Gwiezdnowojenny przegląd tygodnia

Ostatni Jedi: Kilka dni temu mieliśmy święto Gwiezdnych wojen. Z tej okazji Rian Johnson wrzucił filmik na Twitterze. Reżyser przebywał akurat w studiu dźwiękowym w towarzystwie wyjątkowego gościa:

W rozmowie z Entertainment Weekly, Rian Johnson zdradził, że poprosił J.J. Abramsa o jedną zmianę w zakończeniu Przebudzenia Mocy. Chciał, by to R2-D2, a nie BB-8, towarzyszył Rey w podróży na Ahch-To. Pomarańczowy przyjaciel Poe Damerona ostatecznie pozostał z Ruchem Oporu. Taka zmiana wydaje się być sensowna, któż bowiem tęsknił mocniej za Luke’iem, niż nasz mały astromech?

Johnson wspomniał również o roli Luke’a Skywalkera w filmie: Pierwszą rzeczą, którą zająłem się pisząc scenariusz, było rozwiązanie tego, co działo się w głowie Luke’a. Musiałem to rozgryźć. To była pierwsza i najważniejsza rzecz, która miała mieć sens: dlaczego Luke Skywalker zaszył się na tej wyspie? Film to odkrywa, był to punkt startowy dla fabuły.

A teraz kwestie techniczne. W Przebudzeniu Mocy była tylko jedna scena nakręcona kamerami IMAX – pościg „Sokoła Millennium” na Jakku. Natomiast w samym trailerze Epizodu VIII mamy ich co najmniej pięć. Widzimy więc, że ekipa kierowana przez Johnsona korzysta z dobrodziejstw nowoczesnego sprzętu, a w filmie możemy spodziewać się sporo materiału nakręconego przy jego użyciu. Po czym poznano, że w trailerze użyto kamer IMAX? Po proporcjach ekranu, w standardowych kamerach czarny pasek na górze i dole ekranu jest szerszy.

W niektórych kinach IMAX trailer Ostatnich Jedi ma być pokazywany przed seansem Strażników Galaktyki vol. 2. Taką informację, popartą odpowiednimi zdjęciami, podał jeden z pracowników kina na Twitterze. [Wixu]

Łotr 1: Strona Future of the Force przeprowadziła wywiad z Christopherem Patrickiem Nolanem, członkiem ekipy kręcącego Łotra 1, który zagrał w pamiętnej scenie z Vaderem. Brytyjski aktor (który nie ma nic wspólnego Nolanem-reżyserem) opowiedział o jej procesie tworzenia: W trakcie prób Gareth [Edwards] wyjaśnił, że Vader w ogóle się nie odzywa, a scena łączy się z >>Nową nadzieją<<. Mówił o tym, co chciał w niej uchwycić, o energii i strachu, a także podkreślił, że scena jest ważna dla całych >>Gwiezdnych wojen<<. Raz porównałem ją do strachu ludzi w filmie >>Szczęki<<, na co Gareth przyznał mi rację. Ich reakcja pomogła odpowiednio sprzedać film o strasznym rekinie, to samo chcieliśmy uczynić z Vaderem. Scenę kręciliśmy przez trzy dni, otrzymałem swoje kwestie do nauki. Gareth używał kamery Steadicam i kazał improwizować moje kwestie w reakcji na wydarzenia, co miało nadać scenie realizmu. Kręciliśmy mnóstwo ujęć, szerokie i wąskie, pokazujące akcję z punktu widzenia Vadera, jak i Rebeliantów. Pamiętam, że musiałem odegrać upadek w progu „Tantive IV”, trzymając w rękach plany, co było wyzwaniem, by zgrać to w czasie z wyżynającym wszystkich Vaderem. To było intensywne i przejmujące doświadczenie, chociaż większość z tego nie znalazło się ostatecznie w końcowym montażu. Scena zapadła mi w pamięć z powodu szybkich cięć, muzyki i kamery trzymanej w rękach operatora.

Aha, postać grana przez Nolana zyskała imię w adaptacji książkowej Łotra 1. Jest to Toshma Jefkin. Czy postać przeżyła szturm na „Tantive IV”? Aktor głęboko w to wierzy. My również! [Wixu]

Han Solo: Making Star Wars podrzuciło kilka imion postaci występujących w filmie i – na ile to było możliwe – odgrywających je aktorów.

Rebolt – Ian Kenny, Moloch – Harley Durst, Poplecznik Molocha  – Tien Hoang, Val, Matka Proxima, Dryden Vos, Gremm, Emlys Nest (możliwe, że dwie ostatnie to lokacje).

