Kompendium Legend I – Przed narodzinami Republiki (do 25 053 BBY)

CZYM JEST KOMPENDIUM LEGEND?

Witamy w pierwszej części naszego najnowszego cyklu – największego, jakiego kiedykolwiek podjęliśmy się na naszym portalu, cyklu, który będziemy ciągnąć przez około półtora roku. Gdy zostanie ukończony, stworzy jedyne w swoim rodzaju kompletne chronologiczne kompendium dawnego Expanded Universe, swoiste The Ultimate Guide to Legends. Każda odsłona kompendium dotyczyć będzie co najmniej jednej ery historycznej, w ramach czasowych niekiedy zgodnych z oficjalną terminologią, ale w wielu przypadkach zmodyfikowanych ze względu na mnogość lub, przeciwnie, brak źródeł.

Każdy odcinek Kompendium Legend składać się będzie z trzech części. Pierwszą z nich będzie krótki niespoilerowy rys historyczny, czyli podsumowanie najważniejszych wydarzeń danego okresu (historia in-universe). Następnie ujrzycie historię publikacji głównych pozycji literackich i multimedialnych oraz różnego rodzaju przypadki pojawienia się wzmianek o danej erze (historia out-universe). Na końcu przeczytacie krótkie, również niespoilerowe opisy wszystkich książek, komiksów oraz gier (serii lub pojedynczych pozycji), jakie kiedykolwiek powstały i fabularnie opisują daną erę.

W naszym zamierzeniu Kompendium Legend ma służyć zarówno nowym, jak i starym fanom – pierwszym w celu niespoilerowego zapoznania się z byłym Expanded Universe i jego niezliczonymi dziełami, a drugim w uporządkowaniu i być może przypomnieniu sobie niektórych jego elementów. Poza tym, nie ma chyba takiego fana, który wie o Legendach dosłownie wszystko, możliwe więc, że starzy wyjadacze znajdą tu coś, o czym wcześniej z różnych względów nie słyszeli. Dodatkowo, każda opisana pozycja literacko-growa będzie mieć zalinkowaną bądź to archiwalną, bądź zupełnie nową recenzję (co będzie dotyczyć szczególnie różnych serii książkowych i komiksowych).

Stosunkowo niewiele wiadomo na temat czasów, które poprzedziły uformowanie Republiki Galaktycznej. Sto tysięcy lat przed bitwą o Yavin (co oznaczamy skrótem BBY) rasa niewyobrażalnie potężnych istot znanych jako Niebiańscy lub Architekci nawiązała kontakt z szeregiem pomniejszych ras znajdujących się na znacznie, znacznie niższym poziomie technologicznym. Z ich pomocą Niebiańscy „zbudowali” kilka formacji astronomicznych, od Układu Koreliańskiego, przez Gromadę Hapes po Otchłań, skupisko czarnych dziur. Niebiańscy potrafili kontrolować nadprzestrzeń i grawitację na zupełnie niewyobrażalną skalę, ale pozostawili po sobie także obiekty sztuczne takie, jak Stacja Centerpoint czy Turbina Kosmiczna.

Po tym, jak Niebiańscy z nie do końca jasnych powodów zniknęli z galaktyki (co stało się w okresie między 40 000 a 30 000 BBY), kontrolę nad nią przejęła okrutna rasa Rakatan, tworząc oparte na niewolnictwie Bezkresne Imperium. Rakatanie dysponowali zaawansowaną technologią pozwalającą m.in. na loty nadprzestrzenne, ale potrafili z niej korzystać wyłącznie z użyciem ciemnej strony Mocy. To, a także wykorzystanie superbroni zwanej Gwiezdną Kuźnią w ostateczności doprowadziło do ich upadku około roku 25 200 BBY.

Tysiąclecia wcześniej, w roku 36 453 BBY doszło do jednego z kluczowych wydarzeń tej ery. Tajemnicze statki znane jako Tho Yor zebrały pierwszych użytkowników Mocy z ośmiu różnych planet i przesiedliły ich na Tython. Tam powstał Zakon Je’daii, który przez dziesięć tysięcy lat pokojowo oddawał się studiowaniu tajników Mocy. W roku 25 793 BBY na Tythonie doszło jednak do Wojen Mocy, pierwszego w historii konfliktu użytkowników ciemnej i jasnej strony Mocy.

