Gdzie kręcono „Star Wars” – część 5: Wyspy Brytyjskie

Kierunek łatwiej Polakowi dostępny to chociażby Wyspy Brytyjskie – znajdzie się tam kilka interesujących fana miejscówek. Warto przy okazji wizyty w kraju popołudniowej herbatki odwiedzić chociaż jedno z nich. Dzisiaj zaczniemy od terenów bardziej zielonych, a w następnym odcinku skupimy się na miejscach nieco… industrialnych 🙂

Whippendel Wood – Naboo

Próżno na Wyspach szukać tak wspaniałych przykładów włoskiego renesansu, do jakiego przyzwyczaiły nas inne lokalizacje, wiadomo zatem, iż las Whippendel to nieco inny zakątek rodzinnej planety Imperatora. Wytyczono w nim wiele szlaków dla turystów, jest popularny również wśród właścicieli psów. Często wybierają się tam także osoby uwielbiające konie, bo mimo iż same zwierzęta nie są wpuszczane do lasu, wokół znajdują się specjalne ścieżki do jazdy konnej.

George Lucas umieścił w Whippendel Wood miejsca związane z Gunganami, tak, również z Tym, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać. To tam Qui-Gon i Obi-Wan po raz pierwszy spotykają pewną niezdarną formę życia. Również tam znajduje się Święte Miejsce Gungan, gdzie królowa Amidala ujawnia się nie tylko przed zaskoczonym Bossem Nassem, ale i własnymi towarzyszami.

Puzzlewood – Takodana

Położony stosunkowo blisko walijskiej granicy las to jedna z popularnych atrakcji turystycznych, a także miejsce wielce lubiane przez angielskich filmowców – nakręcono tam całkiem sporo odcinków seriali takich jak Merlin oraz Doctor Who. Las stał się też inspiracją dla wielu pisarzy, m.in. J.R.R. Tolkiena i J.K. Rowling, stanowiąc prawdopodobnie pierwowzór Mrocznej Puszczy i Zakazanego Lasu. Dlaczego? W okolicy znajduje się sporo starożytnych drzew i formacji skalnych o nietypowych kształtach. Erozja karbońskiego wapienia i piaskowca doprowadziła do powstania sieci głębokich jaskiń i jam, w których przez miliony lat odkładała się ruda żelaza, wydobywana potem chociażby przez Rzymian. Zresztą, w XIX w. znaleziono w lesie skarb, składający się z ponad 3000 rzymskich monet.

Na mapie gwiezdnowojennych maniaków las Puzzlewood pojawił się dzięki Przebudzeniu Mocy. Pamiętacie, jak Rey ujawniła, iż nigdy nie sądziła, że w kosmosie znajduje się tyle zieleni? Tak, było to właśnie na Takodanie. W lesie miało miejsce również jej pierwsze spotkanie z Kylo Renem.

Derwent Water i jezioro Bassenthwaite – Takodana

Pozostając na Takodanie, warto wybrać się również do angielskiej Krainy Jezior, kolejnej pozycji na Liście UNESCO. Tam właśnie w niewielkiej odległości od siebie znajdują się jeziora Bassenthwaite i Derwent Water, które w ujęciach lotniczych rozpoznamy właśnie z Epizodu VII – to okolice Zamku Maz Kanaty. Jeśli lubicie wyprawy nad wodę oraz wędrówki górskie, to bardzo dobry, a także popularny wśród Brytyjczyków wakacyjny kierunek.

Skellig Michael – Ahch-To

Na szybko przenieśmy się do Irlandii. Skalista wyspa Skellig Michael to kolejne miejsce z Listy UNESCO w naszym cyklu. Znalazło się na niej ze względu na znajdujący się na niej średniowieczny klasztor, założony prawdopodobnie w VII w. i użytkowany przez 600 lat. Kamienne obiekty będące schronieniem Luke’a i Rey to właśnie zabudowania klasztorne. Wyspa stanowi także rezerwat przyrody, a to dzięki pewnym ptaszkom – maskonurom zwyczajnym. Tak, dlatego, że maskonury były wszędzie podczas kręcenia zdjęć, postanowiono ich nie usuwać cyfrowo, a zaledwie zmienić w coś innego – i tak narodziły się porgi!

Ostatnie zdjęcie dzięki uprzejmości autora. Więcej zdjęć i informacji o Skellig znajdziecie w naszych artykułach tu i tu, oraz jeszcze tu.