Gdzie kręcono „Star Wars” – część 2

Poprzednim razem odwiedziliśmy Włochy, nie wspomnieliśmy jednak o miejscu, które również wpłynęło na wygląd jednej z najważniejszej planety w prequelach. A jeśli już mówimy o inspiracjach i zapożyczeniach elementów krajobrazu, wybierzemy się tym razem też do Azji.

Etna

Oczywiście, wszyscy wiemy, że Etna to wulkan we Włoszech, jak najbardziej czynny, stanowiący najwyższy (3340 m n.p.m.) i największy w Europie stożek wulkaniczny (przynajmniej obecnie). Wiecie jednak, że 6 lat temu wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO? To już wiecie!

Ciągłe erupcje Etny i jej bliskość w stosunku do obszarów zamieszkanych przez ludzi sprawiają, że zalicza się ją do grona 16 wulkanów uznanych za najbardziej niebezpieczne ze względu na aktywność i lokalizację, rekomendowanych do dogłębnego zbadania. Wypływy lawy potrafią być jednak nie tylko niszczycielskie, ale i zjawiskowe. Podczas serii erupcji w latach 2002-2003 nakręcono serię ujęć, które następnie posłużyły do stworzenia Mustafara. Tak, tak, to dzięki Etnie!

Grindewald

Nie, nic mi się nie pomyliło i nie sięgnęłam przez przypadek do uniwersum Harry’ego Pottera, wszystko się zgadza. Grindewald to stosunkowo niewielka (zaledwie ok. 4 tys. stałych mieszkańców) górska wioska w Szwajcarii, znajdująca się w górskiej części Oberlandu Berneńskiego. To miejscowość turystyczna, do której przyjeżdża wielu narciarzy, ale i alpinistów, jako że stanowi punkt wypadowy wypraw na lodowiec Eiger oraz bazę dla wycieczek górskich i wspinaczki skałkowej.

Widoki okolicy zapierają dech w piersiach, nic zatem dziwnego, że stały się inspiracją dla stworzenia planety, której mieszkańcy dbają o naturalne piękno, przedkładając je nawet nad własną wygodę. Tak, mowa o Alderaanie. Spójrzcie tylko na poniższe zdjęcia. Alderaan to Szwajcaria… Wygląda na to, że broni też nie mają…

Guilin

Guilin to miasto w południowych Chinach, znajdujące się na obszarze doskonale znanym turystom i geologom, dawniej całkowicie zalanym przez morze, następnie gwałtownie wypiętrzonym w wyniku procesów lądotwórczych. Jako że większość osadu dennego z czasem utworzyła skały wapienne, na powierzchni na skutek oddziaływania wody doszło do utworzenia przepięknych formacji, przyciągających setki tysięcy ludzi z całego świata. W tej liczbie znaleźli się również filmowcy, dla których poszczególne miejsca stały się tłem akcji rozgrywającej się na Kashyyyku. Z ciekawostek – siostrzane miasto Guilin to Toruń.

Phuket

I szybciutko przenosimy się do Tajlandii, do prowincji Phuket, znajdującej się na wyspie na Morzu Andamańskim. Wnętrze wyspy jest górzyste, pokryte lasami, ale na wybrzeżach znajdą się piaszczyste plaże. Je również wykorzystano przy projektowaniu wyglądu planety Wookieech.