Dla potwierdzenia, wkrótce odbędą się zdjęcia do filmu na Wyspach Kanaryjskich. Ma brać w nich udział ponad dwieście mieszkańców okolicy. [Wixu]

Seriale: W sprawie Rebeliantów nowinek brak, za to Disney XD pokazało zapowiadane krótkie filmiki prezentujące, co działo się z postaciami The Freemaker Adventures między sezonem pierwszym, a drugim.

Jeśli chcecie posłuchać komentarzy ekipy The Last Jedi na temat teasera Epizodu VIII, to najnowszy The Star Wars Show jest dla Was! W dodatku jest tam też jeden z wspomnianych króciutkich odcinków The Freemaker Adventures. [Lisa]

Komiksy: W Stanach ukazał się drugi zeszyt komiksowej adaptacji Łotra 1. Przypominam, że adaptacja zawiera sceny, które nie pojawiły się w samym filmie. Swoją premierę miał także 14 zeszyt serii Poe Dameron, jest to jednocześnie pierwszy zeszyt nowej mini-serii Legend Lost.

Zgodnie z obietnicą 4 maja swoją premierę w Japonii miał pierwszy rozdział mangowej adaptacji Lost Stars. Line Corporation udostępnił go za darmo na swojej stronie, niestety jedynie dla swoich rodaków. Ciągle czekamy na fanowskie tłumaczenie. [Dark Dragon]

Gry: W minionym tygodniu mieliśmy masę promocji i wydarzeń związanych naszym świętem. Za zalogowanie się do The Old Republic do 8 maja włącznie tradycyjnie otrzymamy nowego astromecha. Battlefront również tradycyjnie obdarował nas kredytami w ilości 4444 oraz podwoił nagrody na czas trwania święta.

Steam oraz GOG oferują promocje na wszystkie tytuły Star Wars. Obydwie platformy pierwszego dnia miały błąd cenowy, który pozwalał na zakup niektórych tytułów w naprawdę nieprzyzwoitych cenach. Za darmo możemy cieszyć się jednym stołem w Star Wars Pinball 5 na Androidzie lub iOS. [Dark Dragon]

Książki: Na Zachodzie pojawiły się w tym tygodniu trzy kolejne książki młodzieżowe, pierwsza z nich to Rebel Rising, która opowiada o dorastaniu i przygodach Jyn Erso w czasach, gdy należała do oddziału Sawa Gerrery. Całość liczy ponad 400 stron i kosztuje 18$. Druga nosi tytuł Guardians of the Whills, która przybliży nam postacie Baze’a i Chirruta zanim jeszcze dołączyli do Jyn. Za 240 stron zapłacimy 13$. Trzecia zaś to szósty tom Dzikiej przestrzeni – Adventures in Wild Space: The Rescue. Tu musimy wykaraskać 7 funtów za 160 stron. [Jedi Przemo]

Gry towarzyskie – Przeznaczenie: W zeszłym tygodniu, akurat na 4 maja, miała miejsce oficjalna światowa premiera drugiego rozszerzenia do tej gry karciano-kościanej pt. Duch Rebelii. Zestaw zawiera 160 kart reprezentujących postacie, wydarzenia, miejsca, pojazdy i tym podobne ze wszystkich filmów, chociaż ten dodatek koncentruje się akurat nieco bardziej na Łotrze 1.

Gry towarzyskie – Imperium atakuje: Twórcy gry Imperium atakuje nie zwalniają tempa. Na trzeci kwartał tego roku (w Polsce zapewne będzie kilkumiesięczny poślizg) zapowiedziano trzecie już duże rozszerzenie, oferujące pełną kampanię. Dodatek o nazwie Heart of the Empire pozwoli nam wniknąć do tytułowego serca Imperium, Coruscant. W zestawie znajdzie się trzech nowych bohaterów oraz 10 imperialnych figurek. W tym samym czasie w sprzedaży pojawią się trzy dodatkowe figurki: Imperatora (!), Ahsoki Tano oraz Maula, które uczestniczą w rzeczonej kampanii.

Gry towarzyskie – Rebelia: Na koniec zapowiedziano nam coś, na co fani Rebelii czekali z największym utęsknieniem: pierwszy dodatek do gry! W Rise of the Empire przyjdzie nam zobaczyć więcej postaci, jednostek (z figurkami), kart i innych elementów, a spora część tej nowej zawartości jest rzecz jasna wzięta prosto z Łotra 1. Co więcej, szykuje się pewna zmiana w sposobie toczenia bitew, które były tak krytykowane w „podstawce”. Więcej informacji o dodatku znajdziecie pod tym linkiem. [Nadiru]