40 lat „Star Wars”: Czwarta dekada

Czterdzieści lat to kawał czasu. Chociaż nie wszystkie lata istnienia uniwersum Star Wars były tak bogate w premiery i wydarzenia, jak to ma miejsce teraz, to nie było takiego momentu, by coś się z odległą galaktyką nie działo. Historia tych czterech dekad pełna jest wiekopomnych chwil, a niekiedy też zaskakujących zwrotów akcji – i właśnie dlatego postanowiłem pokrótce Wam ją zaprezentować, skupiając się na jednym, najważniejszym wydarzeniu z każdego z 40 lat Star Wars. W niektórych wypadkach wybór był stosunkowo prosty, w innych niekoniecznie. Zapraszam do lektury!

Pierwszą część tego zestawienia, o latach 1976-1987 możecie przeczytać w tym miejscu, drugą, o latach 1988-1997, tutaj, natomiast trzecią, o latach 1998-2007, w tym miejscu.

The Clone Wars

Rozpoczęty naprędce zmontowanym filmem, który nie powinien był nigdy trafić do kin (i zebrał fatalne recenzje), serial The Clone Wars rozpoczął się raczej nieciekawie, ale z biegiem lat zaczęły w nim przeważać dobre i ciekawe odcinki, często podejmujące dorosłą tematykę. Nawet znienawidzona z początku Ahsoka Tano dorobiła się swoich fanów! Serial dociągnął do pięciu pełnych sezonów, do których później dokooptowano szósty, niepełny.

Inne ciekawe wydarzenia: premiera gry i całego projektu multimedialnego The Force Unleashed, startuje pierwszy gwiezdnowojenny komiksowy crossover Vector, koniec serii Dziedzictwo Mocy

Pierwszy trailer The Old Republic

Jakim cudem trailer gry komputerowej przyćmił wszystkie inne wydarzenia tego roku? To proste: jeszcze nigdy nie oglądaliśmy nic tak spektakularnego, jak pierwsza zapowiedź The Old Republic. To było kilka minut czystej, momentalnie kompletnie sprzecznej z prawami fizyki rozwałki, oczywiście, ale podano ją w taki sposób, że serce każdego fana zabiło szybciej. Kolejne trailery również zrobiły duże wrażenie, ale pierwszy raz, jak wiadomo, jest zawsze wyjątkowy.

Inne ciekawe wydarzenia: start serii książkowej Przeznaczenie Jedi i serii komiksowej Invasion, premiera Fanboys, filmu komediowego o fanach Star Wars

The Force Unleashed II

Premiera pierwszej części gry została przyćmiona przez The Clone Wars, ale druga nie miała już podobnego problemu. Miała za to inny problem – była słabą kontynuacja „jedynki”, przede wszystkim z powodu mizernej, nieprzemyślanej fabuły. Gra powstała w ramach jeszcze jednego projektu multimedialnego, z książką, komiksem, figurkami etc., ale sprzedaż była słaba i mimo ewidentnego cliffhangera, nikt nawet nie zapowiedział trzeciej części cyklu.

Inne ciekawe wydarzenia: premiera gry LEGO Star Wars The Clone Wars, start serii komiksowej Knight Errant, pojawia się pierwsza z kilku książek-holokronów, The Jedi Path

The Old Republic

Drugi gwiezdnowojenny MMO RPG (pierwszy, Galaxies, zakończył swój żywot kilka dni wcześniej) wystartował z wielkimi ambicjami bycia dobrym sieciowcem i zarazem dobrą grą fabularną na poziomie KotORów. Nie do końca to wyszło zgodnie z oczekiwaniami, ale TOR wciąż cieszy się sporą popularnością wśród fanów i jest ostatnim czynnie rozwijanym bastionem Legend w morzu nowego kanonu.

Inne ciekawe wydarzenia: pierwsze pojawienie się Kompletnej Sagi na Blu-ray, premiera filmu telewizyjnego LEGO Star Wars: The Padawan Menace, start serii komiksowej Agent of the Empire, Fantasy Flight Games przejmuje licencję na gry towarzyskie

Disney przejmuje Star Wars

To chyba najbardziej przełomowy rok od czasu, gdy powstało Star Wars. Decyzja George’a Lucasa, by sprzedać prawa do Star Wars i Indiany Jonesa korporacji Disney była dla wszystkich zupełnym i totalnym szokiem. W jednym momencie cały nasz świat został wywrócony do góry nogami, co wraz z zapowiedzią kolejnych filmów jednych fanów wprowadziło w stan ekstazy, a innych – niepokoju, by nie rzec wręcz: rozpaczy.

