Gdzie kręcono „Star Wars” – część 7: Tunezja

Wracamy w nieco cieplejsze okolice, w dodatku do kraju, w którym całkiem sporo Polaków spędza wakacje – mowa o Tunezji. To właśnie tunezyjskie krajobrazy zagrały Tatooine. Jeśli byliście w tamtych okolicach, podzielcie się zdjęciami, a jeśli dopiero planujecie podróż, przeczytajcie krótki przewodnik po starwarsowych miejscówkach.

Tataouine

Wprawdzie żadna scena nie została nakręcona w tym leżącym w południowej Tunezji mieście, ale musimy je tutaj uwzględnić – tak, tak, wszak dało nazwę pierwszej planecie widzianej w naszej ukochanej Sadze! W pobliżu Tataouine znajdują się także istotne dla nas ksary.

Ksar Medenine, Ksar Ouled Soltane i Ksar Hadada – Mos Espa na Tatooine

Ksary to ufortyfikowane osady wznoszone z gliny i kamienia, często w oazach, na szlaku karawan. Część służyła jako miejsce odpoczynku dla podróżujących i mieszkańców, w pozostałych przechowywano rozmaite zapasy. Najczęściej można je zobaczyć w Maroku, Algierii i Tunezji. W Gwiezdnych wojnach te trzy miejscowości zagrały kwatery niewolników, a wiele zdjęć rozpoznamy na pierwszy rzut oka.

Ksar Medenine

Ksar Hadada

Hotel Sidi Driss – domostwo Larsów (wnętrze)

Matmata, niewielka miejscowość, licząca ok. 2 tys. mieszkańców, jest chętnie odwiedzana przez turystów, również ze względu na Hotel Sidi Driss: tradycyjne berberyjskie domostwo, wybudowane wieki temu. Wnętrze posłużyło Lucasowi w 1976 r., ale po ukończeniu zdjęć plany rozebrano. Na miejsce powrócono w 2000 r. i odbudowano wszystko od zera. Tym razem filmowe dekoracje pozostawiono jako atrakcję dla fanów, a także dodatkowe źródło zysku dla właścicieli hotelu. Tak, on cały czas działa! Wprawdzie nie można spać w „starwarsowych” pomieszczeniach, można jednak zjeść posiłek w kuchni Larsów. Została ona odnowiona za pomocą francuskiego fana, do 1995 r. służyła po prostu jako magazyn.

Wielki Szott – domostwo Larsów (zabudowania na powierzchni)

Wielki Szott to bezodpływowe słone jezioro, największy słony obszar na Saharze. W miesiącach letnich jest całkowicie suche, można się po nim przemieszczać pieszo lub samochodem, choć nie jest to polecane osobom nieznającym terenu. Podobnie jak w przypadku Hotelu Sidi Driss, także i tutaj plany rozebrano po zakończeniu kręcenia w latach 70., by je odbudować na potrzeby Epizodów II i III. Miejsce zostało użyte ponownie w trakcie powstawania Skywalker. Odrodzenie. Ciekawostką jest fakt, iż także i te dekoracje sporo zawdzięczają fanom, którzy odnowili je w latach 2010-2012.

A w bonusie zdjęcie z budowy tego planu oraz sandcrawlera.