Trzy filmy Juliana Glovera, które trzeba zobaczyć

Julian Wyatt Glover (ur. 27 marca 1935 r.) to brytyjski aktor teatralny i filmowy. Fani Gwiezdnych wojen znają go z roli generała Maximilliana Veersa, który pojawia się w Imperium kontratakuje, prowadząc naziemny atak na Hoth i później rozmawia z Darthem Vaderem. Co ciekawe, Glover poniekąd powtórzył swoją rolę w filmie Lego Star Wars: Upadek Imperium (2012), podkładając głos klockowemu generałowi.

Chłodny wyraz twarzy sprawił, że Juliana Glovera kojarzymy przede wszystkim z ról czarnych charakterów. Aktor pojawił się m.in. w serialach Rewolwer i melonik (1961), Doktor Who (1963) czy Szpiedzy w Warszawie (2013) oraz Troi (2004) Wolfganga Petersena, a także w Grze o tron (od 2012), gdzie wcielił się w rolę wielkiego maestera Pycelle’a. Ale wielbiciele kina na pewno pamiętają go z kilku innych niezapomnianych ról.

Tylko dla twoich oczu (For Your Eyes Only – 1981)

Bondomaniacy na pewno kojarzą aktora z filmu Tylko dla twoich oczu. Nie jest to może najlepsza część przygód słynnego agenta, ale rola Glovera jest jednym z jaśniejszych punktów tego dzieła. Kristatos to zimny drań udający sojusznika Bonda, działający w białych rękawiczkach (próbuje zabić 007, nasyłając na niego innych, m.in. członków… drużyny hokejowej). Współpracuje z KGB i próbuje zdobyć dla Sowietów system ATAC. Jako ciekawostkę dodam, że w finałowej scenie ucieczki i śmierci Kristatosa pojawia się polski akcent. Jeśli przyjrzycie się śmigłowcowi MI-2, którym leci generał Gogol, zauważycie oznaczenia PZL Świdnik.

Indiana Jones i ostatnia krucjata (Indiana Jones and the Last Crusade – 1989)

Chyba najbardziej znaną fanom (poza Gwiezdnymi wojnami, rzecz jasna) rolą Brytyjczyka jest ta z przygód awanturniczego archeologa. W Indianie Jonesie i ostatniej krucjacie Glover wcielił się w rolę Waltera Donovana, bogatego amerykańskiego przemysłowca, który jest jednocześnie kolekcjonerem dzieł sztuki. Donovan szuka Graala i aby go zdobyć, nie tylko wmanewrowuje obu Jonesów we współpracę, ale posuwa się także do kolaboracji z nazistami. Donovan jest bardzo podobny do Kristatosa – udaje sojusznika, a w końcu okazuje się jednym z głównych czarnych charakterów. Jego śmierć jest jednak bardziej spektakularna i stanowi ostrzeżenie, by uważać na to, od kogo przyjmujemy coś do picia.

Harry Potter i Komnata Tajemnic (Harry Potter and Chamber of Secrets – 2002) 

Charakterystycznej twarzy Juliana Glovera w tym filmie nie zobaczymy, ale usłyszymy jego nie mniej charakterystyczny głos. Aktor użyczył go wiekowemu Aragogowi, akromantuli, czyli ogromnemu pająkowi, który zamieszkuje Zakazany Las za Hogwartem i przewodzi stadu innych (nieco mniejszych, ale tylko nieco) akromantul i ośmionogich bestii. Każdy, kto boi się pająków, na pewno na długo zapamiętał sceny z Aragogiem, szczególnie w oryginalnej wersji językowej.