Inne ciekawe wydarzenia: Mroczne widmo trafia do kin w wersji 3D, premiera gier Angry Birds Star Wars i Kinect Star Wars, start serii komiksowej Dawn of the Jedi, premiera gry figurkowej X-Wing i karcianki LCG

Zmiany, zmiany, zmiany

Niekoniecznie wszystko to wydarzyło się lub zostało zatwierdzone w 2013 roku, ale niewątpliwie to tu dało się zauważyć największe zmiany, jakie przyszły do Lucasfilmu wraz z przybyciem Kathleen Kennedy. Zlikwidowano borykające się z problemami studio LucasArts (w tym grę 1313), anulowano animowany serial komediowy Detours i jednocześnie The Clone Wars, wreszcie licencja na komiksy Star Wars przeszła z Dark Horse’a w ręce Marvela.

Inne ciekawe wydarzenia: premiera gry Angry Birds Star Wars II, premiera pierwszego erpega FFG Edge of the Empire, start serii komiksowej Star Wars i Legacy vol. 2, pojawienie się animowanego miniserialu LEGO: The Yoda Chronicles

Koniec starego i początek nowego kanonu

25 kwietnia 2014 roku na zawsze przejdzie do pamięci fanów Expanded Universe jako najczarniejszy dzień Star Wars w post-lucasowskiej erze. A wszystko dlatego, że wszystkie komiksy, książki, gry, seriale (z wyjątkiem The Clone Wars) i tym podobne stały się niekanoniczne i trafiły pod szyld Legend. Wywołało to zrozumiałą wściekłość wielu fanów. W miejsce dawnego EU dostaliśmy pierwsze pozycje z nowego kanonu, na czele z serialem animowanym Rebels i książką A New Dawn.

Inne ciekawe wydarzenia: dodatkowy sezon The Clone Wars trafia na Netflixa, start gry mobilnej Star Wars Commander, premiera gry figurkowej Imperium atakuje.

Przebudzenie Mocy

Wielki powrót Star Wars do kin po dziesięcioletniej przerwie (nie licząc Mrocznego widma 3D i The Clone Wars) pod nowym kierownictwem udowodnił, że odległa galaktyka znajduje się we właściwych rękach, i że zainteresowanie nią jest gigantyczne – i takie też były pieniądze, które zarobił film. W opinii większości fanów Epizod VII był co najmniej udaną kontynuacją Gwiezdnej Sagi, chociaż nie zabrakło, niekiedy zjadliwych, głosów krytyki.

Inne ciekawe wydarzenia: premiera pierwszych komiksów Star Wars Marvela od 1986 roku (w tym pierwszych ongoingów: Star Wars i Dartha Vadera), premiera gier: konsolowo-pecetowego Battlefronta, figurkowej Armady , planszowego Rebelliona i mobilnych Galaxy of Heroes i Uprising

Łotr 1

Pierwszy gwiezdnowojenny spin-off był sporym ryzykiem, które jednak w pełni się opłaciło. Powstał film Star Wars, jakiego jeszcze nie widzieliśmy, film bardzo pod fanów, a jednocześnie na tyle dobry, by ściągnąć do kin masy widzów. Na podstawie jego sukcesu możemy wnioskować, że pomysł antologicznych produkcji chwycił i zobaczymy ich w przyszłości jeszcze więcej, niż te, które są już zaplanowane.

Inne ciekawe wydarzenia: start serii komiksowych Poe Dameron i Doctor Aphra, premiera gry LEGO Star Wars: The Force Awakens, start serialu animowanego LEGO Star Wars: The Freemaker Adventures, premiera gry karciano-kościanej Destiny 

Ostatni Jedi

Wprawdzie jest dopiero niemal połowa roku, ale wszyscy wiemy, że „gwoździem programu” jest Epizod VIII. Kim są rodzice Rey? Kim jest Snoke? Jakie tajemnice skrywa Luke Skywalker? Te i inne pytania być może znajdą odpowiedź w najnowszej odsłonie Gwiezdnej Sagi. Tak czy inaczej, wszyscy liczymy na świetny film, który wywoła w nas silne emocje, i o którym będziemy mogli dyskutować przez kolejne lata.

Inne ciekawe wydarzenia: ogłoszono koniec serialu Rebels po jego czwartym sezonie, premiera gry Battlefront II (17 listopada), premiera mikro-serialu animowanego Forces of Destiny (latem)