Zawirowania wokół spin-offa i inne newsy z zeszłego tygodnia

Han Solo: W tym tygodniu gwiezdnowojenny świat żyje tylko jednym: zwolnieniem duetu reżyserów filmu o Hanie Solo. Sporo się wydarzyło od tej nagłej i nieoczekiwanej decyzji, dlatego uporządkujmy fakty.

21 czerwca oficjalna strona Star Wars opublikowała oświadczenie, że Phil Lord i Christopher Miller odchodzą od projektu o Hanie Solo. Zaczęła Kathleen Kennedy, prezydent Lucasfilmu: Phil Lord I Christopher Miller to utalentowani filmowcy, którzy zebrali niesamowitą obsadę i ekipę, ale stało się jasne, że mieliśmy różnice w wizji filmu i postanowiliśmy się rozstać. Nowy reżyser zostanie ogłoszony wkrótce. Dalej słowa pożegnania pozostawili zwolnieni reżyserzy: Niestety, nasza wizja tego projektu nie pokrywała się z naszymi partnerami. Zwykle nie jesteśmy zwolennikami mówienia o „twórczych różnicach”, ale w tym wypadku ten banał okazał się prawdą. Jesteśmy dumni ze wspaniałej pracy naszej załogi.

Projekt nie pozostał zbyt długo bez reżysera, bo wkrótce, według Kennedy, nastąpiło już dzień później. 22 czerwca nowym reżyserem został ogłoszony Ron Howard. Nie jest to postać nowa w gwiezdnowojennym świecie, a przynajmniej w świecie George’a Lucasa. Howard był częścią ekipy przy American Graffiti, a kilkanaście lat później współpracował przy Willow. Reżyser dostał również propozycję nakręcenia Mrocznego widma, ale jak doskonale wiemy, za kamerą stanął sam Lucas.

Howard bardzo szybko podpisał umowę z Lucasfilmem, widać więc, że zwolnienie duetu reżyserów było już wcześniej zaplanowane, nie dokonało się pod wpływem chwili, ale trwających od jakiegoś czasu różnic. Zresztą, niejedno źródło donosiło, że Kennedy nie mogła porozumieć się z Millerem i Lordem już od samego początku kręcenia zdjęć – krytykowała ich relacje z aktorami, czy nawet sposób kręcenia. Rozstanie było więc nieuniknione, bo szefowa nie akceptowała sposobu pracy reżyserów, a ci nie chcieli ugiąć się pod włodarzami Lucasfilmu.

Istnieje prawdopodobieństwo, że film zostanie opóźniony. Może to także wpłynąć na Epizod IX. Dlaczego? Część ekipy ma pracować przy obu projektach, przez co może wystąpić problem z terminami. Nie wydaje się jednak, żeby Lucasfilm nie poradził sobie z taką sytuacją.

Na pewno produkcja Hana Solo zostanie wstrzymana do przyszłego miesiąca, żeby uporządkować pewne sprawy. Z maila agencji castingowej do statystów wynika, że zdjęcia zostaną wznowione 10 lipca.

TNZ wpadło na Boba Igera. Szef Disneya na wiadomy temat wypowiedział się lakonicznie i co najmniej kurtuazyjnie: Ron Howard teraz rządzi. Jestem podekscytowany projektem, mamy świetnego reżysera, ekipę i scenariusz. Wszystko będzie dobrze. Jeśli Bob tak twierdzi, to jak mu nie wierzyć? Z Łotrem 1 także mieliśmy pewne problemy, ale film się wybronił. Disney wie więc jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, które zdarzają się w skomplikowanym świecie kina i ogromnych pieniędzy. [Wixu]

Epizod IX: Pamiętamy, że Rian Johnson poprosił Abramsa o drobną zmianę w Przebudzeniu Mocy, aby R2-D2 towarzyszył Rey w podróży do Luke’a. Jak się okazuje, coś podobnego zrobił Trevorrow, gdy Johnson pracował nad filmem Ostatni Jedi, chociaż bardziej ciekawi dalsza część jego wypowiedzi: To była drobna rzecz, nie korekta, a prośba: „Mógłbyś nakręcić jedną dodatkową rzecz, gdy będziesz w tym miejscu?”. Zgodził się, co było wspaniałe. Ale wiesz, to jest część współpracy, każdy się komunikuje. Jednym z nieporozumień jest to, że niektórzy myślą, że pracę kontroluje wielki władca, który dyktuje historię i martwi się o to, ile sprzeda zabawek. Prawda jest taka, że jest to mała grupka ludzi, ale jeśli o tym pomyśleć, to całkiem spora – ale nikt nie jest korporacyjny, każdy z nich jest kreatywny i prawdziwy, szczery, chce zrealizować pracę swojego życia. [Wixu]

Ostatni Jedi: Ze strony British Board of Film Classification możemy dowiedzieć się kilku szczegółów dotyczących drugiego zwiastunu filmu.  Trailer potrwa minutę i trzydzieści jeden sekund, będzie dostępny w 2D i 3D, więc zostanie pokazany w kinach. Możliwe, że będzie to tylko skrócona wersja pierwszego teasera, a nie nowy materiał. [Wixu]

Seriale: Chciałabym napisać o nowych rewelacjach w temacie Rebeliantów, ale niestety żadnych nie ma. To samo tyczy się Przygód Freemakerów, które powracają dopiero na koniec lipca. I tak jedyną stałą w gwiezdnowojennym światku zostaje The Star Wars Show. Najnowszy, 10-minutowy odcinek jest zaskakująco dobry, a oglądanie zabawy prezenterów w studiu ILM jest nawet przyjemne. Zobaczcie koniecznie! [Lisa]

Książki: Wydawnictwo Uroboros zapowiedziało, że już 19 lipca pojawi się na empikowych półkach kolejna książka z nowego kanonu Więzy krwi. Na zachodzie (i u nas w redakcji również) została ona bardzo ciepło przyjęta, także oczekiwania są wysokie. Cena detaliczna to 39,99 zł.

Warto też wspomnieć o kolejnej pozycji, która pojawi się w Polsce po dość dawnej premierze zagranicznej. Wydawnictwo Ameet w październiku wyda Koncepty, które zawierają ilustracje będące szkicami koncepcyjnymi dla filmów. Oczekujemy z niecierpliwością. [Jedi Przemo]

Komiksy: Za oceanem swoją premierę miały czwarty zeszyt mini-serii Darth Maul, Poe Dameron Annual 1 oraz drugi zeszyt nowej serii Darth Vader: Dark Lord of the Sith (będący jednocześnie drugim zeszytem mini-serii The Chosen One).

Gry towarzyskie – Armada: Pojawił się nowy FAQ dla bitewniaka, FAQ, który wprowadza znaczące erraty dla kilku wyjątkowo często spotykanych na stole kart, jak też kodyfikuje bardzo istotną dla rozgrywki zasadę o niemożności używania flotyll w roli okrętów flagowych.

Gry towarzyskie – karcianki: Także w Polsce pojawił się nowy FAQ, tym razem dla karcianki Przeznaczenie. Dodatkowo, w USA pojawił się teaser pierwszego Force Packa z cyklu Alliances pt. Allies of Necessity, w którym zobaczymy m.in. Jyn Erso i Doctor Aphrę.