1.4
Prelegenci: Michał „Consvl” Sitkiewicz
Opis: Jak mogło do tego dojść? Gdzie popełniłem błąd? -Słyszysz ciche pytania zadawane przez Wielkiego Admirała Thrawna. Sam też się zastanawiasz jak znaleźliście się w tak fatalnej sytuacji. Spoglądasz na mostek gwiezdnego niszczyciela i biegających po nim oficerów. Ludzi który próbują ogarnąć bałagan który powstał. Ciągle słyszanych raporty że kolejne systemy przestały działaś. Wież że to jest twój koniec. Twój i twojego statku. Światło gwiazdy za iluminatorem nie daje ci o tym zapomnieć

Kroniki serwisu starwars.pl
Kiedy: Nd, 30 kwietnia, 12:00
Gdzie: Strefa Fantastycznych Inicjatyw
Prelegenci: Redakcja starwars.pl (Wojtek „Hipo” Wiśniewski, Hubert „huha” Hafke)
Opis: Kiedyś Mocą emanował legendarny adres Imperial City Online. Dziś, niemal rok po Przebudzeniu Mocy, pod adresem starwars.pl opowiemy o wyzwaniach, jakie stają przed redakcją portalu, jak wygląda jego codzienne funkcjonowanie, ale przede wszystkim zdradzimy, czego fani spodziewać się mogą po nas w przyszłości i tej najbliższej, i tej nieco dalszej. Przekonacie się też, że starwars.pl to Wasza codzienna dawka Mocy.

Jak już znudzicie się Gwiezdnymi wojnami, nasi redaktorzy przygotowali też prelekcje niezwiązane z odległą galaktyką, czyli:

Ale jaja! Easter eggi w serialu Supernatural
Kiedy: Nd, 30 kwietnia, 10:00
Gdzie: Filmowo-Serialowa
Prelegenci: Magdalena „Cathia” Kozłowska
Opis: Twórcy SPNa puszczają do nas oczko niemal w każdym odcinku – a to aluzją w dialogu, a to małym elementem scenografii… Które jajeczka wielkanocne mają coś wspólnego z fanami? Które nawiązują do życia prywatnego aktorów? Które są po prostu naprawdę dobrym dowcipem? Przyjdźcie i pośmiejcie się razem z Cathią, podziwiając kreatywność serialowej ekipy.

Co Ty wiesz o Winchesterach?
Kiedy: Pt, 28 kwietnia, 20:00
Gdzie: Konkursowa 2
Prelegenci: Magdalena „Cathia” Kozłowska
Opis: Czy pamiętacie już, czego zapomnieliście w zeszłym roku? Tym razem znowu czekają na Was cytaty, zdjęcia, filmiki, a także mordercze pytania okołoserialowe. Znacie numer rejestracyjny Impali? Na pewno. Pamiętacie datę urodzenia Deana? Nie wierzę, że nie. Wymienicie co najmniej piętnastu łowców pojawiających się w serialu? Świetnie! Przychodźcie na konkurs.

Filmowy Konkurs Cytatowy
Kiedy: So, 29 kwietnia, 15:30
Gdzie: Konkursowa 1
Prelegenci: Mikołaj „Marik Vao” Szymański
Opis: Powtarzasz cytaty z ulubionych filmów każdego dnia? Oglądasz filmy i notujesz z nich charakterystyczne cytaty? Oto konkurs dla Ciebie! Sprawdź, czy będziesz w stanie rozpoznać, z jakiego filmu pochodzą kultowe cytaty, na które trafisz w naszym konkursie. A zadanie nie będzie proste, bo pytania dotyczą dwustu różnych filmów!