5 rzeczy, których nie wiecie o Ewokach

Kiedy widzę w sklepach pluszowe misie, kojarzą mi się wyłącznie z Powrotem Jedi. Dlaczego? Bo po usłyszeniu hasła „Epizod VI”, przed oczami widzę Ewoki. Mimo wyglądu niewiniątek, mieszkańcy Endora nie byli bezbronni. Przecież to oni współpracując z Rebeliantami pokonali Imperium na Endorze, używając przy tym głównie własnego sprytu. Jednak do osiągnięć Ewoków nie należy tylko zwycięstwo w bitwie o Endor…

5. Myśliwy na medal

Choć ich wzrost na to nie wskazuje, mieszkańcy Endoru to znakomici myśliwi. W polowaniu pomaga im bardzo dobry węch, który pozwala wychwycić nawet najsłabszy zapach. W czasie polowań Ewoki są bardzo płochliwe oraz podejrzliwe, ponieważ ich zmysły maksymalnie się wyostrzają. Potrafią przeczuwać niebezpieczeństwo na długo, zanim zacznie im naprawdę coś zagrażać.

4. Nie sądź książki po okładce

Metr wysokości, futro i sympatyczny wygląd pozwalają im zmylić wrogów. Najboleśniej przekonało się o tym Imperium, które nie doceniło „miśków” w czasie bitwy o Endor. Chociaż Ewoki walczyły używając katapult, łuków oraz paru zmyślnych pułapek, ostatecznie wygrały bitwę o ten lesisty księżyc.

Wicket_rotj

3. Bębny przesyłają wiadomości

Ogromną rolę w kulturze Ewoków odgrywają muzyka i taniec. Wioski porozumiewają się ze sobą za pomocą wielkich bębnów, w ten sposób przekazując sobie informacje.

Innym bardzo ważnym składnikiem ich kultury są drzewa o wysokości około trzystu metrów. Ewoki uważają je za strażników, długowieczne inteligentne istoty. Równie istotnym elementem w kulturze Ewoków jest religia. Wioskowy szaman jest traktowany tak samo jak wódz, a do jego umiejętności należy interpretowanie różnych znaków, co z kolei pozwala mu na wpływanie na decyzje podejmowane przez wodza.

2. Architektura

Wiadomo, że istnieje wielka różnica pomiędzy architekturą Ewoków, a naszą. Domy tej futerkowej rasy charakteryzują się przede wszystkim oryginalnością, bo kto inny buduje sobie dom z sitowia, gliny i drewna na wysokości około trzydziestu metrów nad ziemią? Dodatkowo, wszystkie mieszkania tej rasy są połączone ze sobą zwisającymi mostami, które umożliwiają szybkie przemieszczanie się. Mimo, że w Powrocie Jedi widzieliśmy tylko miasta na drzewach, to Ewoki osiedlają się nie tylko w takich miejscach. Kilka plemion Ewoków zbudowało domy na powierzchni skał obok wodospadu, a ich inżynierowie stworzyli skomplikowany szereg kół wodnych napędzanych siłą spadającej z wielką siłą wody. Są też tacy, którzy zbudowali swoje domy na powierzchni płytkich jezior, umieszczając osady na palach. Otaczająca ich woda chroni przed drapieżnikami. Starsze Ewoki zajmują się zbieraniem i suszeniem trawy, z której później wyrabiają maty, kosze i ubrania. Budują również drewniane łodzie, a także wiosła.

Ewoki1

1. Dokonania sławnych Ewoków

Do jednych z najbardziej znanych Ewoków należał Paploo. Mieszkał on w wiosce Chirpy i był bliskim przyjacielem Wicketa. Zasłużył się, pomagając Rebeliantom przed bitwą o Endor. Poprowadził ich do tylnego wyjścia bunkra Imperium i dzięki niemu oddział Sojuszu bez problemów dostał się do wejścia. Innym równie sławnym Ewokiem był wyżej wspomniany przyjaciel Palpoo, Wicket. Ten osiemdziesięciocentymetrowy Ewok był bardzo ciekawski i częściej przebywał poza domem, niż we własnym mieszkaniu. Kiedy był młody, brał udział w kilku potyczkach z większymi kuzynami Ewoków, Dulokami.

lisa