„Star Wars” oczami dziecka

Zaiste cudowny umysł dziecka jest, stwierdził Yoda w Ataku klonów. Gdy byliśmy dziećmi, niełatwo było się nam skupić na fabule czegoś, co trwało dłużej niż godzinę i w ten sposób często umykały nam różne szczegóły. Czym to skutkowało? Dziesiątkami przedziwnych teorii na temat Gwiezdnych wojen. Oto kilka z nich.

5. Szturmowcy to nie ludzie

Każdy fan zastanawiał się, co kryje się pod hełmem Vadera. Lucas doskonale sobie z tego zdawał sprawę i pokazał jego głowę od tyłu w Imperium kontratakuje oraz całą w Powrocie Jedi. Jednak nie tylko jego facjata zainteresowała fanów. W całej trylogii ani razu nie pokazano szturmowca bez hełmu, przez co powstało wiele teorii, jakoby byli oni robotami. Fakt, że ich zbroje nosili Luke i Han w Nowej nadziei, był tu chyba kluczowy, choć często niezauważany.

4. Największa niespodzianka

Pytanie o to, co jest największym zaskoczeniem całej sagi, wydaje się być banalne. Oczywistą odpowiedzią dla większości fanów byłoby „I am your father”. Jednak nie dla wszystkich. Spotkałem się z relacją, która mówiła, że największym zaskoczeniem dla jednego z fanów było to, że Palpatine okazał się późniejszym Imperatorem. Co dziwniejsze, nie chodziło tu o trzeci epizod Gwiezdnych wojen, ale o katalog z klockami LEGO z 2002 roku, gdzie Imperatora wymieniono z imienia. Jeszcze inni uznali, że to odcięta ręka Luke’a była największą niespodzianką. Zaiste cudowny umysł dziecka jest.

3. Działanie mieczy świetlnych

Broń Jedi stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Star Wars, toteż wzbudzała sporo emocji w dziecięcych umysłach. Jedna z ciekawszych teorii pojawiła się wraz z nową trylogią, gdy Jedi zaczęli częściej odbijać blasterowe błyskawice. Niejeden mały fan wpadł na to, co przyszło do głowy mojemu młodszemu bratu. Otóż wydawało im się, że miecz świetlny pochłania strzały, po czym Jedi może wycelować i strzelić samym mieczem. Dopiero pokazanie bratu filmu klatka po klatce zmieniło jego zdanie. Najwyraźniej precyzja Jedi w obronie była trudna do przełknięcia.

2. Jedi potrafią latać

Kolega bardzo lubi filmy o superbohaterach. Jednak pewnego dnia naszło go, by poznać klasykę kina. Co mogłem zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście, pokazałem mu Gwiezdne wojny! Zaskoczył mnie i rozbawił ogromnie, gdy doszliśmy do sceny z rancorem, a on zapytał, czy Jedi nie potrafią latać (w końcu Luke mógłby po prostu wrócić na górę, zamiast walczyć). Kiedy skończyłem się śmiać, zaprzeczyłem. Lepiej było pominąć Dooku w Clone Wars, żeby nie robić większego wykładu o Mocy.

1. Warunek skutecznego użycia Mocy

Jednak największym mistrzem jest anonimowy fan, który… Nie pamiętam już, kto ani gdzie to napisał, jednak samej historii nie zapomnę. Jeden z fanów opisał, że w dzieciństwie wydawało mu się, iż Luke potrafił używać Mocy tylko wtedy, gdy jego nogi były wyżej niż głowa. Przypomnijcie sobie filmy – stanie na rękach na Dagobah i podnoszenie kamieni, podnoszenie C-3PO na Endorze, przyciągnie miecza na Hoth… Wniosek sam się nasuwał!