„Jedi: The Dark Side”

Chociaż Mroczne widmo bywa krytykowane za wiele rzeczy, to większość widzów jest zgodna, że mocną stroną filmu jest postać Qui-Gon Jinna. Mistrz Jedi, mentor młodego Obi-Wana Kenobiego nie doczekał się jednak zbyt wielu komiksów czy książek na swój temat. Jedną z nielicznych historii poświęconych temu bohaterowi prezentuje miniseria komiksowa pt. Jedi: The Dark Side, wydawana od maja do września 2011 roku nakładem wydawnictwa Dark Horse, której autorem jest Scott Allie.

Uczeń Jedi

Wydarzenia przedstawione w pięciozeszytowej opowieści mają miejsce w roku 53 BBY czyli dwadzieścia jeden lat przed wydarzeniami z Mrocznego widma. Historia skupia się na perypetiach Qui-Gon Jinna i jego ucznia Xanatosa, którzy zostają wysłani z misją zbadania okoliczności śmierci kapłanki imieniem Liora i zapobiegnięciu wybuchu wojny domowej na Telos, rodzinnej planecie padawana. Na miejscu młody Jedi będzie musi skonfrontować się ze swoim dziedzictwem i ostatecznie zdecydować, po której stronie Mocy stanie.

Fabuła komiksu jest adaptacją wydarzeń opisanych w książce autorstwa Jude Watson pt. Uczeń Jedi: Mroczny przeciwnik, wydanej w 1999 roku, będącej drugim tomem serii młodzieżowej opowiadającej o początkach szkolenia nastoletniego Obi-Wana przez Qui-Gona. Wersja opowieści zaprezentowana w komiksie nieco różni się od książkowego pierwowzoru, jednak pozostaje mu wierna w kluczowych elementach, dzięki czemu stanowi jej bardzo dobre uzupełnienie. Komiks stanowi samodzielną, zamkniętą opowieść, więc można z powodzeniem czytać go, nie znając serii książkowej. Stając przed wyborem, czy sięgnąć najpierw po książkę czy komiks, warto wiedzieć, że historia Xanatosa i Qui-Gona stanowi jedynie tło dla wydarzeń zaprezentowanych w Mrocznym przeciwniku.

Mistrz i padawan

Xanatos to zdolny uczeń Jedi, nie jest jednak pozbawiony wad. Szkoli swoje umiejętności pod okiem Qui-Gon Jinna i wszystko wskazuje na to, że niebawem przejdzie ostateczne próby i uzyska tytuł Rycerza. Pewnego dnia Yoda wysyła z misją mistrza i padawana na Telos IV, rodzinną planetę chłopca. W podróży towarzyszy im mistrzyni Thal (znana z serii  Uczeń Jedi) oraz uczennica Jedi, Orykan, której mentor niespodziewanie zmarł. Rodzinna planeta Xanatosa znajduje się pod rządami jego ojca, Ciriona. Jedi odkrywają na miejscu spisek, mający na celu doprowadzić do wybuchu wojny domowej. Uczeń Qui-Gona zmuszony jest zmierzyć się ze swoją przeszłością i własnymi demonami.

W trakcie poznawania historii mamy okazję prześledzić relacje mistrz-uczeń, a ponieważ Xanatos wyglądem przypomina Anakina z Ataku klonów, czytelnik zadaje sobie pytanie, czy tak właśnie wyglądałoby szkolenie Skywalkera, gdyby to nie Obi-Wan został jego nauczycielem. Komiks jest ciekawym rozwinięciem postaci Qui-Gona, o którym tak naprawdę wiemy niewiele. Możemy też kolejny raz zobaczyć, jak wyglądały standardowe misje Jedi i funkcjonowanie Zakonu u schyłku Starej Republiki.

Dla fanów

Komiks wypada interesująco jako uzupełnienie książek z serii Uczeń Jedi, ale jest nieco niezgrabny fabularnie. Konflikt wewnętrzny Xanatosa i decyzję, jaką podejmie na końcu komiksu, rozpracowujemy już przy pierwszych kadrach. Twórcy prezentują motywy jego działań w sposób wręcz łopatologiczny i nie pozostawiają wątpliwości, co się kryje w sercu młodego Jedi, dlatego trochę trudno uwierzyć, że mistrz nie był w stanie dostrzec tego, co widzi czytelnik. Nie do końca wiadomo również, po co w historii pojawia się mistrzyni Tahl oraz twi’lekańska uczennica Orykan, której obecność jest podyktowana chyba tylko próbą uwypuklenia pewnych cech osobowości u Xanatosa (zupełnie niepotrzebnie). Cieszy natomiast osadzenie fabuły na Telos, świecie który trafił także do gry Knights of the Old Republic i drobne nawiązania do Expanded Universe, jak choćby wspomnienie o planecie Toprawa. Reasumując, Jedi: The Dark Side to poprawnie narysowany komiks, wart polecenia miłośnikom postaci Qui-Gon Jinna oraz Zakonu Jedi, chociaż nie wnosi nic nowego do uniwersum Star Wars.