Najciekawsze easter eggi i nawiązania, które mogliście ominąć podczas seansu „Solo”

Pomimo relatywnie średnich ocen i wyników finansowych, Han Solo jest obecnie chyba największą kopalnią nawiązań i easter eggów spośród nowych filmów marki Star Wars. Można znaleźć ich tak dużo, że w czasie pierwszego seansu aż zacząłem spisywać wszystko, co zobaczyłem, żeby mi nic nie umknęło, a i tak w czasie drugiego zauważyłem jeszcze sporo innych. Stwierdziłem , że nie ma co zasypywać Was wszystkimi informacjami, które i tak mało komu co mówią, a zamiast tego przedstawię te (według mnie) najciekawsze!

T-15

Zaczniemy od klasyka, który ma już 40 lat. Pamiętacie, jak w Nowej nadziei dwóch szturmowców na Gwieździe Śmierci mówi o wprowadzeniu nowego T-16, a w Epizodzie VII o T-17? Podczas pobytu Hana w imperialnej bazie słyszymy w tle rozmowę, że T-15 znowu się zepsuł. Wiemy już zatem, czemu wszyscy tak się cieszą na wieść o nowym modelu.

Ryba Colo

Gdy Han z Qi’rą wracają z coaxium do Vosa, ten proponuje im danie z ryby Colo. Brzmi znajomo? Tak, to ta sama świecąca ryba, przed którą uciekało dwóch Jedi i Gunganin w Epizodzie I na Naboo. Ciekaw jestem, jak się poluje na coś takich rozmiarów…

Książki

Prawdziwym ukłonem w stronę fanów Expanded Universe są cztery nawiązania do jednych z najgorszych książek Legend. Pierwsze widzimy u Drydena Vosa w postaci kryształowej czaszki, która wygląda jak wyjęta prosto z okładki Hana Solo i utraconej fortuny. Następnie Lando wspomina o wygranej planecie w Pasie Oseona, co jest nawiązaniem do Lando Calrissiana i Ogniowichru Oseona. W trakcie swoich kronik niemal bezpośrednio odwołuje się do fabuły książki o podtytule Myśloharfa Sharów, wspominając o udaniu się do świątyni właśnie ludu Sharów, a tuż przed ostatnią partią sabaaca wspomina o gwiezdnej grocie, co jest oczywistą aluzją do Gwiazdogroty Thon Boka.

Teräs Käsi

Kolejne nawiązanie do EU to wymienienie prze Qi’rę nazwy stylu walki Teräs Käsi. W Legendach pierwszy raz spotykamy się z nim w wątpliwej jakości grze video Masters of Teras Kasi, ale więcej o nim powiedziano chociażby w książce Gwiazda Śmierci, w której jeden z bohaterów jest instruktorem tego typu walki. Wiemy też, że Darth Maul był mistrzem tego stylu, więc może mamy właśnie potwierdzenie tego faktu w nowym kanonie?

Hełm Becketta

Gdy ekipa ląduje na Kessel, możemy zobaczyć, że Beckett w przebraniu ochroniarza ma na sobie pewien budzący skojarzenia element ubioru. Dokładnie ten sam hełm nosi Lando w Powrocie Jedi, gdy ten infiltruje pałac Jabby. Czyżby nakrycie głowy pozostało w ładowni Sokoła Millenium?

Aurra Sing

W czasie negocjacji z Lando, ten zgadza się na niższy udział w zyskach, gdy dowiaduje się, że częścią ekipy jest Beckett. Jak się okazuje, Tobias zabił (choć jak sam stwierdził: zabiła ją grawitacja, on tylko popchnął) słynną łowczynię nagród, którą pierwszy raz mogliśmy zobaczyć przez chwilę w Epizodzie I, a następnie w kilku odcinkach Wojen klonów. W Expanded Universe ta postać ma dużo rozleglejszą historię, a warto wspomnieć, że przez jakiś czas była uznawana za zmarłą po tym, jak została zepchnięta przez Jaxa Pavana z dość znacznej wysokości. Czyżby kolejna aluzja?

Otchłań

Podczas skracania drogi przy trasie na Kessel, „Sokół Millenium” napotyka potężną studnię grawitacyjną, którą L3 (już jako komputer nawigacyjny „Sokoła”) nazywa Otchłanią. Jest to kolejne nawiązanie do Expanded Universe – Otchłań była zlokalizowana niedaleko Kessel i znajdowała się tam cała masa czarnych dziur. Historia tego miejsca jest bardzo bogata, ale fani najbardziej kojarzą ją z supertajnym laboratorium, gdzie powstawały prototypy większości najgroźniejszych superbroni Imperium, jak Gwiazda Śmierci, Niszczyciele Światów, czy Pogromca Słońc.

Ponowne spotkanie Hana i Lando

Na deser przypomnijcie sobie przedostatnią scenę w Solo, gdy Han spotyka po wszystkim Lando. Szuler jest mocno zaniepokojony, widząc zdenerwowanego Hana, jednak ten nagle go przytula i udaje, że nic się nie stało. Jest to bezpośrednie nawiązanie do Epizdou V, gdy pierwszy raz na ekranie widzimy Calrissiana, który najpierw również sprawia wrażenie wściekłego, żeby potem z zaskoczenia objąć przyjaciela. W obu scenach ktoś kogoś wkręcał, Han, jak mogłeś tego nie zauważyć?

A co Wy ciekawego wyłapaliście w najnowszym spin-offie?