Kto jest kim w obsadzie „Rogue One”

Rogue One, pierwszy gwiezdnowojenny spin-off, zapowiada się na mroczny film, poważniejszy od Gwiezdnej Sagi, co więcej, bardzo ciekawie obsadzony. Aktorzy to istna mieszanka kulturowa; część z nich jest dobrze znana, o kilku w ogóle nie słyszeliśmy. Jedno zdjęcie z naszymi rebeliantami już widzieliśmy – i wyglądają świetnie. Ale co z nimi było, zanim trafili do odległej galaktyki? Rzućmy okiem na ich dotychczasowe dokonania aktorskie.

Felicity Jones

Wygląda na to, że właśnie ta młoda, angielska aktorka będzie w rebelianckiej ekipie najważniejsza. Naprawdę głośno zrobiło się o niej w zeszłym roku, gdy wcieliła się w żonę Stephena Hawkinga w Teorii wszystkiego. Rola zapewniła jej nominację do Oscara, niestety, nagrodę sprzątnęła jej sprzed nosa Julianne Moore. W 2011 roku zagrała główną postać u boku Jennifer Lawrence w melodramacie Do szaleństwa, za co też dostała trochę nominacji. Trafiło jej się kilka epizodów w serialach, m.in. Doktorze Who i Dziewczynach, gdzie występuje także Adam Driver. W planach na przyszłość, oprócz Rogue One, Jones ma ekranizację kolejnej książki Dana Browna, w której będzie partnerować Tomowi Hanksowi.

felicyty jones

Mads Mikkelsen

Duńczyk odgrywający głównie czarne charaktery. Jego kariera nabrała rumieńców dzięki roli hazardzisty Le Chiffre’a w Casino Royale, 21. bondowskim filmie. Dalej było już tylko lepiej – Starcie Tytanów, Trzej muszkieterowie z 2011 roku i rewelacyjne Polowanie, za które Mikkelsen otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Cannes. Przez ostatnie lata wcielał się w tytułową postać kontrowersyjnego (i niedawno zakończonego) serialu Hannibal, będącego remake’em thrillerów Thomasa Harrisa. Zdążył też już powiedzieć coś o swojej postaci z Antologii: jego bohater ma być ważny dla filmu i “właściwie nie być zły”.

mads mikkelsen

Alan Tudyk

Tudyk, razem z Mikkelsenem, najbardziej ucieszył fanów. Trudno się dziwić, skoro sporo widziało go w Firefly. Tym, którzy nie mieli przyjemności oglądać przygód załogi statku „Serenity”, na pewno powiedzą coś inne tytuły z filmografii Tudyka: 3:10 do Yumy, gdzie wystąpił jako Potter, 28 dni albo Ja, Robot. Można go też posłuchać w kilku animacjach, np. Wielkiej szóstce, Epoce lodowcowej, Ralphie Demolce i bardzo popularnej Krainie lodu. Razem z kolegami z Firefly, Nathanem Fillionem i Adamem Baldwinem, użyczał głosu w grze Halo 3.

alan tudyk

Ben Mendelsohn

Australijczyka ostatnio możemy oglądać w serialu Netflixa, Bloodline, za którego otrzymał Nagrodę Emmy. Wcześniej pojawił się w m.in. Exodus: Bogowie i herosi, nagradzanym kryminale Królestwo dla zwierząt oraz jako John Daggett w Mroczny Rycerz powstaje. Tak jak Felicity Jones, zagrał epizodyczną rolę w Dziewczynach, do tego dochodzi jeszcze pojedynczy odcinek Farscape i kilkanaście w Sąsiadach, australijskiej operze mydlanej. W 2012 roku wystąpił w teledysku Florence and the Machine do piosenki Lover to Lover.

ben mendelsohn

Johnatan Aris i Forest Whitaker

Arisa najłatwiej skojarzyć z Sherlocka BBC, w którym gra drugoplanową rolę nielubianego policjanta Andersona. W swoim dorobku ma głównie małe rólki, był w The World’s End, Podróżach Guliwera, zaliczył też po odcinku Tajmiaków i Merlina. W spin-offie wcieli się w niejakiego senatora Jebela. Whitaker ma zdecydowanie dłuższą filmografię, w której największym sukcesem okazał się Ostatni król Szkocji. Film zagwarantował mu Oscara i Złotego Globa, ale nie każde z jego przedsięwzięć okazało się takie udane. Kompletną klapą była Bitwa o Ziemię z 2000 roku, która zgarnęła aż siedem Złotych Malin; nominację dostał też Whitaker.

aris forest whitaker

Diego Luna i Donnie Yen

Pierwszy z panów jest Meksykaninem. Ma na koncie m.in. western Bezprawie z Kevinem Costnerem, komedię Terminal, Elizjum i przełomowy w jego karierze I twoją matkę też z 2001 roku. Cztery lata temu pojawił się w teledysku Katy Perry do piosenki The One That Got Away. Ciekawym nabytkiem dla filmu Garetha Edwardsa jest Donnie Yen. Oprócz aktorstwa, zajmuje się sztukami walki, jest też choreografem pojedynków wushu. Zagrał w Rycerzach z Szanghaju z Jackim Chanem oraz w Blade II.

diego luna donnie yen

Riz Ahmed i Jian Wen

Ostatnia dwójka aktorów to nie mniej ciekawa para od poprzedniej. Wen również jest chińskim aktorem i występuje w lokalnych produkcjach, więc o nim raczej nie słyszeliśmy. Dostał kilka tamtejszych nagród, co dobrze rokuje na przyszłość. Ahmed nie dość, że gra, to jeszcze śpiewa, a właściwie rapuje. Był odtwórcą głównej roli w czarnej komedii o muzułmanach, Cztery lwy; w zeszłym roku zagrał w Wolnym strzelcu, gdzie w obsadzie oprócz niego znaleźli się Jake Gyllenhaal i Rene Russo. Znany również jako Riz MC, wydał album pt. MICroscope, kilka singli, a w tym roku we współpracy z innym artystą wypuścił płytę Halflife.

riz ahmed jian wen

Wszystkich zobaczymy na ekranach kin w grudniu przyszłego roku.

lisa