Po upadku Bezkresnego Imperium znaczącą rolę zaczęły odgrywać Światy Środka oraz Imperium Huttów. To ostatnie w latach od 21 130 do 21 100 BBY zmagało się z watażką znanym jako Xim Despota, który jako jeden z pierwszych władców w historii wykorzystał w walce armie droidów bojowych.

Do powstania Republiki istotnie przyczynił się wynalazek niezależnego hipernapędu. Pozostawiony przez pokonanych Rakatan hipernapęd był bowiem bezużyteczny, gdyż wymagał znajomości Mocy. Po latach badań i za pomocą inżynierii wstecznej Durosi i ludzie zbudowali jednak własne, funkcjonujące egzemplarze tego napędu. Dzięki nim rozwinęły się kontakty między różnymi istotami i mogło dojść do zawiązania się – po nieznanym z przebiegu konflikcie o nazwie Wojny Zjednoczeniowe – Republiki w roku 25 053 BBY.

Zdecydowaną większość z przedstawionych wyżej wydarzeń znamy dzięki licznym gwiezdnowojennym przewodnikom i podręcznikom do RPG. Jest to w gruncie rzeczy zlepek wielu skrawków informacji, które przez lata przewinęły się przez książki, gry i komiksy, i zostały ułożone w jedną, logiczną całość przez zgrabnie poruszających się przez Expanded Universe autorów takich jak Daniel Wallace czy Jason Fry. W szczególności należy tu wymienić The Essential Guide to Warfare z 2012, z którego została wycięta (ale była kanoniczna i można ją przeczytać tutaj) scena rozmowy różnych imperialnych naukowców i oficjeli na temat tej epoki.

Dla przykładu, Xim Despota pojawił się już w 1980 roku w książce Han Solo i utracona fortuna, ale wówczas nie było o nim wiadomo wiele poza tym, że żył wiele tysięcy lat wcześniej. Niebiańscy z kolei pojawili się pierwszy raz w Trylogii Koreliańskiej w 1995 roku jako konstruktorzy tajemniczej Stacji Centerpoint; z biegiem lat zaczęto im przypisywać coraz więcej cudownych tworów kosmicznych i powiązano ich historię z Killikami z trylogii Mroczne gniazdo (2006-2007), Rakatanami z gry Knights of the Old Republic z 2003 roku, czy Sharu ze skądinąd dziwacznej trylogii o Lando Calrissianie z 1983 roku.

Chociaż większość historii z tego okresu to jedynie okazyjne wzmianki i autorskie pomysły twórców przewodników, to w pewnej, niewielkiej części istnieje ona także jako opowieść fabularna. Chodzi tu o jedną książkę i komiksy z serii Dawn of the Jedi, które zaczęły się ukazywać niestety dopiero pod sam koniec istnienia Legend, w 2012 roku i zostały zakończone miesiąc przed ogłoszeniem dekanonizacji dawnego Expanded Universe.

KSIĄŻKI I KOMIKSY Z TEGO OKRESU

Ten składający się z trzech miniserii (łącznie 16 zeszytów, wliczając w to tzw. „zerowy”) cykl komiksowy Dawn of the Jedi opowiada o pierwszym spotkaniu Bezkresnego Imperium z Zakonem Je’daii oraz początkach Wojen Mocy. Z komiksu dowiadujemy się sporo na temat ostatnich stuleci rządów Rakatan oraz, naturalnie, starożytnego Zakonu Je’daii. Seria nie pojawiła się w Polsce i na tę chwilę nie ma planów jej wydania. Link do naszej recenzji.

Jest to samodzielna książka, która rozgrywa się w tym samym czasie, co pierwsza miniseria cyklu komiksowego, ale poza tym nie ma z nią praktycznie nic wspólnego. Opowiada o strażniczce Je’daii, Lanoree Brock, która musi się zmierzyć ze swoim szaleńczym bratem, Dalienem, byłym Je’daii, planującym dokonać pewnej niewyobrażalnej zbrodni w obrębie układu Tythona. Link do naszej recenzji.